Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis diskuzního příspěvku

Libor Diviš | 03.04.2018
Další návrh řešení problematiky "mobil"

Vážení šachoví přátelé,

z posledních obsáhlých článků na téma "mobil" se mně zdá, že se postupně vzdalujete od podstaty věci.
Z těchto důvodů je stále náročnější dočíst dlouhé články až do konce natož se orientovat v tom, zda článek přinesl něco nového.

Proto si bez emocí a vášní dovoluji (už ne jako vedoucí klubu, ale hráč zúčastněných družstev) navrhnout řešení, které bych zavedl, kdybych byl majitel šachové společnosti.

Žádné pravidlo, vyhláška nebo zákon nemůže pokrýt všechny situace, které život (ani ten šachový) nabídne.
Proto bych se soustředil na operativní vyřešení neplánovaně vzniklého problému, kterým problém "mobil" při partii bezesporu je.

Tak jako před každým turnajem, bych před zápasem zvolil tzv. "rozhodčí komisi v následujícím složení:
- rozhodčí zápasu
- kapitán domácích
- kapitán hostí

V případě vzniklého konfliktu bych tuto trojici posílil o dotčené hráče (komu zazvonil mobil a kdo by měl kontumačně podle platných pravidel vyhrát) a tato pětice by bez ostatních přihlížejících a komentujících navrhla (jednohlasně) řešení.
V případě, že by např. dotčený hráč byl zároveň nominovaný člen rozhodčí komise, rozhodčí by měl právo doplnit tuto komisi dle svého uvážení do počtu pěti členů.
V případě, že by se jednomyslně shodli na vyřešení daného problému, toto řešení by bylo závazné i pro ostatní hráče zápasu.
Problém by byl oficiálně vyřešen na zápasu přítomnými a zároveň nejvýše odpovědnými vůči danému problému v rámci utkání.
Až v případě neshody minimálně jednoho člena komise by nastoupila pravidla a funkcionáři s tím spojení, kteří by to mohli dál problém rozvíjet i právní cestou. Ale toto není součástí mého příspěvku.
Co by se zapsalo do zápisu o utkání nechám na zvážení.

Berte to prosím jako kostru dalšího nožného návrhu, jehož cílem nebylo řešit detaily, ale nabídnout další cestu, snad směřující k řešení problému odvádějící většinu šachistů od skutečné náplně jejich koníčku.

Věřím, že šachisté na naší úrovni dávají přednost lidskému řešení problémů a pohodovému strávení nedělního času (včetně zpáteční cesty), který zápas vyžaduje, před "tvrdou úředničinou".
Proto jsem přesvědčen, že minimálně v 80% případů by tento spor byl vyřešen v rámci samotného zápasu ke spokojenosti všech přítomných.

Hodně zdaru a úspěchů v osobním i šachovém životě Vám všem přeje Libor Diviš

PS: Chtěl jsem pouze nastínit další možné řešení, a proto na Vaše případné odpovědi už nebudu reagovat.Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009