Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Vítězem konference ŠSČR hospodář

Jednoznačným vítězem sobotní výroční konference Šachového svazu ČR se stal hospodář Rostislav Svoboda - podařilo se mu prosadit všechny své návrhy (které mu prošly snad ještě snadněji než "v prvním čtení" na schůzi VV ŠSČR počátkem února) a navíc brilantně zodpovědět tradičně nejsilnější námitku proti zvyšování příspěvků "Co za rostoucí příspěvky dostávají řadoví šachisté?" O tom, že měl mikrofon "pevně v rukou" skoro stejně často jako řídící schůze, ani nemluvě .

Autor této zprávy musel neplánovaně v pátek večer pohrdnout společnou dopravou s ostatními jihomoravskými účastníky, přicestovat po vlastní ose se zpožděním a odjet dříve, proto k seznámení s průběhem konference rozhodně využijte bezkonkurenční on-line fotoreportáž na Novoborských stránkách.

My se zastavme jen u několika střípků. Konferenční hosté se do Hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě začali sjíždět už v pátek a tak bylo na sobotní desátou hodinu vše připraveno včetně projektoru a plátna, na němž kraloval hospodář se svým hospodařením, rozpočtem a fotogalerií z Mistrovství Moravy mládeže ve Zlíně. Buď byl notebook jeho, nebo nikdo žádnou další prezentaci nedodal .

Jedinou výjimkou byl pan Václav Rozšafný z Mostu s pokusem prezentovat své 15leté profesní zkušenosti s granty a dotacemi, ale jelikož si své vystoupení předem nedomluvil a učinil tak jako běžný delegát v diskusi, bdělost nekompromisního řídícího schůze Ladislava Palovského, "pět minut vypršelo, prosím shrňte vše podstatné v poslední minutě", mu nedovolila dostat se dále než k obecnému přehledu.

Úvodní zpráva předsedy ŠSČR Vlastimila Sejkory byla tak trochu rozlučkou, protože rezolutně odmítl svou kandidaturu na předsedu v příštím roce. Rezignace jsou tak trochu v módě a je otázkou, zda v nejbližších letech nebudou pro kluby, okresy, kraje i republiku větším problémem než zvyšování příspěvků .

Krátce ze zprávy předsedy: s přímou podporou největšího sponzora TOP Pojištění se můžeme rozloučit, pokud se dramaticky nezmění dosavadní totální ignorace jeho nabídky na sprostředkování pojištění přes internet (loni jen několik desítek šachistů z celé ČR); další podobný sponzor v dohledu není, velkého partnera zajímá sprostředkování byznysu a kontaktů na V.I.P., nikoliv logo na partiáři nebo na šachové soutěži;  dramatické škrtání výdajů v roce 2009 obsáhlo soutěže, platy, odměny i provozní výdaje, v případě odměn VV to však není systémové řešení, 850Kč (po odečtení daně) nestačí ani na telefon; útoky proti Sazce jsou útokem konkurence toužící koncentrovat hazardní byznys v jedněch rukou a pak jej výhodně prodat do zahraničí; v podtextu tlaku na Sazku je i snaha o přerozdělení (česky rozkradení) zbylého majetku ČSTV; padne-li Sazka, bude se muset postarat o sportovce stát, což sebou může přinést klientelismus a korupci státních úředníků namísto dosavadního demokratického rozdělování v ČSTV; členská základna neklesá vlivem rostoucích příspěvků, ale pro nedostatek schopných a sebevědomých organizátorů ("vede-li tě skuhrající havran, dovede tě k mršině...") a ustávání pravidelného klubového života; zvýšené členské příspěvky zajistí přežití, případné mimořádné příjmy od Sazky nebo státu by měly směřovat do rozvoje klubů a shánění dalších zdrojů, nikoliv do přilepšování stávajícím soutěžím.

V 11:05 se ujímá mikrofonu a prezentačního notebooku hospodář Rostislav Svoboda a do 11:45 prezentuje položku po položce (dlužno dodat, že přehledně a nikoliv nudně) loňské hospodaření. Následuje dvouminutový výstup šéfa Revizní komise Josefa Nováka, v němž až na pár drobností chválí práci hospodáře a doporučuje hospodaření schválit. Připomínky ke zprávám téměř žádné.

Po krátké přestávce konstatuje Mandátová komise účast 57 z 60 pozvaných delegátů, tj. 95% . V rychlém sledu jsou schváleny zprávy o činnosti, o hospodaření (54 hlasy), zpráva Revizní komise a doplnění VV o dva nové členy od poslední konference - Rostislava Svobodu a Petra Zárubu. U posledního jména si v rozporu s tradicí nikdo nevyžádal představení nového šéfa STK. Těžko říct, zda je to znak důvěry nebo nezájmu.

