Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Nejen šachem žije Czech Open

Dnes začal na Czech Openu v Pardubicích hlavní program startem Velmistrovského Openu A a Ratingového Openu B - oba jsou početnější než loni (310 a 352 hráčů proti loňským 295 a 339) a také velmistrů hraje více (42 oproti loňským 26). Do předkrizového rekordu v roce 2007 (429 a 473 hráčů, 56 velmistrů) má Czech Open ještě daleko, ale jak se zdá, většina soutěží se opět vrátila do rostoucího trendu.

Stránky Czech Openu najdete zde, on-line přenosy zde, přehrávat partie a a sledovat aktuality lze nejlépe na Novoborském serveru 

Ovšem nejen šachem žijí Pardubice. V placatých figurkách, které vede známý šachista z Rosic Jiří Sysel, jste určitě poznali českou dámu, byť někteří budou překvapeni, protože doma hrají jen se dvěma řadami figurek, které navíc staví na bílá políčka. Ještě více kamenů (20) stojí na desce mezinárodní dámy, která se hraje na šachovnici 10x10. Jiří Sysel je v dámě 19násobným mistrem ČR a kvalitu potvrzoval i v Pardubicích - v mezinárodní dámě 1. místo, v české 2. místo.

Mimochodem všimněte si, že u šachovnice (nebo spíše u dámovnice ?) stojí digitální hodiny. Už i borci hrající dámu objevili kouzlo přidávacího tempa - zde se hrál "rapid", 15 minut + 15 sekund na tah.

K oddechovým hrám, kde se to nehemží profíky z celého světa, ale zejména mladými a nejmladšími nadšenci inteligentní zábavy, patří v Pardubicích Backgamon (nahoře). Ale pojďme se nyní opět mrknout na nejvyšší českou (a u některých jednotlivců i světovou) kvalitu ve hře starší a některými ještě výše ceněné než samotné šachy - bývalý jihomoravský hejtman Juránek, znalec a velký příznivec obou her, rád říkával, "Go je školou strategie, šachy jsou středověkou bitvou".

Jak vidíme na snímku, go má kromě příznivců i řadu příznivkyň - na horním snímku dokonce v poměru 1 : 3. Dole si můžeme všimnout "elektronického partiáře". Všechny kameny v go jsou stejné a tak zápis partie je mimořádně snadný - stačí jen ťuknout tužkou nebo i prstem na příslušné políčko.

Na následující fotce už vidíme elitu na předních deskách. Nejblíže k nám v bílém tričku je mistr republiky a pátý z letošního MS amatérů v Číně Ondřej Šilt ze Zlína (6. dan).

Bohužel suverénní vítěz turnaje a nositel 7. danu Kyeong-nang Kang z Jižní Koreje byl zpravidla se svými soupeři bleskově hotov, tak se alespoň podívejme na souboj o 2. místo. V něm přehrál mistr Slovenska Pavol Lisý z Bratislavy (vpravo) velkého favorita Pála Balogha z Budapešti (6. dan).

Atmosférou je turnaj v go i ostatních hrách velmi blízký šachu, ale jeden rozdíl je zřetelný - zatímco královskou hru stále tužší turnajová pravidla přibližují ke sportu, go je pořád spíše umění (dokonce ve starém Japonsku umění oficiální vedle hudby, malby a kaligrafie). No jestlipak by šachový rozhodčí připustil obří sluchátka na uších napojené na přehrávač na stole...

Pravděpodobně by se vzbouřili i samotní hráči, kdyby si soupeři na významnější soutěži začali nosit k partii kouřící obědy v plastových miskách a průběžně je konzumovat. No a vidět šachový arbitr na první šachovnici tohle, asi by jej ranila mrtvice... Sluchátka na uších a telefon v ruce v rozhodující partii o první místo...

Abychom byli přesní, zde už nejde o go, ale souběžně hraný turnaj v piškvorkách, přesněji v gomoku. Vlevo je suverénní celkový vítěz Attila Demjan z Maďarska a vpravo jeho krajan, celkově čtvrtý Georgo Toth. Jak je vidět, ti nejlepší tvrdě dumají už od prvních tahů - na všech ostatních deskách už bylo kamenů nejméně dvakrát tolik.

Gomoku jsou v podstatě české piškvorky, ale se dvěma odlišnostmi. Podobně jako go se hrají na dřevěné desce zvané goban, která má 18x18 polí. Na dolním snímku známého břeclavského šachisty Tomáše Vrzala (vlevo) si můžete všimnout, že kameny se nekladou do čtverečků, ale stejně jako u go na průsečíky polí, kterých je na gobanu 19x19. Druhým rozdílem oproti běžným piškvorkám je to, že vyhrává jedině "piškvorka", tj. 5 kamenů v řadě. Pokud spojíte trojku a dvojku na šestku, hraje se dále.

Krystalicky čistých forem nabývá radost z hraní a soutěžení v jedné z nejatraktivnějších disciplín - skládání Rubikovy kostky, která může však mít tvary různé až netušené. Rubikovou kostkou, jehlanem, koulí atd. je na dolním snímku vše kromě podlouhlého předmětu v popředí. Ten slouží jako měřič času ovládaný klepnutím oběma dlaněmi na žluté snímače.

Kostka se skládá nejen klasicky, ale i jednou rukou, čtyřručně ve dvojici, nohama, naslepo...

Pro obyčejného smrtelníka je to podívaná přímo velkolepá (pár krátkých videí z loňska najdete zhruba v dolní třetině loňského článku, letošní fotky ve fotogalerii). Navíc příznivci "Rubika" doslova nabíjejí ostatní pozitivní energií. Nikde kolem nevidíte tolik nadšení a (občas dost hlasitéto, k nelibosti šachových rozhodčích) fandění kamarádům i soupeřům. U mladé mezinárodní společnosti hovořící nejčastěji maďarsky, německy a holandsky

je těžké posoudit, kolik procent už překročilo práh dospělosti a kolik je jich ještě školou povinných. Dokonce i za stolkem rozhodčích to není jiné a vítězné a hlasité tlesknutí oběma dlaněmi mezi rozhodčím a přibíhajícím úspěšným hráčem byste těžko hledali někde jinde.

Nakonec ani pořadatelé a rozhodčí v disciplíně Magic nevypadají nijak upjatě,

na prvním místě je rozhodně klídek a pohoda.

Pokud chceme zažít klídek a pohodu v té nejčistší formě, museli bychom vyjít z ČEZ arény na parkoviště, kde se letos poprvé tyčí Open-air stan.

Už z dálky vypadá spíše jako Open-beer stan  a což teprve zevnitř...

Desetníky u kraje stolu, pěkně ohlazené listy uprostřed, cigareta za uchem, kelímek s pivem u paty a šipky za zády - tak takový šachový festival by si dali určitě líbit i v jiných městech...

Vraťme se však zpět do arény, ve stanu to přece jen trochu protahuje a po celý další týden se bude na co dívat. Jen v hlavním velmistrovském turnaji hrají hráči ze 36 zemí! Exotický šachista na následujícím snímku vážil cestu přes půl zeměkoule až z Jižní Afriky.

V Pardubicích je prostě stále na co koukat, až to unaví i takového milovníka šachu, jakým je trojnásobný finalista přeboru republiky a stále úspěšný ligový hráč František Vykydal

přidal David Ciprys dne 23.07.2010 | sekce:


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009