Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

MČR mládeže v rapidu aneb na trůnu do roka a do dne...

Příznivci mládežnického šachu si možná vzpomenou na bohatou a rázně vedenou diskusi během finalizace startovních listin loňského šampionátu - je nevpuštění desetiletého chlapce bez registrace v šachovém svazu diskriminace či dokonce šikana anebo běžná praxe ve všech sportech? Přesně do roka a do dne (loni se v Hradci Králové předávaly medaile 13 září) se na trůn šachového rapid krále do 12 let posadil v neděli 12 září jedenáctiletý Benedikt Hofírek z Lokomotivy Brno.

Výsledky najdete zde, web pořadatelského Sokola Klatovy s bohatou fotogalerií zde, partie z on-line přenosu si můžete přehrát zde

Tato story připomínající tak trochu příběhy o Popelce či o kamenu zavrženém staviteli má však pevný základ v systematické a tvrdé přípravě nesoucí ovoce zejména při červnovém MČR družstev mladších žáků (stříbro s Lokomotivou Brno) a červencovém rapidu na pardubickém Czech Openu (stříbro v ME amatérů do Ela 1800). Vzhledem k loňským událostem musel mít Benedikt navíc obrovskou motivaci ukázat svou sílu právě tady a teď.

Benedikt doslova propaluje šachovnici pohledem, na rozdíl od vrstevníků nehledí, co kde lítá a soustředí se jen na partii, jen na výhru. Výsledkem je minimum hrubých chyb, většinou (mnohem) lepší čas na hodinách a velmi často získání rozhodující výhody (nebo alespoň záchrana partie) v závěrečných vypjatých sekundách. Pro maximální práci nad šachovnicí má Benedikt výjimečnou podporu v rodině a od letošního roku i ve škole, tak se od něj můžeme v brzké době dočkat dalších skvělých výkonů. Benediktův turnajový osud a hodnocení jeho výkonu si můžete přečíst v dalším článku.

S ostatními jihomoravskými borci už to nebylo tak skvělé, zejména Martin Blahynka nasazený v kategorii do 14 let jako č.3 (Martinovi je 12 let, mohl by hrát ještě kategorii nižší) možná trochu doplatil na únavu ze skvělého reprezentačního výkonu v Polsku, a tak v celkovém hodnocení krajů podle medailí i podle bodování umístění do 6. místa obvyklého na mládežnických Olympiádách skončila jižní Morava spíše v šedi republikového průměru. Srovnat výsledky s minulostí můžete zde.

Medaile        
Zlínský 2-0-1   Středočeský 0-2-2
Pardubický 1-1-0   Ústecký 0-2-0
Plzeňský 1-1-0   Praha 0-0-1
Jihočeský 1-0-0   Liberecký 0-0-1
Jihomoravský 1-0-0   Olomoucký 0-0-1
         
Body 7-5-4-3-2-1        
Středočeský 21   Jihočeský 8
Zlínský 19   Jihomoravský 7
Pardubický 17   Vysočina 5
Ústecký 14   Liberecký 4
Plzeňský 12   Olomoucký 4
Praha 10   Královéhradecký   1
Moravskoslezský 10   Karlovarský 0

Na rozdíl od průměrných výsledků byly reference jihomoravských účastníků o místě konání nadprůměrné. K pěknému hracímu prostředí v Domě kultury a hladkému průběhu (snad kromě on-linů v prvních kolech doprovázených na chatu komentáři typu "V partii Půlpán-Kadlec má černý 3 věže, to bych ještě pochopil, ale i dva krále...") přidali pořadatelé i několik třešniček v podobě prohlídky historických pamětihodností s průvodcem, zápasu Čechy - Morava ve fotbalu (s výsledkem Čechy I - dvě výhry, Čechy II - 1 a Morava - 0 )

nebo originálního způsobu jak spojit parkování automobilů s parkováním dětí, které zrovna nemají u šachovnic co na práci.

Svou troškou do mlýna přispěl i provozovatel Domu kultury - v přísálí ve stejném čase probíhala mykologická výstava spojená s poznáváním a určováním hub přítomným odborníkem.

Na vítěze šampionátu se podíváme v samostatném článku, mrkněme nyní alespoň na pár úspěšných reprezentantů z jihu Moravy.

V nejstarší kategorii do 14 let zahrál výborně Tadeáš Boček z Durasu Brno (nahoře). 5,5 bodu mu stačilo na místo v první desítce. Ve stejné kategorii dívek obsadila Tadeášova klubová kolegyně Nataša Richterová 9. místo s 4,5 bodu

a Daniela Dumková ze Zastávky 14. místo se 4 body.

Ve prostřední, mimořádně silné a vyrovnané kategorii do 12 let skončil Adam Dvořák z Lokomotivy na 8. místě se 6 body.

Z jihomoravských děvčat se bohužel žádná na dalekou cestu do Klatov nevydala. V nejmladší kategorii do 10 let hrál výborně Vojta Jurásek z Lokomotivy - obsadil 8. místo se 6 body.

Možná, kdyby měl méně respektu ke svým soupeřům, mohl jim místo remíz častěji nabídnout takový nemilosrdný závěr jako úřadujícímu mistru Evropské unie Nguyen Thai Dai Vanovi.

10. místo s 5 body vybojovala mezi desetiletými děvčaty Eliška Vavřínková z Lokomotivy.

Všechny fotografie v tomto článku pořídil Jan Blahynka.

přidal David Ciprys dne 14.09.2010 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009