Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Seč praskala ve švech, Frýdek vítězil a na Lokálku se bučelo

55 šestičlenných družstev, tedy nejvíce od roku 1989, zaplnilo Juniorcentrum na Seči téměř k prasknutí - v MČR družstev starších žáků a dvou openech pro dvojice do 9 let a pro vedoucí družstev sedalo na Seči k šachovnicím celkem 438 hráčů.

Výsledky MČR družstev starších žáků alias 46. Zaječic najdete zde

Výsledky turnaje dvojic najdete zde (přesné pořadí najdete v příloze, losovací program neumí kritérium "lepší výsledek na první šachovnici")

Výsledky doprovodného Openu najdete zde

Hlavní turnajový sál s první polovinou družstev, povšimněte si vyvěšené státní vlajky

Roli vysokého favorita splnil Frýdek-Místek - vyhrál všechna svá utkání a o jeho dalším mistrovském titulu nebylo od začátku pochyb. Malinkou nejistotou snad mohlo být jen poněkud nezvyklé první pomocné kritérim - buchholz. Myšlenka je jistě správná pro družstva v polovině tabulky, kde se v minulosti vždy někdo vysokým vítězstvím v posledním kole katapultoval na vysoké pozice. Ale aby vinou buchholze mohlo přijít o titul družstvo, které jednou zaváhá, ale jinak svou konkurenci válcuje, hm... Např. letos měl Frýdek-Místek i přesto, že hrál od prvního kola na prvním stole, horší střední buchholz než družstva na 11. a 15. místě. 

Staronovému mistru za okamžik poputují na krk zlaté medaile, zleva Jiří Kočiščák, Martin Pagerka, Jakub Rabatin, Jan Kozel, Tomáš Pavelek, Magdalena Miturová a trenér Stanislav Jasný

Žádné vítězství však nepřichází samo od sebe. Většina zápasů šampióna skončila "jen" 4:2, notně ho potrápila třeba Oáza Praha a v předposledním kole s Jiskrou Hořice se dokonce zrodil jen nejtěsnější výsledek 3,5:2,5.

Podkrkonošské Hořice hrají vpravo, vidíme je od poslední šachovnice

Od počátku soutěže se nikdo neptal, kdo bude první, ale kdo bude druhý. Na medaile mohly ještě krátce před koncem pomýšlet prakticky všechny týmy z první desítky. Zcela zaslouženě na stříbrný stupínek nakonec postoupila Lokomotiva Brno. Po čestné prohře s Frýdkem-Místkem 2:4 a překvapivé remíze s Postoupkami 3:3 (mimochodem Postoupky byly nejpříjemnější překvapení soutěže, vyhrály na buchholz a v posledním kole seděly na prvním stole proti Frýdku-Mísku) se Lokomotiva utrhla ze řetězu a v posledním kole dokonce v přímém souboji o stříbro vyprovodila Oázu Praha 5:1.

Stříbrná Lokomotiva Brno, zleva Karel Svoboda, Martin Hošek, Jiří Musil, Radek Přibyl, Adam Dvořák a Jana Hlaváčková

Škoda, že snímek nemá zvukovou kulisu, při nástupu Lokomotivy bylo více slyšet "bučení" než aplaus. Nechtě snad k tomu přispěl Jaroslav Hájek vyhlašující pořadí, který (samozřejmě v ironické nadsázce sobě vlastní) uváděl už Frýdek-Místek jako "překvapivého" mistra a u Lokomotivy poznamenal něco v tom smyslu, že se dobře sbírají medaile, když za losovacím počítačem sedí trenér (rozhodčím všech tří turnajů byl Miroslav Hurta a měl se co ohánět, už jste někdy losovali rapid pro 400 hráčů?). Někdo začal bučet (zlé jazyky tvrdí, že konkurence z Durasu Brno) a ostatní se přidali. Tak to chodí, když chybějí roztleskávačky...

3. kolo, Lokomotiva Brno - BŠS Frýdek-Místek 2:4

Pro třetí místo si ze Slovenska přijeli hosté z KŠN Bratislava (2. nasazený tým). Osudným se jim staly oba Frýdky - s áčkem prohráli 2:4, s béčkem 2,5:3,5.

KŠN Bratislava, zleva Andrej Kováč, Tomáš Padyšák, Peter Michalko a Viktor Šebo

Docela zajímavá je statistika geografického rozložení týmů. Celá polovina účastníků je ze dvou větších regionů - Pardubicka + Hradecka a Prahy + středních Čech. Pardubice (přesněji 2222 Polabiny) přivezly málokdy viděné 3 týmy, podle slov vedoucích pracují na školách s více než stovkou dětí. Že by se z centra šachu pro dospělé stalo i centrum šachové mládeže? Není to vůbec vyloučeno.

