Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Brankovice nové generace

12. ročník Brankovického krále - memoriálu Miroslava Křivánka, tradičně prvního turnaje v seriálu jihomoravského KP mládeže v rapid šachu netradičně oddělil starší (do 15 let) a mladší (do 11 let) kategorii prázdnou řadou neobsazených stolů, přesto počtem 138 účastníků zůstává jedním z největších rapidů mládeže nejen na jižní Moravě.

 

Výsledky turnaje starších žáků najdete zde

Výsledky turnaje mladších žáků najdete zde

Výsledky turnaje dívek najdete zde

Nejede tiskárna , už se mělo dávno hrát , tak budeš tisknout mrcho nebo ne...  ... nebudu

Letošní novinkou bylo pozoruhodné střídání stráží na postech pořadatelů - jako vždy zde byl Jaroslav Hejný (na horním snímku vlevo), ale tentokrát s přídomkem jun., jako vždy vedla bufet rodinná dvojice Čermákových, ale letos místo manželského páru dvě mladší dcery a aby těch juniorů nebylo málo, ujal se role rozhodčího - konzultanta Stanislav Volčík jun. (na snímku vedle J. Hejného). Jediným, kdo se nedal zastoupit, byl Stanislav Lánský. Přes počáteční nerovný souboj s tiskárnou končící dovozem náhradního zařízení, proběhlo vše bez nejmenších zádrhelů a tak i ti skeptičtější či pověrčivější pamatující ještě slavnější dny brankovického Domu kultury hostícího mj. Mistrovství ČR družstev mladších žáků mohou bez obav hledět k příštímu 13. ročníku...

Hemžení pod cenami okolo prázdné nástěnky skončilo za pár okamžiků originálním "on-line" rozesazováním dvojic 1. kola. Dva rozhodčí vzali do náruče notebook, jali se obcházet stoly každý z jiného konce sálu a přímo z obrazovky hlásili dvojice, takže nevadil ani chybějící mikrofon a zpoždění se podařilo plus minus dohnat. Vedeni zkušeností, rozjeli pořadatelé nejprve starší kategorii, protože "ti mladší hrají rychle, stejně je o kolo předeženou...". Ovšem chyba lávky - na předních šachovnicích turnaje do 11 let se pravidelně hrálo až do praporků a zaostávání za starší kategorií naopak narůstalo. A pak věřte moudrosti předků, že "zkušenost dává rozum..."

Obyčejný šachový turnaj dětí a jak pěkně ukazuje, že 20 let po sametové revoluci a 5 let po vstupu do EU jsme standardní evropskou zemí - ve druhém kole se rozeběhli z hloučku svých kamarádů a usadili proti sobě na 29. šachovnici dva Češi jako poleno - Vi Xuan Phamová a Thinh Phat Qang Bui. Děti si ovšem všímaly úplně jiných věcí...

... např. tady bílý ztratil dámu a usedavě se rozeštkal. Jeho soused doposud soustředěně zírající do své partie pohlédl nejdříve na kanoucí slzy, pak se v pozici pokusil identifikovat jejich původ, poté ho opět zaujal neustávající pláč a mezitím mu ruka samovolně na své šachovnici zahrála tah ztrácející okamžitě kvalitu...

Ale pojďme konečně k bojům na předních šachovnicích. Ve starším turnaji je pravidlem, že titul směřuje na Zlínsko. Nejinak tomu bylo i letos. Lepším prvním prvním pomocným hodnocením (když zbylé dvě měl naopak horší a druhému v pořadí podlehl) zvítězil Luděk Volčík z Boršic (druhý zleva) před Vojtěchem Dobešem ze Starého Města (první zleva). Výsledek pěkně ukazuje, že ani střední buchholz, často opěvovaný jako nejobjektivnější pomocné kritérium nemusí být v řadě případů o nic objektivnější než kritéria ostatní. Luděk Volčík měl totiž dvojnásobné štěstí, že hrál v prvním kole s hráčem, kterému se v Brankovicích moc nedařilo. Snadno vyhrál a odepsal z celkového Buchholze jen 2,5 bodu. Vojta Dobeš měl naopak dvakrát smůlu - musel přehrát v úvodním kole mnohem lépe disponovaného hráče a "za trest" odepsal z Buchholze celé 4 body. Ostatní soupeři byli plus minus stejní (29,5 : 29,5), takže o vítězi rozhodovalo právě to první kolo. Holt je to hra a kdo neuteče soupeřům na body, nechť se nečílí nad žádným z pomocných kritérií - každé má svoje mouchy.

