Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis diskuzního příspěvku

Miroslav Hurta | 23.08.2011 | sekce:Soutěže dospělých
Hrací tempo

Je dobře, že se můžeme shodnout na tom, že o hracím tempu (konkrétně na okrese Brno-venkov) tedy nerozhodují jakési zkostnatělé ústřední výbory ani – na rozdíl od Blanska – činovníci vyšších soutěží – ale jen a pouze družstva sama. A to je snad špatně? Co může být lepšího a demokratičtějšího, než když o podobě soutěže rozhodují účastníci sami. Až převáží zastánci kratšího tempa hry, tak se tempo zkrátí, no a co? Vody se kvůli tomu nevylijí a skály nerozlomí.
Mně osobně je otázka hracího tempa lhostejná a neviděl bych to až tak vyhroceně. Fanatickým zastáncům dlouhého tempa bych ale připomněl, že velká řada utkání v OP Brno-venkov stejně končí i při dlouhém tempu po čtyřech hodinách hry (soudě podle časů odeslání hlášení o utkání, které dostávám), stejně tak fanatikům krátkého tempa mohu namítnout, že žádná nuda při čekání nenastává, neboť a) čekání není až tak dlouhé, neboť stejně se jezdí dvěma auty, a tak prostě jedno auto obvykle s těmi dříve odehranými odjede rovněž dřív b) volný čas lze věnovat obědu v restauraci, rozborem sehrané partie nebo (nejčastěji) hraní volných partií. Navíc přece neexistuje jen okresní přebor družstev. Existují i jiné soutěže, třeba základní turnaj nebo základní soutěž, které se hrají tempem 2 x 1 hodina na celou partii. Ale před čím bych varoval, to je vykreslování starších hráčů jako nepřátel pokroku a mládí vůbec. Přece i hráči starší generace mají právo na to, aby se vyjádřili k tomu, v jaké podobě chtějí soutěž hrát, aniž by tím jakkoli vytěsňovali mladé (jedno družstvo starších = jeden hlas, jedno družstvo mladších = rovněž jeden hlas), neřkuli o tom, že preference tempa hry často není otázkou generační, jako mnohdy spíše osobních a volních vlastností každého hráče.Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009