Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Úspěšné školení rozhodčích ve Znojmě

13 účastníků se sešlo v sobotu 31.5.2008 v prostorách jedné z tříd SPgŠ + G Znojmo na školení a semináři rozhodčích II. a III. třídy. Na konci akce bylo zřejmé, že seznam rozhodčích krajské listiny JMŠS se rozroste o 10 jmen a jeden neúspěšný účastník má šanci ještě v opravném termínu (2 uchazeči si rozhodcovskou kvalifikaci prodloužili účastí na semináři).

Lektor Petr Buchníček detailně seznámil účastníky s hlavní části školení - Pravidly šachu FIDE a své povídání okořenil „tradičními historkami“ ze své bohaté hráčské a rozhodcovské praxe (občas jsem měl co dělat, aby jsem se „neudusil“ v poslední lavici smíchy). Jaroslav Benák pak po obědě seznámil všechny s aktuálním zněním Soutěžního řádu ŠSČR.

Jako figuranti se vyměnili všichni lektoři a o tom, že bylo veselo a probíhala živá debata na plný plyn (pat, trojí opakování pozice, nepřípustné tahy, proměny pěšců) nad každou pozicí dokazuje přiložené video.

Výklad pravidel šachu FIDE byl tak bohatý, že se školení dostalo do zhruba hodinového skluzu, což pak následně vedlo k tomu, že jsem byl nucen zkrátit Klasifikační řád a počítání pomocných hodnocení (sonnenborn-berger, buchholz, progres atd.), sestavování schurigových tabulek do bleskového tempa. V poslední části na 16 zapůjčených digitálních hodinách DGT 2000, si každý z budoucích rozhodčích vyzkoušel a naučil nastavovat nejčastěji používaná tempa od blesku, přes rapid až po soutěže družstev. Výsledky závěrečných písemných testů si můžete prohlédnout v příloze, 3 účastníci dosáhli absolutního počtu bodů 68. K absolvování zkoušky stačilo 75%, tj. 51 bodů. Pro účastníky semináře nebyla zkouška povinná. Velké díky patří p. Josefu Lahodnému a SPgŠ+G Znojmo za perfektní podmínky a zajištění místnosti pro tuto akci.

Největší pochvalou pro organizátory a lektory byl mail, který jsem obdržel následující den od p.Šťastného, kde se píše…. „ myslím, že to včerejší školení bylo podáno velmi zajímavou a záživnou formou“ a  po menší kritice zpoždění a příliš detailního výkladu pravidel (kdy ovšem jindy to uchazečům nalít do hlavy???) přišlo závěrečné zhodnocení ……. jinak to "fakt nemělo chybu".

 

Soubor ke stažení: [xls]

přidal Ladislav Palovský dne 01.06.2008 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009