Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

10. kolo 1. ligy východ - Staré Město do čela, boj o záchranu houstne

10. kolo 1. ligy východ je již minulostí a jeho průběh kromě záchrany Jihlavy a Rychnova nad Kněžnou nevyřešil na obou pólech zhola nic. Naopak, ještě více se zamotal boj o postup i záchranu. Detektivní zápletka celé soutěže si tak na svoje rozuzlení musí počkat do posledního kola. Porážka vedoucího Třince "B" v Jihlavě přinesla změnu na čele, když černý ocelářský mrak odvál svěží slovácký vítr, a to po předlouhých 9. kolech. Tým ze Starého Města však na závěr čeká těžký mač v Brně, který s velkou pravděpodobností bude muset vyhrát. Naproti tomu oceláři spadli až na třetí pozici, neb po vysokém vítězství 6:2 nad Stonavou jej předstihl ještě ostravský Mittal. Třinečtí přivítají na závěr doma Pandu Rychnov nad Kněžnou. Naději na záchranu oživila brněnská Lokomotiva, která zvládla důležitý zápas na půdě Starého Města "B" a posunula se díky vyššímu počtu vyhraných partií již na osmé místo. Z ohrožených ji však čeká na závěr asi nejtěžší soupeř v podobě o postup bojujícího Mittalu Ostrava. Stonava přivítá již zachráněný Gordic Jihlava, Staré Město "B" po nevyužitém mečbolu jede na Slavoj Poruba a papírově nejsnazší roli má Orlová, jenž zavítá na půdu posledního Durasu "B".

Hlavní favorit 1. ligy východ Staré Město "A" přivítal Slavoj Poruba, kterému sice už o nic nejde, ale na Slovácko přijel v nejsilnějším složení. Nakolik v tom hrála roli solidarita s Mittalem Ostrava netuším, faktem ale je, že v této sestavě jsou Porubští schopni porazit kohokoliv. Zářným příkladem by mohl být lednový zápas v Brně proti Durasu "A", který skončil krutou porážkou brněnského týmu v poměru 2:6. V tomto zápase však staroměstská sestava okolo Vlastíka Babuly zabrala a i přes drobné šrámy na šesté a sedmé šachovnici, rozhodla pro sebe důležitý zápas v poměru 5:3. Ve velmistrovském souboji na první šachovnici porazil Vlastimil Babula Tomáše Orala, pěknou remízu černými uhrál na druhé IM Pavel Zpěvák proti GM Robertu Cvekovi.

To v souběžně hraném utkání na stejném místě byl k vidění i velmi důležitý záchranářský zápas Staré Město "B" - Lokomotiva Brno. Domácí rererva mohla případným vítězstvím udělat rozhodný krok k záchraně, což by před začátkem soutěže asi tipoval málokdo. Brňanům zase nezbývalo pro udržení naděje nic jiného než vítězství. V sestavě bez GM Pavla Blatného to byl jistě nelehký úkol, který se však nakonec podařilo splnit. Lokomotiva sice bílými nic nepředvedla (2:2), zato černými úřadovala 3:1 a odváží si tak do Brna důležité vítězství v poměru 3:5. Zásluhu na tom mají i čtyři vítězné partie v podání Petry Blažkové, Martina Šklíby, Davida Holemáře a Andreje Seitlera. Pro 100% jistotu setrvání v soutěži však Lokomotiva bude muset porazit o postup usilující Mittal Ostrava, pokud nechce čekat na zaváhání svých konkurentů.

V severomoravském derby na sebe narazily týmy Mittalu Ostrava a Stonavy. Jednoznačným favoritem byl domácí tým, což proti oslabenému soupeři dokázal vysokým vítězstvím 6:2 bez jediné porážky. Svou výkonnost i medvědí odolnost prokázal černými na druhé šachovnici nový trenér naší ženské reprezentace IM Lukáš Klíma, který dorazil do Ostravy až brzy nad ránem, neb musel absolvovat 550 km maratón z rakouského Paschingu, kde byly kromě velmi silného 350-členného openu k vidění i sumultánní produkce v podání Garriho Kasparova a Judity Polgárové. Poté, co Ostravským nahrály další výsledky tohoto kola, se jeho akcie výrazně zvýšily, klíčovým se pro něj v této chvíli zdá být zápas Duras "A" - Staré Město "A".

