Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Výborně! Taky bych to zkontumoval...

Takové a další obdivné věty padaly z úst přísných lektorů při vyhodnocování závěrečných testů školení a semináře rozhodčích první druhé i třetí třídy o tomto víkendu v brněnském Bobycentru.

Školení (vysvětlivka pro rozhodčí začátečníky: školením si zvýšíte třídu, ale musíte uspět v testu, seminář si stačí "odsedět", ale zase si jen obhájíte stávající kvalifikaci) začalo už v pátek odpoledne, kdy adepti rozhodcovské II. třídy nacvičovali práci s losovacím programem Swiss-Manager.

Na plné otáčky se akce rozjela v sobotu ráno. Zájemci o druhou a třetí třídu (na předchozím snímku) se sesedli v Šachové kavárně - Casinu, zatímco adepti I. třídy zaujali menší schůzovací místnost o kus vedle. Už při nakouknutí do klubovny

 

přišli někteří lektoři do rozpaků, protože tak kvalitní obsazení rozhodčích, hráčů a pořadatelů špičkových akcí nečekali. Toto školení (jakož i nedělní seminář rozhodčích nejvyšších tříd) nám přiblíží v samostatném článku organizační šéf celého rozhodcovského víkendu a předseda Komise rozhodčích ŠSČR i JmŠS Ladislav Palovský. Pokud ovšem ještě nedospává probdělé noci - zápřah to byl obrovský.

Šéf v bufetu - rychle hodit něco do sebe a hurá na další přednášku

Hlavními lektory Pravidel šachu byli Petr Harasimovič a Jaroslav Benák. Zatímco první čerpal hlavně ze své bohaté rozhodcovské praxe, druhý kontroval svou fenomenální znalostí Pravidel a řádů podávanou s výraznou dikcí okořeněnou sem tam peprnějším výrazem - úplný Miloš Zeman v nejlepších letech.

"Odpověď na vaši otázku je celkem snadná, aplikujete článek 10, odstavec 2, ale pozor, složitější situace by nastala, kdyby rozhodčí nebyl přítomen... 

...hmm to je zajímavá otázka ... ovšem ani tato situace by vás neměla vyvést z míry, protože využijete Přílohu D, jak už se stalo v utkání..."

Po Pravidlech přišel na pořad dne Soutěžní řád v podání Davida Hampela a po něm praktická cvičení Miroslava Hurty (na dolním snímku vpravo) v sestavování losovacích tabulek pro systém každý s každým i starodávný systém scheveningen, počítání buchholze, progresu, sonneborna atd. atd.

Nakonec se dostalo i na digitální hodiny, které si každý nastavoval sám, což vedoucí školení přísně kontroloval a prověřoval.

Pak už přišlo to nejdůležitější - závěrečné přezkoušení. Zatímco III. třídy měly klasické testy z minulých let, pro dvojky si lektoři nachystali zbrusu nové, podstatně náročnější, kde nechyběly ani "záludné" chytáčky a otázky, v nichž se nedalo nic zatrhnout, ale muselo se slovně popsat řešení situace.

Dva takové chytáky (byť v modifikované podobě), jeden z Pravidel a druhý ze Soutěžního řádu si můžete vyřešit také - řešení najdete na konci článku:

1. Bílý král stojí na g6, bílá dáma na h6; černý král stojí na g8, černá dáma na h8. Bílý bere černou dámu na h8 a mačká hodiny. Černý vteřinu přemýšlí a ještě než dámu svým králem sebere, spadne mu praporek. Závěrečná pozice je tedy B: Kg6, Dh8, Č: Kg8. Vyhrál bílý nebo remis???

2. Delegovaný rozhodčí se v místní Sokolovně, kde je domácí družstvo připraveno k mistrovskému utkání okresního přeboru, významně dívá na hodinky ukazující přesně 9,00, protože by se mělo začít hrát. V tom jeden z domácích ukáže ven z okna, "Vždyť oni si tam klidně hrají fotbal! No jen ať hrají, škoda, že musíme čekat 2 hodiny, když je stejně rozhodčí po hodině zkontumuje..." Uplynula hodina a půl, v 10,30 vbíhají uřícení hosté do hrací místnosti a kapitán praví rozhodčímu, "Bohužel jsme se nezaviněně opozdili, hned zítra odešlu řídícímu orgánu potvrzení!" Vynadáte hostům a zkontumujete je nebo je necháte hrát???

Zde jsou odpovědi: (ale nikomu je neříkejte, ať to nemají příští účastníci moc lehké)

1. Podle čl. 5.2. Pravidel šachu je "mrtvá pozice", kterou partie okamžitě končí, definována tak, že ani jednomu králi nelze dát mat jakoukoliv posloupností přípustných tahů. A to je právě naše pozice B: Kg6, Dh8, Č: Kg8. Tedy remis.

2. Podle čl. 3.6.5. Soutěžního řádu musí družstvo "věrohodně" prokázat důvody svého zpoždění. V tomto případě rozhodčí musí osvědčit svou absolutní objektivitu a rozhodnout tak či onak. Ovšem pozor: "Rozhodčí promine zpoždění, uvede-li družstvo, že podklady o nezaviněném zpoždění odešle do 5 dnů ŘO". Takže je to jasné - v tomto případě rozhodčí nemá žádnou volbu a družstvo musí nechat hrát, dokonce s plným časem. Že si hosté vyslouží ostudu a pravděpodobně disciplinární řízení, to je jiná věc.

Jó rozhodčí, ten tvrdej chleba má, musí znát...

P.S. Ještě se nezapomeňte podívat v příloze, jak kdo dopadl. Test se nepovedl jen jedinému adeptu dvojky, jinak prošli všichni - prostě kvalitní domácí příprava a dobří lektoři... 

Soubor ke stažení: [xls]

přidal David Ciprys dne 29.09.2008 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009