Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Gillarův memoriál pro Blahynku a Hofírka

IX. ročník Memoriálu Lubomíra Gillara - tradičního mládežnického turnaje Durasu Brno a součásti krajského přeboru mládeže v rapidu se poprvé uskutečnil v Sokolovně v Brně - Řečkovicích.

Výsledky turnaje starších žáků najdete zde

Výsledky turnaje mladších žáků najdete zde

Další fotografie najdete ve fotogalerii Durasu Brno, brzy by se tam měl objevit i článek z pera ředitele turnaje.

Vítězové turnaje mladších žáků Rasťo Kavoň, Benedikt Hofírek, Jakub Nguyen, Radek Zeman a Vojtěch Straka

Prostředí zrekonstruované a dobře vybavené Sokolovny přineslo hned dva klady, jinde na šachových turnajích nevídané. V prvé řadě to bylo bláznivé řádění v přilehlé tělocvičně (snímek dole), kam pořadatelé přesunuli dětem několik žíněnek, míčů, plastových obručí a dalšího tělocvičného nářadí. Ani nic jiného nezbývalo - v průběhu prezence se "cvičilo" v přísálí za zády rozhodčích, kde kromě neustávajícího randálu akutně hrozil pád z bradel nebo hrazdy přímo do počítačového nádobíčka rozhodčích...

Druhým kladem bylo dekorování medailistů na stupních vítězů, které se po původním marném pokusu podařilo přinést ze skladu těsně před zakončením - na krátké video ze zakončení se můžete podívat zde. O místa na stupních vítězů se strhla doslova pranice , každý si chtěl vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby...

Přítomné dámy dokonce našly využití jako prezentační prostor pro casting modelingové agentury  a slušelo jim to náramně, co říkáte..

Vraťme se však do abstraktního světa šachových idejí a kombinací. Ředitel turnaje Zdeněk Vojáček (na snímku dole) jej zahájil jen s párminutovým zpožděním, které se v rychle odsýpajícím turnaji podařilo nejen dohnat, ale i předehnat.

Turnaj starších žáků měl oficiální věkovou hranici 16 let, ovšem několik takto "starých" mladých mužů jen chabě vzdorovalo náporu zkušených republikových medailistů mladších věkových kategorií. Mezi 20 borci exceloval se 6 body nejmladší, ale nejzkušenější Martin Blahynka z Lokomotivy Brno, který ztratil půlky jen s Karolínou Zavadilovou a s oddílovým kolegou Adamem Dvořákem v posledním kole.

Druhé místo obsadil Tadeáš Boček z Durasu, který podcenil hned první kolo (prohrál s Martinem Ležovičem z druhé poloviny výsledného pořadí) a k prestižnímu souboji s Blahynkou se vůbec nedostal. Třetí skončil Adam Dvořák. Z děvčat byla nejlepší celkově čtvrtá Nataša Richterová z Durasu (na snímku dole hraje s vítězem) před Karolínou Zavadilovou.

V kategorii mladších žáků do 12 let vyhrál rovněž nejvýše nasazený Benedikt Hofírek z Lokomotivy Brno, který po celý turnaj neopustil první stůl. Neopustil ho takřka doslova. Benedikt je u partie naprosto soustředěný, hraje komplikované zavřené pozice, v nichž je mimořádně vynalézavý a jeho hlavním nepřítelem je ubíhající čas na hodinách. 

Jediný větší problém zažil v divoké partii posledního kola s Ondřejem Koukalem z Durasu (na dalším snímku). Ten jej v ostré partii přehrál přímým útokem na krále a zahnal do časové tísně, v rozhodujícím okamžiku však nepokračoval správně, Benedikt přešel do protiútoku a v podobných pozicích už bývá neúprosný.

Druhé a třetí místo obsadili Rasťo Kavoň a Jakub Nguyen, na Moravě dobře známí a pravidelně úspěšní hosté ze slovenského klubu Trnava - Modranka. Z děvčat byla nejlepší Petra Masáková (na dalším snímku), potýkající se jako obvykle s těžkými časovými tísněmi, před Ivanou Ciprysovou, obě se 4 body.

 

Turnaj s přehledem odřídil nejvyšší rozhodcovský boss Ladislav Palovský a dokonce nám jej ve výsledcích předkládá i se zcela korektním zobrazením českých znaků. Práce (kromě marného okřikování hlučícího hejna dětí) neměl mnoho, jediným problémem při řešení sporných situací bylo, že děti si většinou nepamatují průběh partie, ale o to raději bleskově předvádějí své myšlenky přímo na šachovnici. Jakákoliv rekonstrukce pak hrozí úplným zborcením pozice, často ještě před příchodem rozhodčího. Chcete si ověřit své rozhodcovské znalosti? Tak zkuste: Černý dal bílému mat. Bílý už chtěl sklízet figurky se šachovnice, když si uvědomil, že soupeřův král stojí v šachu a musí tam stát už pěknou řádku tahů. Co teď? Odbyli byste bílého, že mat je víc než šach, že matem končí partie a reklamovat měl před tím, než mat dostal? To byste udělali chybu! Pravidla v čl. 5.1. praví, "Hru vyhrává hráč, který dal soupeřovu králi mat. Tím hra okamžitě končí, pokud matící tah byl přípustný." Matící tah přípustný nebyl (černý byl v šachu), proto rozhodčí tento tah vrátil a pokračovalo se dál. Naštěstí bez následků, podobný mat se na šachovnici objevil jen o pár tahů později.

Kromě poměrně nízké účasti starších žáků (jen 20 hráčů, Gillarův memoriál není jediný, kde se masovost přesouvá do nižších věkových kategorií, zatímco hráčů nad 15 soustavně ubývá) dopadl turnaj na výbornou a nejen medailisté snad odjížděli z Brna s úsměvem na rtech.

Vítězové turnaje starších žáků (zleva) Tadeáš Boček, Martin Blahynka a Adam Dvořák

Vítězové kategorie do 10 let v turnaji mladších žáků (zleva) Vojtěch Jurásek, Lukáš Osouch a Radek Zabloudil

přidal David Ciprys dne 20.02.2010 | sekce: Soutěže mládeže

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
29.06.2010 Mistrovství ČR mládeže v rapidšachu 2010 akce
29.06.2010 V Hodonicích zakončil KP mládeže ke stažení
16.06.2010 Průběžné pořadí seriálu KP mládeže v rapidšachu ke stažení
15.05.2010 Aktuální pořadí žáků v KP v rapidšachu ke stažení
20.04.2010 6. turnaj seriálu KP žáků v rapidšachu - žákovský turnaj Hodonice akce
15.04.2010 Vyškovská rošáda - 5. turnaj seriálu KP mládeže v rapidšachu akce
20.03.2010 Memoriál Jana Krejčího článek
20.02.2010 Gillarův memoriál pro Blahynku a Hofírka článek
12.02.2010 Memoriál Jana Krejčího akce
13.12.2009 Pořadí KP mládeže v rapidšachu ke stažení
13.12.2009 Vánoční turnaj vyhráli Meduna a Mrkus článek
30.11.2009 Pořadí žáků v seriálu KP rapidšachu po prvním turnaji v Brankovicích ke stažení


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009