Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Letní šachový tábor Bušínov minulostí

Více než 40 dětí z celé Moravy, ale i z Čech, zahájilo letní prázdniny na tradičním šachovém táboře, který pořádala Brněnská šachová škola ve spolupráci s Agenturou 64 Grygov v Dolním Bušínově ve dnech 1.-10. července 2010. Šachový program byl opravdu nabitý - přednášky zkušených trenérů (velmistra Marka Vokáče, mezinárodních mistrů Pavla Šimáčka, Davida Kaňovského a Richarda Biolka staršího i mladšího a šéftrenéra Zlínského kraje Martina Beila), simultánky, řešitelská soutěž. Vítaným zpestřením byla návštěva našeho dlouholetého úspěšného reprezentanta - velmistra Babuly, který se "pochlubil" svými dvěma partiemi, sehrál simultánku (remízu vyvzdorovali Kristýna Sabolová, Josef Zedník, Ríša Štefaník, Marek Malý, Patrik Gnida a Oskar Hájek) a také odpověděl na řadu všetečných dotazů týkajích se především života profesionálního šachisty a metod vedení tréninku. Ale nejen šachem trávili svůj čas táborníci. Hitem tábora bylo ringo, rovněž příprava a realizace divadelního představení byla zábavou pro všechny. Dovolím si ale tvrdit, že většina her, které si vedoucí připravili (ať už vědomostní , běhavé, stolní ...) byla přijata velice kladně. Jedinou chybou bylo, že těch necelých 10 dní uteklo opravdu jako voda a bylo třeba se rozloučit. Zbyly pěkné vzpomínky, pár fotografií a též příručka připravená pro domácí studium - letos zaměřená na strategii.
Téma zdánlivě jednoduché, ve skutečnosti rozsáhlé a jen těžko obsažitelné. My jsme se pokusili vysvětlit základní pojmy poziční hry na 144 komentovaných partií rozdělených do deseti kapitol (Figury, Pěšci, Centrum, Hodnocení pozice a plán hry, Útok, Obrana, Dynamická rovnováha,Zjednodušení, Manévrování a lavírování, Technika). Je jasné, že témata jednotlivých kapitol se překrývají - v každé partii jde o maximální využití figur, vytváření správné pěšcové struktury, hodnocení pozice a plán hry se také týká každé partie.... Proto se také naše vzorové partie mohly klidně ocitnout i v jiné kapitole a bylo by to úplně v pořádku. Ještě k výběru partií - dnes již skutečně lze na libovolné téma najít stovky vzorových partií, my jsme se snažili vybrat ty nejnázornější, dále jsme chtěli představit tvorbu mistrů světa a dalších velikánů šachové historie a také jsme nechtěli "opisovat" z našich starších příruček. Proto zde najdete minimum partií Roberta Fischera(viz příručka vydaná roku 2008) a Borise Spasského (viz Bušínov 2009). Rovněž naše dílko "Nejslavnější turnaje šachové historie" vydané v roce 2008 je samo o sobě učebnicí šachové strategie, a proto jsme se snažili vyhnout recyklaci partií  z této příručky. Autory nové brožury jsou velmistr Marek Vokáč, mezinárodní mistři Pavel Šimáček, David Kaňovský, Richard Biolek starší i mladší. Několik partií bylo převzato z odkazu Vratislava Hory a Jindřicha Trapla. Doufáme, že nová učebnice přinese zábavu i poučení mnoha ctitelům bohyně Caissy.(Richard Biolek - převzato z webových stránek http://www.sachy.kvalitne.cz/
My dodáme, že skromnou obrazovou dokumentaci z tábora lze zhlédnout zde. Učebnice je k dostání mj. v šachové prodejně pana Mokrého a bude k dispozici i na brněnském Veletržním turnaji a v klubovně Lokomotivy Brno. Cena 200,- Kč.


přidal Miroslav Hurta dne 10.08.2010 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009