Překvapivě největším soupeřem obou vítězů byl celkově třetí Roman Borufka z Hodonína, oblečený v kanárkovém dresu ligových dorostenců z Veselí nad Moravou. Prohrál sice s Volčíkem, ale v úplně poslední partii turnaje na prvním stole s Dobešem dokázal, že rychlým počítáním a bleskovou rukou může konkurovat komukoliv z nejlepších. Za ním se seřadilo kvarteto borců z brněnské Lokomotivy v pořadí Sikora, Blahynka, Dvořák, Musil, pro něž byl nepřekonatelnou překážkou vítěz turnaje (skóre 0 : 3).

Podobné to bylo i v mladší kategorii do 11 let, kde se zástupci Zlínska (přesněji Starého Města) Richard Štefaník (vpravo) a Ondřej Stuchlý (druhý zprava) možná připravili o ještě výraznější úspěch opatrnou hrou a větší ochotou k remízám, než by slušelo jejich věku a postavení v čele startovní listiny. Na krásné 2. místo se tak dostal brněnský Benedikt Hofírek (nahoře třetí zprava) a na 3. Martin Kladňák z Dubňan hájící letos barvy Durasu (dole vlevo).

Přesto mohou být mládežničtí bossové ze severního Slovácka a Valach (dole zleva Pavel Růčka, Radim Stuchlý a Stanislav Volčík) spokojení, před jihem Moravy si udržují stálý náskok.

V tradičně samostatném turnaji dívek byly jasnými favoritkami Nataša Richterová z Durasu a Martina Fusková ze Starého Města. První jmenovaná je o něco starší a výše nasazená (dole vpravo, vedle ní Lenky Slabá a Blechová),

ale hráčské zkušenosti ze všech možných vrcholných včetně reprezentačních soutěží jsou spíše na straně Martiny Fuskové (dole druhá zleva za Kristýnou Šperkovou) a ta je uplatnila k výhře vzájemné partie i celého turnaje.

Některé z dam se tradičně odvážily do chlapeckých turnajů a zrovínka u těch nejmenších (dole úplně nejmladší hráčka turnaje Anička Vavřínková z Brna narozená teprve před 5 lety!) to nebylo špatné rozhodnutí. Mezi mladšími chlapci bylo daleko více nezkušených začátečníků než v turnaji dívek.

Nejmenším z chlapců byl letos Matýsek Zavadil také z Brna, o rok starší než Anička.

Součástí brankovického turnaje bylo tradičně vyhlášení loňského ročníku seriálu KP mládeže v rapid šachu. Vítězové si kromě medailí a diplomů odnesli i něco na zub a většinou byli na svůj úspěch náležitě hrdí (trojbarený pásek okolo krku Tadeáše Bočka není šála, ale stuha od medaile).

V následující fotogalerii si nejprve na 3 snímcích představíme vítěze z dnešních Brankovic a poté vítěze loňského seriálu.

Zlatí brankovičtí králové 2009 do 15, 13, 11, 9 let a nejlepší dívka - zleva Luděk Volčík, Vojtěch Dobeš, Ondřej Stuchlý, Martina Fusková a Radek Zabloudil

 

Stříbrní brankovičtí králové 2009 do 15, 13, 11, 9 let a nejlepší dívka - zleva Roman Borufka, Nataša Richterová, Benedikt Hofírek, Martin Blahynka a Kryštof Suchánek

Bronzoví brankovičtí králové 2009 do 15, 13, 11, 9 let a nejlepší dívka - zleva Lukáš Sikora, Lenka Slabá, Martin Kladňák, Adam Dvořák a Michael Malík

A nyní z vyhlášení KP mládeže v rapid šachu 2008/2009

Kategorie D 10 - 1. Petra Masáková (uprostřed), 2. Eliška Vavřínková (vlevo), 3. Ivana Ciprysová (vpravo)

Kategorie H 10 - 1. Radek Zeman (vpravo), 2. Ondřej Koukal (vlevo)

Kategorie D 12 - 1. Kristýna Šperková (vpravo), 2. Daniela Dumková (vlevo)

Kategorie H 12 - 1. Adam Dvořák (uprostřed), 2. Tadeáš Boček (vlevo), 3. Jiří Suchomel (vpravo)

Kategorie D 14 - 1. Nataša Richterová

Kategorie H 14 - 1. Jiří Musil (vpravo), 3. Martin Blahynka (vlevo)

přidal David Ciprys dne 21.11.2009 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009