Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Open Duras v domácí režii

Až do neděle 4. července poběží v Sokolovně v Brně - Řečkovicích jubilejní X. ročník turnaje Open Duras BVK hraný jako krajský přebor mužů a žen a juniorských kategorií chlapců i dívek H18 + H20.

Výsledky FIDE Openu najdete zde, národního Openu zde

Partie si můžete přehrát na stránkách pořádajícího Durasu Brno, řadu fotek najdete i v článečku v Brněnském deníku

Místo výrazu festival se v letošních propozicích objevilo "obyčejné" slovo turnaj. V menším sále totiž na rozdíl od loňska nebojují mistři a velmistři v uzavřených turnajích, ale přední šachovnice FIDE Openu. Turnaj je letos v režii domácích, a to v obojím smyslu. Drtivou většinu startovního pole tvoří hráči z Brna a okolí a vzhledem k menšímu počtu startujících nezaplesá ani srdce pořádajícího pokladníka. Letos mezi hráči najdeme jen dva cizince - z Itálie a Rumunska, zklamala početná výprava exotických borců z Indonésie. U těchto zemí je však vždy nejisté, jestli s pořadatelem komunikují s úmyslem skutečně dorazit na turnaj nebo jen splnit patřičné formality k výjezdu z vlastní země.

Přesto se v zahajovacím nedělním odpoledni sešli na místě dokonce 3 mezinárodní mistři - domácí Neklan Vyskočil, Jan Bernášek a Petr Pisk, ale za šachovnici zasedl jen první z nich. Za nebojácnost o svůj rating a předávání zkušeností brněnským nadějím (na horním snímku Adamu Dvořákovi) zaslouží uznání. Druhým nasazeným je druhý muž loňského Openu Tomáš Cagašík ze Spartaku Přerov (dole vpravo). V prvním kole přehrál Jana Zemánka z Jevíčka a medaile mu asi neunikne ani letos.

Třetí nasazený, domácí Petr Skácelík se nám v úvodní partii proti Michalu Snášelovi z Kuřimi (dole vzadu) schoval za dvojici na 4. desce, kde Petr Žitný z Lokomotivy Brno vybojoval cennou remízu s tradičním hostem z Litoměřic Petrem Pokorným (dole vpravo).

Posledním hráčem s ratingem nad 2200 je Ladislav Vaněk z Tatranu Litovel.

Favoritem mezi seniory je domácí Petr Mlýnek.

Ovšem už v úvodním kole zakopl s Danielem Gajdošem z Jevíčka, když zjevně podcenil schopnost mladého a o více než 300 bodů chudšího soupeře (dole) zorientovat se v koncovce věží a střelců.

 

To ještě o něco maličko zkušenější a extrémně objektivní korespondenční mezinárodní mistr Josef Spodný (dole vpravo) podobnými problémy netrpí a ve vyrovnané pozici souhlasí bez problémů s remízou i se soupeřem základní školou povinným (v tomto případě s Tadeášem Bočkem z Kuřimi).

Ještě menším, ale o to "zlobivějším" se ukázal domácí talent Radek Zeman (snímek dole, Radek je v základní škole ještě na 1. stupni), který bez milosti rozsekal Karla Martiška a nic mu nevadilo, že soupeř je o 2 třídy a více než 400 Elo bodů silnější.

Pozici první dámy turnaje by měla obhájit WFM Táňa Holušová z Frýdku-Místku.

Snad ji alespoň trochu prožene i domácí Karolína Zavadilová.

Na vše přísně dohlíží mezinárodní arbitr Ladislav Palovský (dole vlevo) za pomoci Martina Hyrše (vpravo). Další dva turnajoví činovníci, předseda oddílu Rudolf Moulis a šéf durasácké mládeže Zdeněk Vojáček mezitím hořekovali v Pekle... (pro nezasvěcené probírali důvody nízké účasti v bufetu Peklo pod pódiem hlavního sálu) .

Ostré odpolední a podvečerní slunce vytváří ve vedlejším sále neopakovatelné světelné efekty, které mohou být pro fotografa kamenem úrazu i skvělou šancí k zachycení hry světel a stínů. Šerosvitová scéna "mladý muž a ďáblovy špalíčky" je skoro jako od Rembrandta...

S přibývajícími tahy a uplývajícími hodinami se pozoruhodně dlouží i stíny figurek přímo na šachovnici.

A zatímco stíny se dlouží, dech se některým na ostrém slunci krátí, šachový sport je zkrátka náročná disciplína. Neustále sem a tam pochodující Slávek Sládek pohotově spočítal, že i kdyby se jen ploužil, ujde za hodinu ne méně než 3 kilometry, tedy za celou 4-5 hodinovou partii 12-15 km! A pak nepodlehněte únavě...

přidal David Ciprys dne 29.06.2010 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009