Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis diskuzního příspěvku

David Ciprys | 25.02.2009
Re: Jiný kraj, jiný mrav ...

Jako starší pán tuto dobu také pamatuju. Elo nebo titul km se daly uhrát jen v národní lize a krajském přeboru jednotlivců (a vyšších soutěžích samozřejmě) nebo nebo v tzv. "klasifikačních turnajích", kterých nebylo zase tak málo, ale pořádaly je téměř výhradně velké kluby pro sebe a reciproční kolegy z jiných ligových klubů ve skupinách po 12 hráčích, kam obyčejný smrtelník z malého oddílu neměl přístup.
A víte, proč je to dnes jinak? Protože tehdá měl prakticky na všechno monopol šachový svaz. Kdo dnes pořádá stočlenné (v Pardubicích dokonce tisícičlenné) Openy? Kdo sežene prostředky na to, aby ve svém družstvu (Nový Bor) nebo turnaji (Hustopeče) shromáždil prakticky celou českou elitu? Kdo dokáže dostat šachy jako hlavní zprávu do televizního i novinového zpravodajství (akce Pražské šachové společnosti)? Kdo umí vydávat nejčtenější a nejaktuálnější šachový časopis aniž by chtěl po čtenářích jedinou korunu (Šachový týdeník)?
Všechny výše uvedené akce (a mnohé jiné) nestojí svaz ani "svazové poplatníky" ani korunu, protože stojí na iniciativě klubů a sportovních agentur, tak jak to funguje ve všech jiných sportovních odvětvích.
Mimochodem, jak jsou ve Vašem kraji populární krajské soutěže? Kolik hráčů z nejužší krajské špičky se účastnilo posledního krajského přeboru? Kolik družstev hrálo v krajském Poháru v rapidu a kolik v KP bleskových družstev? Jak byl obsazen KP juniorů a dorostenců?
Jasně, v krajských soutěžích jsou zpravidla nižší ceny, kdybychom je pořádně zadotovali z krajských peněz, které si můžeme vybrat jako krajské příspěvky...
A přesně toto je mrav, který je našemu kraji cizí - vytáhnout z klubů co nejvíce peněz a pak jim je vracet (po odečtení nákladů na tento koloběh) v dotacích podle "moudrého uvážení funkcionářů".
Samozřejmě silný šachový svaz potřebujeme - nejlépe je to vidět u mládeže, kde je zájem o svazové soutěže nesrovnatelný s dospělými a finále zpravidla hraje kompletní elita (to svaz opravdu umí jako nikdo jiný - viz. nadcházející MČR mládeže). Svaz potřebujeme pro důstojnou reprezentaci, tvorbu legislativy a její prosazování, koordinaci soutěží, vzdělávání trenérů a rozhodčích atd. atd. Povinnosti celostátního svazu jsou skutečně nesrovnatelné s těmi v krajích. Na druhé straně je každá podobná organizace potenciální černou dírou pro peníze svých poplatníků a všichni jsme povinni diskutovat o tom, jestli je s penězi odváděnými do celostátní kasy nakládáno účelně a jestli by šachu neposloužily více, kdyby je oddíly utratily doma, v místě svého působení.
Na sobotní konferenci ŠSČR budou delegáti JmŠS hlasovat pro zvýšení svazových příspěvků od roku 2010 a pro posílení ŠSČR v roce 2009 tím, že se kraj dobrovolně vzdá části svého podílu na členských příspěvcích (čili zadotuje celostátní svaz z toho, co v minulých letech ušetřil, ale mohl utratit např. na odměny nesrovnatelné s těmi celostátními :-))
Platit a neptat se, co se s našimi penězi děje, to skutečně není místní mrav.Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009