Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Třinec "B" extraligový, sestupují Stonava, Staré Město "B" a Duras Brno "B"

Dobojováno jest, 1. liga východ už zná své vítěze i poražené. V závěrečném 11. kole o něco hrálo ještě sedm týmů, postupový i sestupový chléb se pak lámal především v Brně. Z postupu se nakonec radují v Třinci, po záchraně áčka minulý týden v Extralize tedy příjemný námět k přemýšlení, co s dvěma družstvy v nejvyšší soutěži. Nejméně na rok se s 1. ligou východ loučí Duras Brno „B“, Staré Město „B“ a Stonava, o jejímž sestupu na dálku s Orlovou rozhodlo až druhé pomocné kritérium v podobě celkového skóre.

Ostře sledovaný zápas Duras Brno „A“ - Staré Město „A“, který měl i patřičnou diváckou kulisu, mohl dát Extralize svého nového účastníka, jímž by se v případě vítězství stalo po mnoha letech družstvo Starého Města „A“. To však vzhledem ke kolizi s německou Bundesligou postrádalo Vlastíka Babulu, naproti tomu Durasu chyběl Honza Bernášek. Na šachovnicích se ale bojovalo velmi urputně, remízy se nenabízely, a když, tak až po vyčerpání všech možností. V zápase plném zvratů a dramatických momentů skončily čtyři partie až po pěti hodinách hry. Staroměstští ve vlastním zápase nevyužili několik dobrých příležitostí ke skórování, na mnoha hráčích byla viditelná velká nervozita, která jim v kritických situacích svazovala ruce. Zápas začal remízou na sedmé šachovnici, partie Mlýnek – Vrána však rozhodně nebyla žádná oddychovka, nakonec však z nadějně vyhlížejícího útoku bílého resultoval pouze věčný šach. Až po téměř třech hodinách hry skončila další partie, remíza byla po mnoha výměnách zaknihována na čtvrté šachovnici mezi Mudrákem a autorem těchto řádků. Po další hodině hry už ale domácí vedli 2:1, roli favorita splnil Tomáš Polák proti Pavlu Zpěvákovi, další partie však dávaly více nadějí pro hosty. Chléb se však lámal před časovou kontrolou. Velkou výhodu nevyužil na osmé domácí Luboš Kiša proti Petru Bažantovi a remíza v této partii se dlouho zdála být pro hosty zlatou. Problémy s časem i nesnadno hranou koncovkou měl Roman Chytilek proti Janu Sosnovi, trochu lépe stáli hosté v partii Lahner – Sluka, tři pěšce navíc ve čtyřvěžovce měl Jan Hudeček proti Vladimíru Ševčíkovi a po nepřesnosti bílého v partii Červený – Jurásek (bílý měl v koncovce K+J+4p – K+S+3p), měli hosté reálné šance na výhru i na páté šachovnici. Nakonec však ale bylo všechno jinak. Z nutnosti hrát na výhru přepnul strunu Radek Sluka, dobře se bránící Kuba Lahner z protiútoku a po následných výměnách těžkých figur získal pěšce, kterého později uplatnil ve střelcové koncovce. Roman Chytilek vyšel z nelehké pozice nakonec suchý z vody a uhájil nerozhodný výsledek, v těžké koncovce nakonec málem překvapivě zavěsil Martin Červený (remis) a když ani tři pěšci navíc nestačili k vítězství nervóznímu Janu Hudečkovi, zvítězil Duras Brno „A“ nad Starým Městem „A“ (překvapivě) bez porážky 5:3. V této chvíli byl už znám výsledek zápasu Lokomotiva Brno – Mittal Ostrava a čekalo se tedy na výsledek z Třince...

Oceláři nastoupili proti Rychnovu nad Kněžnou prakticky v nejsilnějším složení a této přesile nedokázala oslabená pandí sestava vzdorovat. Jisté vítězství domácích 6:2 se dalo očekávat, již zachráněný Rychnov si přijel na sever Moravy především dobře zahrát a prakticky bez výraznější motivace. Za stabilní a vyrovnanou výkonnost během celé sezóny si však Třinec „B“ postup zasloužil a po nedávných „prorockých“ slovech Oliny Sikorové před televizními kamerami nakonec Třinečtí slaví již výše zmíněný double.

Druhý tým tabulky Mittal Ostrava přijel o postup bojovat na půdu Lokomotivy Brno ve značně nekompletní sestavě. Kvůli bundesligovým soutěžím chyběl již tradičně IM Rašík, chyběly i další dvě výrazné ostravské opory IM Talla a v této sezóně ve skvělé fazóně hrající Ivan Břečka. Když navíc GM Pavel Blatný porazil něco po hodině hry předchozí noc trochu více slavícího IM Lukáše Klímu, stály akcie Brňanů rázem velmi vysoko. Ty se v dalším průběhu jednoznačně potvrdily a Lokomotiva si nakonec po strašidelném průběhu sezóny uchovala prvoligovou příslušnost i pro příští rok. Za zmínku stojí partiové vítězství jindy výhradně remízového krále, bývalého přeborníka ČSSR IM Josefa Augustina. Lokomotiva Brno – Mittal Ostrava 5,5:2,5.

