Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Stříhali do hola malého Vojtíška...

Novinářská okurková sezóna běží na plné obrátky (byť u nás na jihu už máme okurky posbírané a zavařené a ti pracovitější snad i seschlou nať vytrhanou a pozemek porytý k další úrodě) a média těžce hledají témata, která by horkem zmoženého čtenáře zaujala a neunavila.

Světa znalá spisovatelka, scénáristka, učitelka tvůrčího psaní a v obecném povědomí hlavně neohrožená feministická bojovnice Alexandra Berková si pro svůj fejeton v Denících vybrala vystoupení Vojty Pláta v pořadu Jana Krause Uvolněte se, prosím, který se mimochodem stal nejsledovanějším dílem této talk show v samotné televizi i v internetovém archívu.

Autorka pojala článek v sobě vlastním stylu jako psychologickou sondu do mužského světa, kde rozhodují lokty, lest a naražený čumák je denním chlebem těch slabších a méně zkušených. Stačí se jednou podívat na záznam pořadu, aby bylo jasné, že (nejen) tentokrát je se svými vývody vedle jak ta jedle. Nakonec přečtěte si v příloze. 

Není bez zajímavosti, že stoprocentním nasazením vždy a všude, bojovností někdy až slepou a zarputilostí místy cholerickou není paní spisovatelka daleko od objektu, který ji v televizi tak zaujal. Pokud proběhnete očima komentáře Novoborských stránek k "incidentu" Vojty Pláta při simultánce s hlavní hvězdou pardubického Czech Openu Mamedjarovem, můžete nabýt pocitu, že čtete o scéně líčené Alexandrou Berkovou v obráceném gardu. Roli lstivého "starce Krause" převzal Vojta a roli chlapce s tuhnoucím úsměvem ve tváři chudák Mamedjarov.

Stejně jako u fejetonu je to i zde trošku složitější. Vojta Plát prostě neumí nic (nejen šachy, ale třeba ani fotbal) dělat jinak než na sto procent a využít všech šancí a dostupných prostředků je pro něj zákonem. Vzpomeneme-li si na předloňskou simultánku v Brně s Davidem Navarou, ten se dostal do podobného časového presu jako Mamedjarov, ale s velkodušností sobě vlastní spadlých praporků nijak neželel. To v partii Plát - Mamedjarov došlo ke skutečnému a nemilosrdnému "boxu intelektů", ze kterého by měla paní Berková radost.

Darmo se trápit, že jsme každý jiný. Aspoň mají novináři v okurkové sezóně o čem psát a čtenáři co číst.

Fejeton Alexandry Berkové najdete v příloze.

Soubor ke stažení: [JPG]

přidal David Ciprys dne 26.07.2007 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009