Tradičně nejlepší tým z hlavního města Oáza Praha, který své medailové ambice ztratil až v posledním kole s Lokomotivou Brno. Družstvo vidíme od poslední šachovnice.

Celkem 5 družstev dorazilo z Prahy - Oáza, Smíchov, Kobylisy, Vyšehrad a Bohemka, k tomu 3 družstva z nejbližšího okolí - Řevnice, Zvole, Říčany. A pak, že se ve velkých městech s mládeží nepracuje... Pěkné bylo zjišťovávání, kde vlastně působí oddíl se zvukomalebným názvem ŠK Medvědi Zvole. Oslovení trenéři z Moravy většinou věštili "To je někde v Čechách", zatímco "respondent" z Čech "To je snad někde na Moravě, ne?"

Oáza Praha - Duras Brno (od zadních šachovnic), vpravo stojí Michal Zavadil

Jižní Morava měla v soutěži jen 3 týmy. Kromě stříbrné Lokomotivy ještě Duras Brno a Tatran Poštorná. Durasáci se po slibném začátku postupně propadali až k 21. místu, Tatraňáci se po celý turnaj pohybovali ve vedlejším sále okolo výsledného 36. místa.

Vedlejší sál, dokonce vzdušnější než ten hlavní, bylo tu příjemněji, méně horko a dusno

Kromě "salátů" z MČR hostil vedlejší sál i dopňkový turnaj vedoucích a trenérů. Ten se hraje jen na 2x20 minut (MČR 2x40 minut) a tak mohou trenéři děti posadit, odehrát si vlastní partii a ještě stihnout konec zápasu. Celkem suverénně zvítězil FM Tomáš Vojta z Vlašimi před FM Marianem Sabolem z Vysokého Mýta a Michalem Novotným z Polabin.

Turnaj trenérů, v popředí v posledním kole (zleva) Vojta - Jína a Dvořák - Sabol

Přesně v půli cesty mezi oběma sály probíhá v oddělené části jídelny turnaj dvojic do 9 let. Tady nejde o tituly (hrají často iděti mnohem mladší než devítileté), ale o radost ze hry a pro dospělé i radost z dětí, když zrovna nepřehlédnou nějakou tu dámu nebo jednotahový mat.

O medaile bojovala i dvojka Durasu Brno Radek Zeman + Ondřej Koukal,

ovšem trenérská slova v neděli ráno "Na dnešek nedostanou dres, ať vidí, co si sami způsobili...", naznačovala, že rozhodující zápas s Mostem se nevyvedl podle představ. Polovina vítězné dvojice z ŠK Most zmizela hned po turnaji, ale snímek s pohárem, diplomem a názvy všech hlavních sponzorů se docela povedl.

Výše zmiňovanou radost rodičů a trenérů dokresleme snímkem stříbrné dvojice ze Starého Města se svým (výjimečně spokojeným) trenérem Antonínem Horsákem.

Na leckterých předchozích snímcích byla vidět stále rostoucí rozmanitost mládežnických dresů. Jeden z průkopníků jednotných úborů Frýdek-Místek nechal tentokrát trička doma, ovšem ostatní se činili. V dalším článku přineseme malou "hitparádu zaječických dresů" a bude se určitě na co dívat. Nejeden zápas vypadal podobně jako tento mezi Svitavami a Táborem (jak vidíme nikoliv v čele soutěže, ale v hloubi vedlejšího sálu).

Nakonec zbývá vysoce ocenit pořadatele a rozhodčí, kteří mamutí akci zvládli bez nejmenšího zdržení a konstatovat, že nevypukl jediný spor řešený odvolací komisí. Zvonící, či přesněji dnes už nezvonící, ale krásně hrající mobil, byl čas od času jedinou rušivou vložkou. Vyznamenal se i Svatý Petr, bylo teplo, nikoliv však úmorné vedro, otužilci se koupali na Sečské přehradě a téměř všichni proháněli kulaté nesmysly všeho druhu po nekonečných travnatých plochách - jak vidíme na snímku včetně dívek a trenérek, což u svěřenců vyvolávalo nelíčené výlevy obdivu.

Informace o minulých ročnících Zaječic můžete načerpat zde.

Soubor ke stažení: [xls]

přidal David Ciprys dne 01.06.2008 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009