Po rozřešení postupové tajenky nyní následují neméně dramatické boje o záchranu. V prvním z nich se na půdě Durasu „B“ představila Slavia Orlová, které však ani případné vítězství nemuselo na záchranu stačit kvůli nízkému počtu vyhraných partií. Záloha Durasu však k zápasu přistoupila velmi zodpovědně a do utkání postavila v této sezóně zřejmě nejsilnější sestavu, která se s 1. ligou východ rozloučila velmi sympaticky. Navrátilcem za šachovnice se stal Vít Bureš, který prokázal svou hráčskou sílu a při svém letošním prvním startu zvítězil nad Karlem Trombíkem. Sympatičtí hosté, jak už to u nich bývá obvyklé, mysleli především na bezpečnost, i proto dokázali kontrovat pouze v partii Frolík – Nehybka. Za nerozhodného stavu 3,5 : 3,5 pak o jediném vítězství Durasu „B“ v této sezóně rozhodl čerstvý nositel soudcovského taláru Ondřej Přidal, když v praxi úspěšně aplikoval myšlenky Velkého Praeceptora Germaninae. Duras Brno „B“ – Slavia Orlová tedy 4,5 : 3,5.

Po této trochu nečekané porážce nezbývalo Orlovským než čekat na zaváhání Stonavy s Jihlavou. Ta odcestovala na sever Moravy již v sobotu v poměrně solidní sestavě, i když absence GM Petra Háby bývá v zápasech citelná. Vzhledem k jeho termínovým kolizím s bundesligami v Německu a Rakousku si však letos černých figur do sytosti užila Eva Kulovaná (8x). Výsledky však nejsou vůbec špatné a remíza se zkušeným IM Sergejem Vesselovským se také počítá. Domácím citelně chyběl IM Petr Poloch, díky jehož absenci  posunutá sestava domácích dokázala naplno bodovat pouze na páté šachovnici, což se nakonec v sestupové matematice ukázalo jako rozhodující. A protože hosté z Vysočiny splnili roli favoritů v závěru sestavy, odvážejí si vítězství 3,5 : 4,5. Tato porážka současně znamená sestup Stonavy do 2. ligy. Při rovnosti bodů a stejném počtu vítězných partií o tom rozhodlo už výše zmíněné celkové skóre ze všech zápasů.

Staré Město „B“ zaznamenalo letos sympatické tři výhry a živilo naději na záchranu do posledního kola. Ta by se nakonec i konala v případě nerozhodného výsledku na půdě Slavoje Poruba a to vzhledem k vyššímu počtu vítězných partií v porovnání se Stonavou i Orlovou. Nic takového ale Ostravští nepřipustili a v souboji regionů málem nadělili hostům ze Slovácka pověstného kanára. Výsledek 7,5 : 0,5 je pro hosty jistě krutý, nic to však nemění na sympatickém vystupování tohoto družstva během celé sezóny, v níž i přes velmi oslabenou sestavu dokázali zaznamenat několik dílčích a cenných skalpů.

Závěrem gratuluji Třinci „B“ k postupu do Extraligy a přeji třem sestoupivším brzký návat do první ligy. Podrobnější informace najdete v již opraveném Zpravodaji, celkovou statistiku pak v závěrečné zprávě, která bude vydána vedoucím soutěže Jaroslavem Kořínkem. 

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 21.04.2008 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení
21.04.2008 1. liga východ - Třinec "B" extraligový, sestupují Stonava, Staré Město "B" a Duras Brno "B" ke stažení
07.04.2008 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
31.03.2008 10. kolo 1. ligy východ - Staré Město do čela, boj o záchranu houstne ke stažení
09.03.2008 9. kolo 1. ligy východ - Třinec do čela, boj o záchranu se dramatizuje ke stažení
28.02.2008 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
24.02.2008 1. liga východ - 8. kolo - Střídání na čele, první sestupující ke stažení
12.02.2008 1. liga východ - partie 7. kola ke stažení
11.02.2008 7. kolo 1. ligy východ - Na obou pólech přituhuje ke stažení
22.01.2008 1. liga východ - partie 6. kola ke stažení
22.01.2008 1. liga východ - 6. kolo ke stažení
09.01.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
08.01.2008 1. liga východ - 5. kolo ke stažení
11.12.2007 1. liga východ - 4. kolo ve znamení favoritů ke stažení
27.11.2007 1. liga východ - partie 3. kola ke stažení
26.11.2007 1. liga východ - 3. kolo ke stažení
13.11.2007 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
12.11.2007 1.liga východ - 2.kolo aneb První kanár ke stažení
24.10.2007 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
23.10.2007 1.liga východ - 1.kolo ke stažení
04.10.2007 1. liga východ 2007/2008 - úvod ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009