Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Open Staré Město v sále, v přísálí, na zahrádce i na náměstí

FIDE Open v rozlehlém, kdysi zchátralém, ale před pár lety k nepoznání zrekonstruovaném objektu bývalé Sokolovny letos ztratil postavení druhého největšího letního Openu (kromě Pardubic jej předběhly i Klatovy a Olomouc) dílem podražením vkladů, dílem větší konkurencí ze strany Veletržního festivalu v Brně pokoušejícího se letos navázat na minulou slávu, ale pořád zůstává skvělou šachovou vizitkou početného pořadatelského štábu, který dokáže přivést na zahájení akce starostu města, rozbalit velké zahradní šachy a simultánkové stoly na historickém náměstí Uherského Hradiště nebo připravit pro hráče v příjemném letním odpoledni venkovní posezení s vůní opekáné uzeniny a cinkotem lahví zlatavého moku.

Výsledky najdete zde, on-line přenosy prvních 8 partií zde.

Vše podstatné najdete na webu turnaje, pravidelné vstupy komentátora a fotografa Radovana Studeného můžete číst na webu Starého Města a záplavu fotografií z turnaje i výše zmíněných extra akcí (a k tomu oku lahodící záběry motorek v akci a nablýskaných veteránů ) najdete ještě zde.

Nejlepší hráči mají ve Starém Městě mimořádné pohodlí, takřka soukromí podél dlouhého stolu, pod nímž jsou vedeny přípojky k digitálním šachovnicím. Čára v levé třetině předchozího snímku není kapka stékající po objektivu po prudké pondělní bouři, ale vedení k počítači na balkóně, odkud zase vede další špagát k wifi na okně.

Pohled na hráče mezi květinami (na horním snímku je to Martin Jurčík) je originální a navíc zelená uklidňuje... Tradičním velmistrem, který už léta nemění svou letní pouť na východ ve směru Praha - Pardubice - Olomouc - Staré Město, je Marek Vokáč. Letos si střihl i simultánku na prosluněném náměstí a pěkně se při tom opálil .

Na snímku ho vidíme za přísného dohledu skloněného slovenského hlavního arbitra Ladislava Demka v partii proti vítězi jiného letního festivalu v Klatovech, IM Petru Neumanovi. Partie trvala jen 14 tahů, ale remis byla zjevně výsledkem vzájemného respektu, nikoliv předzápasové dohody, alespoň soudě podle čilé analýzy trvající dobrou čtvrthodinku.

Druhým velmistrem je Vladimír Talla, jehož nepřehlédnete na předchozím snímku vlevo vedle kroměřížského Jiřího Kašíka, který však zcela nevelmistrovsky klopýtl hned ve druhém kole s domácím mladíkem Janem Horsákem. Staroměstského hrdinu vidíme vlevo dole proti dalšímu pravidelnému hostu, holanďanovi Denisi Brokkenovi.

Nejvýše nasazeným mužem však není žádný z velmistrů, ale čerstvý mistr Slovenska (a taktéž "inventární" účastník) IM Marian Jurčík. V pondělí na 2. šachovnici se svým krajanem Matějem Hrabušou prováděli dokonalé stínování. Teď tvrdě makáme...

... a teď malý relax - poškrábat se na hlavě a rychle zase zpět do polohy č.1...

Na třetí desce seděl v době naší návštěvy proti Martinu Jurčíkovi Radomír Caletka z Opavy,

na čtvrté proti Italu Bontempimu Jakub Roubalík ze Zlína.

Piero Bontempi (dole) byl tvrdým oříškem i pro další hráče, jak se můžete přesvědčit v turnajové tabulce.

Na pětce úspěšně vzdoroval svému soupeři IM Kirejevovi z Ruska a jeho "tahu do prázdna" dle dávného receptu dr. Píšeho (1. d4  d5  2. Sg5), jakož i fotografovi kšiltem čepice zabořeným až do figurek - následující fotografie je malý zázrak , hrdina letošního jihomoravského krajského přeboru (9 z 10 na 1. desce) Jakub Uřičář z Veselí nad Moravou.

Na pětce vyrazil hustopečský (toho času v extraligové Litovli hrající, snímek dole) Lukáš Kuchynka na Andreje Gašu, slovenskou oporu jiného týmu jihomoravského přeboru Podlužanu Prušánky, svou královskou zbraní - Svěšnikovou sicilkou a po krátké potyčce jej zcela nemilosrdně přesně podle receptů Svěšnikova rozsekal na královském křídle doslova na cimpr-campr.

