Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Ve Vyškově rošovala devadesátka dětí

88 dětí z jižní Moravy, ale i z Poličky a Frýdku-Místku rozezvučelo v sobotu rozlehlý objekt DDM Vyškov nejen rozvážným klapáním figurek a pravidelným tikotem hodin - stolní tenis a celodenní honičky po masívním dřevěném schodišti nahoru a dolů stály malé šachisty možná více energie než fotbalový zápas .

Výsledky pátého ročníku turnaje Vyškovská rošáda hraného jako 5. turnaj série jihomoravského KP mládeže v rapid šachu naleznete pro špunty do 8 let zde, pro mladší žáky do 12 let zde a pro starší žáky a dorostence do 18 let zde.

Místní DDM mohou Vyškovským jinde jen závidět. Reprezentační budova v centru města uprostřed zeleně s rozlehlými vnitřními prostory a záplavou zájmových činností dobře slouží i výchově malých šachistů - ti domácí hráli ve slušivých tmavých tričkách s logem SK DDM Vyškov.

Pochopení pořadatelského štábu pro potřeby dětí bylo všude zřejmé, byť se občas ozvalo z trenérského či rodičovského doprovodu lehce napruděné "Mohl by tu někdo z pořadatelů udělat pořádek?!". Asi málokde by rozhodčí strpěli, aby si děti zřídily hernu přímo za jejich zády .

V horním patře se pilně trénoval pingpong, jednou dokonce v ryze šachové modifikaci . Šachy naslepo už jste určitě hráli. Ale viděli jste už někdy hrát naslepo stolní tenis? V mistrovské podobě to předvedli Tadeáš Boček s Adamem Dvořákem. Neměli míček ani pálky a přesto se vší vervou (byť jen pantomimicky) předváděli záludná podání, tvrdé smeče i další akrobatické kousky, poctivě počítali skóre a po vyčerpávajícím fyzickém výkonu se šli zase na chvilku zklidnit k šachu...

Pořadatelé rozdělili soutěž do tří věkových kategorií - do 8, 12 a 18 let. Špuntů do 8 let se sešlo 13 a plným bodovým ziskem 7/7 zde exceloval Ondřej Švanda z Poličky (dole vpravo vedle Filipa Hašky).  

Za druhým Robertem Demkem z Frýdku-Místku se jako nejlepší jihomoravan umístil sedmiletý Matyáš Zavadil z Durasu (vlevo, vedle čtvrtý Richard Brázda ze Zastávky).

Kleknout na židli a v bleskovém tempu vysbírat soupeři všechny figurky - to je tradičně nejpoužívanější strategie v této kategorii .

Vyhlašovat se tak mohlo začít v předstihu a důstojně v pěkném prostředí sousední klubovny.

Ceny byly krásné a děti určitě spokojené.

Do stejné místnosti jako špunti se vešlo i 18 starších žáků a dorostenců. Od počátku bylo zřejmé, že o prvenství se rozdělí úspěšní finalisté posledního MČR mládeže z Lokomotivy Brno, soustředěný Martin Blahynka (vlevo, vedle domácí Jiří Jireš)

a rozjařený Adam Dvořák (dole vlevo). Vzájemnou partii remízovali a zbytek vyhrávali až do posledního kola, kde se Dvořákovi nepodařilo zlomit odpor Jireše a zaostal za Blahynkou o půl bodu.

Třetí místo a bronzovou medaili (medaile se skutečně věšely na krk při vyhlášení) získal Tadeáš Boček z Kuřimi hrající za Duras Brno.

Dařilo se i děvčatům, Karolína Zavadilová (vlevo) skončila devátá, Daniela Dumková (prostřed) dvanáctá a Nataša Richterová (vpravo) dokonce čtvrtá.

A ještě závěrečný pohled na vítěze při vyhlášení.

I v nejpočetnější 57 členné kategorii do 12 let se prosadili favorité, byť vyrovnanost na prvních stolech zde byla obrovská. Nikomu nedal šanci přemýšlivý a houževnatý Benedikt Hofírek z Lokomotivy Brno (dole vlevo), který po klidném zahájení vždy nakonec našel způsob, jak soupeře obehrát. Podařilo se mu to i v posledním kole s jedním z nejmladších účastníků Vojtěchem Juráskem.

Druhé místo obsadil druhý nasazený Radek Zeman z Durasu, který prohrál jen s vítězem.

Na třetí místo se trochu překvapivě probojoval Daniel Daněk z Durasu, jemuž se podařilo vyhnout popravišti na první desce, kde nemilosrdně úřadoval Hofírek.

Čtvrtým místem potěšila pořadatele domácí naděje Kristýna Šperková.

Z další šestičlenné skupinky pětibodových se nemůžeme podívat na všechny, tak si vyberme alespoň krásně koukajícího Ondřeje Koukala z Durasu

a Lukáše Osoucha z Boskovic, který pod černobílým svetrem s vypletenými šachovými figurkami skrýval neméně nápadité a stylové tričko - všechna čest Lukášově babičce.

Turnaj odsýpal hezky podle rozpisu, ceny si odnesli úplně všichni a i když by se (jako všude jinde) našlo i nějaké to drobné mínus, celkově je prostředí Domu dětí a úsilí početného štábu pořadatelů (ne méně než 6 plně zaměstnaných lidí) na úrovni, na kterou se určitě budeme těšit i příště.

přidal David Ciprys dne 23.05.2010 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009