Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Olomoucké léto budiž pochváleno

297 hráčů z 23 zemí tří kontinentů, 9 nositelů nejvyššího šachového titulu (k tomu 3 velmistryně) a 37 mezinárodních mistrů (plus 4 mezinárodní mistryně) - Olomoucké šachové léto se skutečně vydařilo a plně obstojí ve srovnání s největšími šachovými podniky v Evropě a největšími sportovními akcemi ve středu Moravy.

Stránku pořadatele s výsledky, odkazy na on-line přenosy a partiemi najdete zde.

Nejvýše ratingovaný muž v sále, GM Konstantin Černyšov z Ruska (2578), tradiční host (loni 2. v Openu) a překvapivý vítěz letošního superturnaje Open Moskva

Ke každoročnímu vysokému standardu přidali pořadatelé letos poprvé i 9 on-line partií. Festival byl zahájen simultánkou Sergeje Movsesjana na jednom z nejkrásnějších náměstí českých a moravských měst - olomouckém Horním náměstí. Bohatou fotodokumentanci přinesl Novoborský server, který, jak vidno, je populární i v přísálí Olomouckého léta - inu "U nás se dozvíte, co se děje u vás!"

Zcela mimořádný je olomoucký festival svým důrazem na uzavřené turnaje. Tři velmistrovské a tři mistrovské turnaje na jednom místě a ve stejném čase jsou pravděpodobně i v celoevropském měřítku raritou. V prvním velmistrovském turnaji vystartoval fantasticky IM David Kaňovský.

Po pěti kolech má 4,5 bodu a za sebou už všechny 3 velmistry. Zaklepejme na dřevo, že velmistrovská norma bude ve správných rukou . Dobře se zatím drží i IM Vojta Plát.

"Má nabídnutou remis, to pořád teorie..."  Leon Vološin (černé) vers. Vojta Plát

Další junior IM Vojtěch Rojíček šanci na normu ztratil dvěma prohrami hned zkraje turnaje. Na snímku ho určitě poznáte vlevo vedle ukrajinského velmistra Jurije Vovka.

Jedním z účastníků této skupiny je izraelský mezinárodní mistr jménem Tal Baron - rodiče byli asi taky šachisté...

Druhý velmistrovský turnaj prozatím kontroluje GM Konstantin Černyšov. Mezi jeho konkurenty patří mladý Ind IM Adhiban (na snímku proti Švédovi IM Semcesenovi).

České barvy zde hájí IM Honza Krejčí s GM Markem Vokáčem

a IM Pavel Šimáček s GM Vladimírem Tallou.

Jedním ze dvou nejmladších borců ve velmistrovských turnajích je Rus FM Grigorij Oparin (13 let) vedle polské velmistryně Moniky Krupy.

Suverénem třetího velmistrovského turnaje (zatím 4,5 z 5) je Ukrajinský velmistr Andrej Vovk

Vovk připravil prozatím jedinou porážku GM Tomáši Polákovi, pro kterého je to dvojnásob nepříjemné, protože by určitě rád dokázal, že opomenutí reprezentačního kouče nominovat ho na blížící se Olympiádu byl omyl.

Na normu může prozatím zapomenout IM Martin Petr,

vůbec se nedaří IM Petru Piskovi, kterého bychom asi v soutěži podobné síly museli hledat hodně dávno.

První mistrovský turnaj je prozatím polskou záležitostí. Vede IM Michal Luch - na snímku vlevo, vpravo další Polák Kamil Stachowiak,

kromě nich si místa v čele turnaje užívá i Mateusz Kolosowski (vlevo, vpravo Rus Vjačeslav Michailov).

Mimořádnou radost nám prozatím dělá druhý IM turnaj. V čele se kromě IM Lukáše Klímy drží i Jaroslav Bureš z blízkého Prostějova - tomu dokonce GM Robert Cvek prorokuje na stránkách posledního Šachového týdeníku velmistrovský titul do 5 let!

Pravděpodobně ještě dříve bude velmistryní WIM Kristýna Havlíková - alespoň má k tomu skvěle našlápnuto.

V posledním IM turnaji dobře odstartovali oba reprezentační trenéři - IM Richard Biolek (vpravo)

a IM Josef Juřek. Dokonce třikrát je v tomto turnaji zastoupeno něžné pohlaví, které mimochodem zcela absentuje jen v jediném uzavřeném turnaji. Vedle tradičních účastnic typu Polek Moniky Krupy či Marleny Chlost (vedle ní její krajan Michal Matuszewski),

letos cestu do Olomouce našly i dvě mongolské dívky s tituly WGM a WIM. Podle vzhledu i úrovně hry jsou to zkušené a emancipované sportovně založené dámy. Kde je ta doba, kdy se (prý) v Mongolsku nebral kůň, protože "je to přece přítel člověka" . Svět se mění... 

Prvním nasazeným v Openu je suverénní loňský vítěz IM Štěpán Žilka hrající v reprezentačním tričku se lvíčkem na prsou (tedy přesněji se státním znakem na srdci a vlajkou na rameni).

Po 5. kole je však v čele Ital Folco Castaldo se stoprocentním ziskem 5/5 hrající na dolním snímku proti senioru Milanu Šnorkovi.

Druhým nasazeným je stálý olomoucký účastník Jan Johansson ze Švédska (dole vlevo), celkem hraje v Openu 11 mezinárodních mistrů.

Mezi účastníky nechybí ani islandská velmistryně Petra Ptáčníková původem z blízkého Prostějova

a zcela domácí mezinárodní mistryně Petra Sochorová - Blažková, s níž už atmosféru šachového turnaje nasává i budoucí malý velmistříček.

Ke skoro domácím borcům majícím šanci na přední umístění (aktuálně jsou oba v první desítce) by se dali přiřadit i Tomáš Cagašík z Přerova a Karel Malinovský z Kroměříže (dole vlevo hraje proti Janu Tesařovi).

V turnaji seniorů s úctyhodnou účastí 45 "ctěných starců" (no zařadili byste někdo třeba Jardu Kořínka mezi kmety?! ) je nejvýše nasazen "inventární" účastník série Czech Tour Jevgenij Golcman z Ruska (dole vlevo).

O prvenství se však určitě tvrdě popere (jinak to ani neumí, viz snímek dole) i FM Vlastimil Sejkora. Škoda, že olomoucký turnaj těsně prohrál s Rychnovem boj o značku MČR seniorů. Určitě bychom těžko vzpomínali, kdy se úřadující předseda svazu stal mistrem republiky.

Rozlučme se s Olomoucí pozvánkou všem potenciálním návštěvníkům - trefíte sem snadno, Hotel Sigma leží přímo naproti nádraží (dole vpravo). Není sice už dávno hlavní dominantou "Bahnhofplatzu" - tou je nyní mrakodrap Regionálního centra a budova Krajského úřadu, ale prohlídka po dlouhých letech kompletně dokončeného a moderně velkoměstsky pojatého prostoru před nádražím stojí za to (tedy až na to všudypřítomné troubení semaforů).

Druhou pozvánku vylepili na boční stranu hotelu šachoví rivalové ze sousední Litovle .

Ano! Je to tomu skutečně tak! Šachy na nejvyšší úrovni se letos nebudou hrát jen v Olomouci, ale také v sousední Litovli. Na Extraligu zvou přísný boss litovelského klubu Michael Knajbl a jeho klubová hvězda Štěpán Žilka.

přidal David Ciprys dne 08.08.2010 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009