Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis diskuzního příspěvku

David Ciprys | 28.02.2011
Umravňování STK z druhé strany hřiště

Volby nového svazového vedení zatlačily do pozadí všechny ostatní body sobotní konference nejen významově, ale i časově.
Celá řada delegátů přijela na schůzi s připravenou kritikou STK a jejího Dodatku soutěží družstev (od února pokuty a od března kontumace za hráče bez zaplacených příspěvků na rok 2011), ale slunce rychle zapadající za okny Slunce zkrátilo dlouhé příspěvky na několik ojedinělých výkřiků do tmy :-)
"STK mění podmínky během soutěže, ke změnám nemělo vůbec dojít nebo měly mít účinnost až od příští sezóny, abychom vše mohli dát včas do rozpisů!", zněl nejsilnější tón z lig i krajů.
Tato výtka je oprávněná, VV i STK se z ní musí poučit, ale zkusme se v klidu podívat na problém i z druhé strany, na kterou už nebyl v hektickém závěru schůze čas ani nálada.

Šachisté sobě aneb kdo je ke komu nevlídný
Co bylo dřív, slepice nebo vejce? Šachový svaz nebo šachisté? Za socialismu blahé paměti byl tím hlavním Svaz nadekretovaný shora. Jedině "skrze něho a s ním a v něm" se dalo oficiálně sportovat. Dnes jsou hlavní šachisté. Svaz si založili sami, aby pravidla, systém soutěží, osobní ratingy atd. používané na jihu Moravy byly kompatibilní s těmi v severních nebo západních Čechách a také aby jednotný svaz byl partnerem pro bohulibé ždímání státu.
Za tyto výhody se sami šachisté dobrovolně rozhodli platit roční příspěvek k 1. únoru a sami si svobodně do svých řádů napsali, že to bude přípěvek za kalendářní rok a že ho budou odvádět nikoliv hráči samotní, ale jejich mateřské kluby.
I kdyby nebylo žádných jiných předpisů ani dodatků, jen zdravý selský rozum. Měl by takový příspěvek zaplatit každý, kdo chce aktivně v daném roce hrát v oficiálních soutěžích? Ano! Měl by ho platit i ten, kdo už nastupovat v soutěžích nehodlá? Ne! Je od klubu korektní, když hráče využívá v soutěžích, ale příspěvek za něj nehradí s odůvodněním, "On mi letos ještě nezaplatil?" Ne!
Suma sumárum, Dodatek soutěží říká jen to, co radí zdravý rozum. Kdo chce v roce 2011 hrát, měl by považovat na naprostou samozřejmost, že uhradí roční příspěvěk. Stejně jako na přelomu roku automaticky hradí předplatné šachových časopisů. Má na to měsíc - celý leden.
Nešťastné "naoktrojování" Dodatku překrylo to, že říká něco samozřejmého a sankcionuje ty, kteří s námi nedrží basu nebo, drsněji řečeno, chytráky na úkor "hloupých" poctivců.
Jistě se najde tisíc výjimek, pro které se termín nedal stihnout. STK však není gilotina sekající jednu pokutu za druhou (i když to tak někdy vypadá) a zrovna v tomto případě deklarovala už předem velkorysost. Nikoliv velkomožnost, ale skutečnou snahu vyhovět těm, kteří se setkali s objektivními (a výjimečně snad i subjektivními) problémy a mají zájem je rychle překonat a vše vyřešit.Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009