Ve 12:10 se mikrofonu opět chápe hospodář a prezentuje Strategii samofinancování ŠSČR, jejíž součástí je každoroční zvyšování členského příspěvku o 50Kč (resp 25Kč ve snížené sazbě) v následujících 4 letech.
 
Zhruba po čtvrthodině startuje diskuse. Už z prvních příspěvků a reakcí sálu je jasné, že předložená strategie byla dobrým tahem. Relativně malé přírůstky nepopuzují kritiky vysokých příspěvků a dlouhodobá platnost zase dává jistotu jejich obhájcům. A už to cítí někteří i za předsednickým stolem. "Je nejvyšší čas jít na oběd, mezitím shrneme návrhy z pléna a pak odhlasujeme...", navrhují ti mladší, "Ne, budeme hlasovat hned!", převáží slovo zkušenějších. Inu železo je třeba kout, dokud je žhavé...

A "jak se kalila ocel"  vidíme na snímku - velkou většinou schváleno. Jak to tedy bude s příspěvky ŠSČR v následujících letech? V roce 2011 150Kč (základní sazba) a 75Kč (snížená sazba pro mládež a seniory), v roce 2012 200Kč a 100Kč, v roce 2013 250Kč a 125Kč a v roce 2014 300Kč a 150Kč. Všechny podkladové materiály pro konferenci najdete na příslušné stránce ŠSČR.

Během oběda se podařilo některé zastánce pozměňovacích návrhů přesvědčit, aby návrhy stáhli, a ti zase iniciativně přemluvili ty zbylé. Zejména šlo o změnu z varianty "letos 50, příště 50" na rychlejší varianty typu "letos 100, příště nic" nebo dokonce "letos 100, od příště 50". Nejkurióznějším návrhem bylo usnesení "Konference schvaluje, že příspěvky zůstanou ve výši, jak je původně schválila..."

Další spor se vedl o způsob přijímání návrhů. V pořadí, jak byly předloženy, tj. nejdříve rozhodnout o původním návrhu a pak jej připomínkami upravovat a pozměňovat nebo obráceně, tj. nejdříve schvalovat připomínky a až nakonec opravený původní návrh jako celek?

Vše se vyřešilo ve slabé půlhodince od 14:30 do 15:00 a slova se ujal kdo jiný než hospodář se svým návrhem zpoplatnit zápočet na LOK u soutěží družstev a vymýtit všechny slevy a výjimky (kromě soutěží mládeže). Od příští sezóny tak všechna osmičlenná družstva zaplatí se startovným 400Kč (méně početná družstva 200Kč) za zápočet na LOK. Stejným způsobem a ve stejné výši se bude platit i za zápočet na FIDE Elo. 
 
Pro krajské soutěže se celkem překvapivě ujal návrh Bohumila Urbana - pokud se soutěž započítá na FIDE i na LOK, bude to se slevou - celkem 600Kč.

Prošel i návrh STK zařadit konečně do Ekonomické směrnice poplatek za převod soutěže, který je už 5 let zakotven v Soutěžním řádu, ale v praxi se neplatilo nic, protože chyběla částka v Ekonomické směrnici. Ze dvou variant - dražší (20,000Kč extraliga, 10,000Kč 1. liga a 5,000Kč 2. liga) a levnější (paušální poplatek 500Kč) si delegáti vybrali tu první. Zástupci extraligových klubů jen nevěřícně kroutili hlavami a tvářili se asi takto . Dlužno poznamenat, že nejde o žádné uvolnění prodeje soutěží, nic se nemění na přísných omezeních stanovených čl. 3.4.3.b) Soutěžního řádu. 

Naopak neprošly návrhy na zařazení handicapovaných šachistů do snížené sazby příspěvků. Diskuse byla docela kuriózní. Otázka: "A jak by k tomu přišli další znevýhodnění, třeba bezdomovci"? Odpověď: "Já jsem byl také bezdomovec, tak jsem si zajel do Hamburku vydělat šachama pěkné prachy..."

Po 16. hodině opět sedá k prezentačnímu notebooku hospodář a věnuje půlhodinku rozpočtu. Diskuse minimální - schváleno 54 hlasy!

V té době se už slunce sklání k západu a nejeden diskutér přednáší své návrhy s tichou rezignací, že na pořádnou diskusi je vlastně už pozdě. Neprošly tak evergreeny typu uvolnění cizinců, uvolnění počtu soupisek, zrušení příplatků v soutěžích pro Sokoly a Orly nebo přesunutí termínu platby členských příspěvků z konce února na konec ledna, aby konference už věděla, co vlastně v rozpočtu může rozdělit.

Letošní Strategie financování ŠSČR prošla nečekaně hladce. Uvidíme, zda se v příštím volebním roce podaří stejný konsensus získat i pro Strategii vedení ŠSČR.

přidal David Ciprys dne 28.02.2010 | sekce: Výkonný výbor


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009