Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Šachový prolog Czech Openu rekordní

Prologem největšího světového festivalu šachu a her Czech Open v Pardubické ČEZ Aréně je tradičně 7kolový FIDE Open čtyřčlenných družstev namačkaný do čtvrtečního odpoledne a tří následujících dnů. To vyhovuje všem šetřílkům s časem a pobytovými náklady. První ročník před 11 lety začínal rozpačitě s 19 týmy, aby už v roce 2003 překročil 50 účastníků a letos poprvé přesáhl stovku. Dokonce výrazně - hrálo 110 týmů.

Prvním mistrem republiky se v Pardubicích stalo čtyřčlenné družstvo Zikudy Turnov vedené velmistrem Ftáčnikem (vlevo)

Stránky Czech Openu najdete zde, výsledky turnaje družstev zde, výsledky právě probíhajícího ME juniorských družstev zde a 7 kolového ratingového turnaje zde.

Turnaj se hraje už několik let jako otevřené MČR čtyřčlenných týmů. Těsné prvenství vybojovala extraligová Zikuda Turnov před (až příští rok extraligovým) AD Jičín. Jičínští však boj o prvenství v posledním kole pojali svérázně. Vzájemná zápasová remíza stačila jejich ukrajinskému soupeři s názvem Dněpr k prvnímu místu, Jičínským k medaili v MČR, pravděpodobně nejhůře stříbrné a tak když fotograf slabých 5 minut po začátku utkání k prvnímu stolu přišel, seděl za ním už jen velmistr Meduna s IM Kirejevem a v zápise se skvěly 3 půlky. Vzápětí po zmáčknutí spouště fotoaparátu velmistr vstal a jal se u rozhodčích a diváků hledat náhradní propisku. To vypadalo nadějně - vsadil snad Jičín vše na jedinou kartu? Ale kdepak, velmistr jen neměl čím podepsat partiář...

Třetí v pořadí MČR skončila Slavia Hradec Králové vedená IM Jiřím Nunem, v jejímž dresu ve všech 7 partiích dokazoval, že stále šachy válí, prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., předseda České vakcinologické společnosti a děkan fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové (nahoře zcela vpravo).

Zklamáním skončil turnaj pro obhájce trofeje a první nasazený tým A64 Grygov (nahoře). Borci vedení exmistrem ČR mužů Pavlem Šimáčkem doplatili na krutou porážku v předposledním kole od ruské Siberie (snímek dole) ½ : 3½, která už se nedala v tak krátkém turnaji dohnat.

Těsně za Grygovem přišel do cíle další extraligový celek ŠK Zlín vedený FM Cyrilem Ponížilem, který zde podal další ze svých výkonů na úrovni slušného mezinárodního mistra.

Kromě 110 týmů v soutěži určitě potěšilo i 15 velmistrů, např. tradiční účastník a mistr světa seniorů Janis Klovans z Rigy (vedle něj velmistryně Laura Rogule).

Podle očekávání hrálo nejvíce (nepočítáme-li některá družstva složená z hráčů doslova ze všech koutů republiky jako Novoborsko - Budějovicko - Brněnské Pokémony, tedy správněji Pokergémony či Pokergamery nebo snad Pokergamblery ?)

týmů z Pardubicka (19), středních Čech (15), Královéhradecka (14) a Prahy (10). Z ostatních krajů to bylo mnohem méně, ale alespoň jednoho zástupce tu měl každý. Z jižní Moravy podle očekávání nejvýše (na 14. místo) docválali Neklanovi koně ze stájí brněnského Durasu a Poštorné, kterým se na začátku trochu pletly nohy a do trysku se dostali až v posledních dvou kolech (3 : 1 a 4 : 0). Těžko říct, kde tým přišel ke svému názvu, se Šemíkem měl co do činění Neklanův předchůdce na knížecím stolci Křesomysl. I když kdo ví, Šemík má pomník v Neumětelích a uprostřed turnaje hráli všichni tak, jako by právě odtamtud pocházeli

 

Další týmy z jihu neměly ambice na přední umístění, tak si všimněme alespoň odvážného (výkonem i účesem) dívčího týmu Letušky vedeného Aničkou Bálkovou.

Na podobné týmy byl pěkný pohled i ze zadu,

k copatým zázrakům hrajícím souběžné ME juniorských družstev

se ještě dostaneme v samostatném článku. Dlouhý vlas patřil kdysi k mladé dámě stejně neodmyslitelně jako ke gentlemanovi klobouk. A hle, nejen kšiltovky dnes u šachu letí. Takto se nosí klasická pokrývka hlavy (jednu jsme už viděli na 4. snímku seshora) ve Finsku,

takto v Říčanech u Prahy

a takto ve Spojených emirátech u Perského zálivu.

Rozloučíme se pohledem na možná nejmladšího účastníka zahajovacího turnaje (několik týmů s dítky sotva školou povinnými přijelo z Německa)

a na mistrovství Evropy juniorských týmů a další zajímavosti z Czech Openu se podíváme v samostatných článcích.

přidal David Ciprys dne 19.07.2010 | sekce:


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009