Jak už bývá v této soutěži zvykem, nikdo si nemůže být jistý zápasem proti Gordicu Jihlava. Své by v letošní sezóně mohli vyprávět ve Starém Městě, kterým jen shodou šťastných okolností spadl do klína nerozhodný výsledek 4:4. Neuspěl zde ani Duras Brno "A", který utrpěl porážku 5:3. Nyní na Vysočinu zamířil vedoucí tým soutěže Třinec "B", aby se zde pokusil o možná rozhodující extraligový krok. Domnívám se totiž, že v posledním kole už nebude zachráněný Rychnov klást na třinecké půdě vážnější odpor. Jihlava však letos proti minulým sezónám nebyla ještě včas zachráněná a tak potřebovala body jako sůl. Vyrovnaný zápas však již poněkolikáté v této sezóně rozhodli pro sebe domácí na prvních třech šachovnicích. Trojice GM Petr Hába, čerstvá druhá nejlepší sportovkyně kraje Vysočina Eva Kulovaná i velká naděje českého šachu Vojtěch Plát donutila třinecké udělat dlouhou rošádu a rozhodující měrou se zasloužila o to, že si Gordic zahraje 1. ligu východ i příští sezónu. I přes dílčí neúspěchy na čtvrté a osmé šachovnici tedy Gordic Jihlava - Třinec "B" 4,5 : 3,5.

K jistotě záchrany potřebovali naplno bodovat i v Rychnově nad Kněžnou. Značně kombinovaná sestava Durasu Brno "B" jim to však usnadnila měrou vrchovatou, takže vítězství domácích v poměru 6:2 není žádným překvapením. Jediným světlým bodem hostí bylo vítězství nadějného jihomoravského juniora Lukáše Kuchynky, který se v této sezóně drží na první šachovnici velmi statečně a v budoucnu by pro něj mohly být dosažitelné i další postupné mety.

Duras Brno "A" přijel do Orlové bojovat i za své brněnské kolegy z Lokomotivy Brno, čemuž odpovídala i sestava, ve které chyběl pouze IM Roman Chytilek. Zápas samotný předznamenaly rychlé remízy na páté a sedmé šachovnici, kde domácí snad jakoby ani nechtěli využít výhody bílých figur. Misku vah na stranu brněnských jako první překlopil Vladimír Ševčík, který i s nedostatkem času uplatnil výhodu získanou ze zahájení. A když naplno zabodovaly v této sezóně zakleté první dvě šachovnice Durasu (první čtyři zápasy po Novém roce 0:8!) v podání Tomáše Poláka a Honzy Bernáška, bylo o osudu zápasu prakticky rozhodnuto. I přes porážku 2,5 : 5,5 však Orlová nemusí truchlit, závěrečný zápas v soutěži totiž absolvují na půdě beznadějně posledního Durasu "B" a případné vítězství je s velkou pravděpodobností udrží v soutěži i pro příští sezónu.

Na závěr předkládám ještě pořad závěrečného kola, které jistě potěší milovníky teoretických úvah.

11.kolo - 20.04.2008
ŠK DURAS BVK "A" - ŠK Staré Město "A"
ŠK DURAS BVK "B" - SK Slavia Orlová "A"
TŽ Třinec "B" - Šach.škola Panda Rychnov
SK Stonava "A" - ŠK Gordic Jihlava "A"
ŠK Lokomotiva Brno, o.s. - TJ Mittal Ostrava "A"
ŠK Slavoj Poruba "A" - ŠK Staré Město "B"

 

Soubor ke stažení: [doc]

přidal Neklan Vyskočil dne 31.03.2008 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
20.09.2008 1. liga východ 2008/2009 - úvodní zpráva ke stažení
21.04.2008 1. liga východ - Třinec "B" extraligový, sestupují Stonava, Staré Město "B" a Duras Brno "B" ke stažení
07.04.2008 1. liga východ - partie 10. kola ke stažení
31.03.2008 10. kolo 1. ligy východ - Staré Město do čela, boj o záchranu houstne ke stažení
09.03.2008 9. kolo 1. ligy východ - Třinec do čela, boj o záchranu se dramatizuje ke stažení
28.02.2008 1. liga východ - partie 8. kola ke stažení
24.02.2008 1. liga východ - 8. kolo - Střídání na čele, první sestupující ke stažení
12.02.2008 1. liga východ - partie 7. kola ke stažení
11.02.2008 7. kolo 1. ligy východ - Na obou pólech přituhuje ke stažení
22.01.2008 1. liga východ - partie 6. kola ke stažení
22.01.2008 1. liga východ - 6. kolo ke stažení
09.01.2008 1. liga východ - partie 5. kola ke stažení
08.01.2008 1. liga východ - 5. kolo ke stažení
11.12.2007 1. liga východ - 4. kolo ve znamení favoritů ke stažení
27.11.2007 1. liga východ - partie 3. kola ke stažení
26.11.2007 1. liga východ - 3. kolo ke stažení
13.11.2007 1. liga východ - partie 2. kola ke stažení
12.11.2007 1.liga východ - 2.kolo aneb První kanár ke stažení
24.10.2007 1.liga východ - partie 1. kola ke stažení
23.10.2007 1.liga východ - 1.kolo ke stažení
04.10.2007 1. liga východ 2007/2008 - úvod ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009