Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis diskuzního příspěvku

David Ciprys | 25.12.2010
Re: dodatek SŘ

Rebelant Pavel pěkně načrtl, jak vydání dodatku rozpisu ligových soutěží (Pepa ihned správně opravil, že nejde o dodatek SŘ) přijala řada klubových činovníků. Jeho pohled mu neberu, ale mrknu na to i z druhé strany.
V únoru konference schválila posun výběru příspěvků z 1.3 na 1.2. Už jsem zde psal, že to mám za blbost, ale ctím rozhodnutí většiny delegátů, které mimochodem volil na krajské konferenci i sám Pavel, aniž sám chtěl být jihomoravským vyslancem zvolen.
V září VV ŠSČR opravil Soutěžní řád - požadavek na "registraci" účastníků mistrovských soutěží zesílil na "aktivní registraci".
Mezi námi, moc velký rozdíl v tom není. Než byl poměrně nedávno vynalezen v Registračním řádu pojem "aktivní registrace" (aby nám někdo, konkrétně ČSTV, neotloukl o hlavu, že máme v databázi používané k dělení pěněz od Sazky i lidi, které nepovažujeme za registrované členy - mimochodem u jiných sportů je to ještě daleko masívnější, u fotbalu je členem každý, kdo měl někdy na krku klubovou šálu; ČSTV uvádí, že jeho členem je 1,5 milionu občanů ČR, hmm...), platilo odjakživa, že hrát soutěže mohou jen registrovaní hráči - vzpomeňme na dodnes k lepšímu dávané historky ze 70. a 80. let o nekompromisních rozhodčích, kteří nepřipustili ke hře družstvo jedoucí na zápas 2 hodiny vlakem a poslali je zase domů, protože hráči neměli v registračkách vylepené členské známky.
V posledních letech se s železnou pravidelností vždy na jaře po soutěžích objevovaly "nezávazné" dotazy z některých týmů, jestli soupeři, kteří nezaplatili na jaře příspěvky (nebo zaplatili jen za 3-4 hráče s tím, že zbytek nechají na podzim, až bude jasné, kdo bude hrát v nové sezóně), nejsou náhodou neregistrovaní a neměli by tedy vyfasovat kontumace 8:0 za neoprávněný start hráčů dle paragrafu 3.9.3.d) Tresního, pardon Soutěžního řádu.
Soutěžní orgány vždy podumaly, zamrazilo je, jaká paseka by ve všech soutěžích nastala, kdyby se precedenčně nějaké podobné žádosti vyhovělo a potichu vše zametly pod koberec s tím, že "teď už je pozdě", ale příště před soutěžemi "se s tím musí něco udělat".
Dodatek ligového rozpisu byl vydán právě proto, aby STK předem deklarovala nějaký konkrétní postup a nikdo se nemohl domáhat kontumačních vítězství, nebo se mu to alespoň ztížilo, příklad hokeje dostatečně varuje.
Když je v Soutěžním řádu napsáno, že hráč musí mít aktivní registraci, pak i STK za to musí nějaký postih stanovit a pokuta jí v ligách přijde přijatelnějším (ve většině případů i levnějším, pokud si spočítáte, kolik takové utkání kluby stojí) než kontumace.
Pavla můžu uklidnit, jihomoravský šéf STK stanovil, že v krajských soutěžích bude trestem za nastoupení hráče s registrací opožděnou o týden "Ty, ty!", o dva týdny "Ty, ty ty!" atd. - tj. napomenutí.
Na závěr si dejme ještě jeden pohled. Jsme spolek příznivců šachu, který si demokraticky stanovil, kolik a kdy si budeme přispívat na svou činnost. Je to závazek nebo jen doporučení? Je rozumnější to předem opakovaně připomínat a poté vymáhat nebo už dopředu litovat těch, kteří to přes desetinásobné upozornění neudělají nebo obejdou?
Vzhledem k souběhu vyšších příspěvků, "tvrdšího" přístupu a posunu termínu chce být letos STK velmi vstřícná, byť důsledná. Paní Jitka Kniezková by mohla vyprávět, jak je někdy obtížné se dopátrat, za koho a kolik vlastně klub zaplatil.
Do budoucna by nemusel zapadnout nápad hospodáře - přejít na systém obdobný vztahu FIDE - národní federace. Všechny poplatky by (za rok nebo pololetí) spočítal sekretariát a poslal klubu jednu fakturu s rozpisem plateb. Kdo nezaplatí, bude odstřihnut od služeb jako u elektřiny, plynu nebo telefonu.
Brrr, to jsem se rozepsal ... a to je dnes Boží hod vánoční - tak pokoj všem lidem dobré vůle, ať nevidí výběr příspěvků tak hořce jako starý Horatius, "Ó, občané, občané, nejdřív je třeba peníze shánět, až po nich je na řadě ctnost..." a růstem pokut se nedostaneme k přísloví "Malé peníze dělají dlužníka, velké nepřítele..." :-)Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009