Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis diskuzního příspěvku

David Ciprys | 07.11.2011
Leninův list vítězi nad Laskerem

Mladší generace, která nezažila adrenalinovou zábavu se svíčkami při zapalování lampionů mladším spolužákům v lampiónovém průvodu :-)) už možná dnes ani netuší, že Velká říjnová socialistická revoluce nevypukla v říjnu, ale 7. listopadu, tedy právě dnes před 94 lety.
Díky Janu Kalendovskému si můžeme "šachově" připomenout jejího protagonistu Vladimíra Iljiče Lenina dopisem švagrovi psaným na konci února 1899 z vyhnanství v sibiřské vesnici Šušenskoje.
Hned v úvodu listu Lenin děkuje za zaslanou partii, chválí švagra za výrazné zlepšení hry a popisuje velké šachové bitvy se svými hosty. Švagrův úspěch v moskevské simultánce proti Laskerovi komentuje slovy, "Abych se teď bál hrát proti muži, který porazil Laskera".
Všimněme si v odkaze, že dopis byl vytažen z Leninových Sebraných spisů, svazek 37, str. 241-242. Už to samo o sobě dá dnešním nepamětníkům představu, že Spisy nebyly nějakých pár svazků, ale celá obrovská (samozřejmě nejlépe červená) knihovna a na otázku, kdo je nejčastěji vydávaným světovým spisovatelem, bylo nutné (zcela po pravdě) odpovídat: Lenin!
Snad se hodí k dokreslení dobové atmosféry jedna osobní příhoda se Spisy datovaná do jara roku 1989...
Čtvrtý ročník přírodovědy, jakož i každé jiné fakulty zahrnoval povinný předmět s malebným názvem Vědecký komunismus. Na jednu z písemek jsem přišel jako obvykle pozdě a musel zaujmout jediné volné místo v první řadě přímo před vyučujícím. Na stole ležel čistý list papíru se strojem nadepsanou otázkou "Leninovo vymezení epochy!"
Vyučující, který snad znal Spisy nazpaměť, chvíli sledoval, co se na papíře objeví, a když se ani krátce před koncem písemky neobjevilo nic, naklonil se přes katedru a tiše říká, "Soudruhu Ciprysi, vzpomeňte si, minule jsme to konspektovali z Lenina ... už víte?"
Když se ani pak nic nedělo, naklonil se ještě dále a spiklenecky zamrkal, "No přece Vám to nemůžu říct celé... no přece Stát a..." A když se na papíře neobjevilo nic ani teď, zašeptal rychle, "Já bych neměl, ale já Vám to teda řeknu, přece Stát a revoluce, strana 171!" Významně se usmál a odkulil zpět za katedru nepochybně s pocitem, "Co je to dnes za mládež! Když je člověk za ručičku nevede, tak se do toho Lenina ani nepodívají..." :-))Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009