Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Úspěšné zkoušky trenérů

Tímto článkem se ještě krátce vrátíme ke zkouškám trenérů IV. třídy, které proběhly v úterý 2. února v hracích prostorách Lokomotivy Brno. Předsedou zkušební komise musela být podle předepsaných pravidel osoba z jiného kraje – v tomto případě mezinárodní mistr Richard Biolek st., přísedícími byli Radka Slepánková a autor tohoto článku.

Přiznám se, že před zkouškami pociťuji mírné obavy z toho, jak dobře se uchazeči na zkoušky připraví. Otázky jsou sice většinou lehké, ale vyžadují, aby se člověk na ně podíval. Bez přípravy se pak stává, že praktický šachista sice zvládne příklady na řešení diagramů, ale plave v pravidlech a pedagogice a psychologii, a naopak pedagogové zase mají problémy se šachovými diagramy a typovými pozicemi. Navíc zkoušenému nelze ani při nejlepší vůli nijak pomoci – s písemným testem si každý musí poradit sám. A když k tomu připočteme pochopitelný stres a nervozitu, které plodí zbytečné chyby z přepsání (zkušební komise sice chápe, že dotyčný řešení zná, zvláště když na h6 žádný střelec ani při nejlepší vůli táhnout nemůže, ale prostě podle pravidel je 1. Sh6 špatně, neboť správné řešení je 1. Sh3 a basta), nedivme se, že splnit pro úspěšné složení testu minimální limit 75 bodů ze sta možných je někdy nad síly zkoušených.

S ulehčením však mohu konstatovat, že na zkoušky se nejenže dostavilo všech čtrnáct frekventantů lednového vyškovského školení, ale všichni také zkoušky úspěšně složili (byť někteří s odřenýma ušima – nejslabší práce byla ohodnocena 76 body). V této souvislosti bych chtěl vyjádřit obdiv a uznání panu Petru Havelkovi ze středočeských Sedlčan, jemuž se jako jedinému podařilo získat stoprocentních sto bodů.

Zkoušek se účastnili šachisté z kraje Zlínského, Středočeského, Prahy. Nejvíce jich pochopitelně však bylo z kraje Jihomoravského. Dovolte, abych za komisi mládeže vyslovil upřímné blahopřání ke zdárnému složení zkoušek a k ziskání čerstvého titulu trenéra IV. třída následujícím absolventům z našeho kraje:

Jan Čermák (Vyškov)

Klára Čermáková (Bučovice)

Adam Effenberger (Lokomotiva Brno)

Dalibor Hlaváč (ŠK Domanin)

Jiří Jireš (Vyškov)

Michal Kalod (Lokomotiva Brno)

Alena Kubáčková (ZŠ Ratíškovice)

Miroslav Pakosta (Lokomotiva Brno)

Ondřej Zámečník (Lokomotiva Brno)

Žádný certifikát ani školení nemohou nahradit chuť a odvahu do trenérské práce ani nutnou empatii a pochopení pro potřeby dítě. Školení však může být vhodným impulzem pro zahájení (anebo k dalšímu zkvalitnění) trenérské činnosti a pro zlepšení a rozšíření šachu mezi naší mládeží. V tom přejme našim novým trenérům hodně zdaru!

přidal Miroslav Hurta dne 08.02.2010 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009