O šachovnici dále přehrál Václava Fialu exdomácí Petr Bažant, který se krásně potatil (být následující fotka starší, klidně by mohla patřit jeho tatínkovi, rovněž mistrovi stejného jména) i pomamil - právě tento týden se objevila zpráva o skvělém úspěchu Marie Bažantové - zisku stříbrné medaile z 8. MS žen v korespondenčním šachu.

Na poslední on-line šachovnici nemilosrdně úřadoval další z exdomácích mistrů IM Pavel Zpěvák.

Po skvělém začátku a dvou posezeních za on-liny se zcela přestalo dařit šéfovi sousedního Okresního šachového svazu Hodonín Petru Trávníčkovi (dole vpravo, vlevo amatérský exmistr Evropy Petr Kapusta).

Ovšem nebyl jediným, podobně jako on si musel dát odchod z hlavního sálu i malý velký domácí talent, mistr ČR do 10 let a přeborník v "židlolezení" (škoda, že není k dispozici video) František Mrkus.

Projděme tedy průchodem, který vidíme na dolním snímku v pravém horním rohu z menšího Divadelního do většího Sportovního sálu.

V něm letos zbyly některé stoly prázdné, přes "plný dům" je přece jenom manko 46 hráčů ve srovnání s loňskem citelné.

Bez šachovnic zůstalo i přísálí, ale nikoliv bez šachistů! Bláhoví trenéři, kteří se snaží mládeži namluvit, že cílem šachu je dát mat - kolik matů už jste viděli přímo ve vážné partii? Jak by rozvoji šachu pomohlo, kdyby jim raději vštěpovali, že cílem šachu je získat dámu !

Mimochodem kdo si myslí, že ve vedlejším sále se hrají nějaké vedlejší, nezajímavé šachy, ten je vedle jak ta jedle. Tuto malebnou pozici vyrobili v odvážném Králově gambitu během pouhých deseti tahů Francouz Yannick Le Razavet a Rosťa Pukl z Bzence. Zbývá dodat, že po těžkém boji nakonec pukl odvážný Francouz .

Ve Sportovním sále najdeme i větší část jihomoravské mládežnické výpravy, jejíž základ tvoří Strnadovi a Zavadilovi. Obě mladší poloviny těchto šachových rodinek si vzaly na mušku známého zlínského ligového seniora Emila Macuru. Ondřej Strnad mu v této partii sebral půlku,

Karolína Zavadilová jej dokonce nemilosrdně podřízla (podle internetových zdrojů soupeřovou vlastní zbraní, totiž jeho zvonícím mobilem ).

Kromě tatínka Michala Zavadila má z Brňáků největší šance Martin Blahynka (vlevo vedle domácího Vojty Dobeše),

mezi děvčaty by měla zabojovat Nataša Richterová.

Budou to však mít s Karolínou Zavadilovou těžké, zejména v konkurenci se zlínskou dvojicí Barbora Kolomazníková + Majka Phamová (na snímku dole v neúspěšném souboji s Martinem Škodou).

Po východu z hracího sálu před námi stojí příjemné rozhodování, jestli se občerstvit v bufetu a přitom mrknout na průběh partií na on-linech (na snímku tak činí někdejší skillboys Lukášové Kuchynka a Vlasák)

nebo zamířit k počítačům a sledovat novinky ze světa, jako např. zde IM Petr Pisk fandící Viktoru Lázničkovi při jeho triumfu v maďarském Paksi.

Pokračování procházky dveřmi do venkovní restaurace se letos vzhledem k počasí moc nenosí, ale aspoň není ve vedlejším sále takové vedro jako loni. Na závěr našeho putování přívětivým staroměstským Openem poděkujme pořadatelům, z nichž nejviditelnější jsou vedle už zmiňovaného Radovana Studeného Radim Stuchlý, pozorně sledující výkon svého synka Ondřeje

a Fera Vrána, kterému to mimořádně jde i v samotném turnaji - jistě ho poznáte dole vlevo vedle Pavla Dvouletého.

Staré Město leží uprostřed šachově úrodného kraje, proto se o turnaji alespoň krátce dočtete i na dalších webech - prozatím zkuste třeba oficiální web městaŠK DubňanyŠK Zlín nebo ŠK Boršice.

Na úplný závěr připomeňme, že sledovat se vyplatí i průběh turnajů v Jeseníku a Liberci a o víkendu nezapomeňte přeladit do Brna a Znojma.

přidal David Ciprys dne 17.08.2010 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009