Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis diskuzního příspěvku

David Ciprys | 01.01.2012 | sekce:Informace komisí
Re: Tempo a praxe

Jako bych ten příspěvek od Milba slyšel na vlastní uši, přesně tak si to představuju :-)
Už se těším na zprávy z nedělního kola, jak nám to přímí účastníci popíší a pak můžeme udělat hitparádu nejlepších zážitků. Jó, Hlas lidu, hlas Boží, pravil prý Alcuin z Yorku, "ministr školství" Karla Velikého. Tedy on přesně (v rámci nejistoty uplynulých více než 12 století) řekl: "A nenaslouchej lidem, kteří se drží přísloví, že hlas lidu je hlasem Božím, protože rozmařilost davu se vždy blíží šílenství" :-)
No... Silvestr byl už včera, takže teď vážněji. Pokud třeba na Lokomotivě hrajete od 9:00 KP II., v 10:00 tam začne II. liga, která po druhé odpolední většinou končí a vy stále ještě hrajete svůj zápas o dvě soutěže nižší, začnete cítit, že je něco v nepořádku.
Ještě si pamatuju (takže to nebude úplný pravěk), jak jsem ve Veselí nad Moravou pečetil 81. tah po 8 hodinách hry, aby se pak pozice zaslala soutěžním odhadcům ke stanovení výsledku. Tehdá byly kontroly tři: 2hodiny na 40 tahů, pak 1hodina na 20tahů a ještě 1hodina na dalších 20 tahů.
Zrušení poslední hodiny ublížilo milovníkům složitých dlouhých koncovek, ale je otázkou, kolik % partií se do tohoto stádia dostalo a také, zda člověk udělá více chyb ze spěchu nebo z únavy po šestihodinové hře (pomíjím otázku, kolik znalců složitých koncovek v KP II. hraje, ale kupodivu najdou se tací).
Dobrá otázka je, jak vlastně bychom hráli, kdybychom zkracovali. Na analogových hodinách, na rozdíl od digitálek, totiž moc možností není.
Zkrácení o 2hodiny je asi příliš revoluční, tak by přicházely v úvahu hlavně možnosti tohoto typu:
2hodiny na 40tahů + 0,5hodiny do konce nebo 1,5hodiny na 40tahů (ev. na 30 tahů) + 1hodina do konce.
Když všelidová diskuse, tak nejen o zkracování, ale i o konkrétním tempu :-)Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009