Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Vzpomínka na šachový Jeseník

Devatenáctý ročník tradičního turnaje v Jeseníku specifického svým překrásným okolím lákajícím k výletům do přírody skončil už před dvěma týdny - ovšem tradice velí zmínit se o zážitcích (nejen jihomoravských) příznivců šachu a horských výšlapů a důvod zpoždění je také omluvitelný, "Příčinou byli mí tři vnuci - šachisté, kteří poslední prázdninový týden strávili u nás doma a skoro nepřetržitě hráli hry na PC, od půl sedmé ráno nejmladší, až do půlnoci nejstarší...", píše autor následující reportáže Stanislav Vémola z Vyškova.

Ve dnech 15.-23.8.2009 se hrál pod záštitou starosty města již tradiční XIX. ročník šachového turnaje "O putovní pohár lázeňského města Jeseník". Pořadatelé byli nuceni změnit hrací místnost a tak se účastníci nekochali pohledem na secesní lázeňské budovy, ale využili sál MěÚ Jeseník - bývalé ředitelství slavného s.p. Rudné doly Jeseník na stráni pod jesenickou rozhlednou Na Chlumu.

Příjemný chládek v hrací místnosti, bohatě zásobený bufet a blízkost středu města s úpravou náměstí okolo staré radnice na odpočinkovou zónu byla velkou výhodou.Do vypsaných 2 turnajů se přihlásilo o něco méně hráčů než loni, za to kvalita narostla, 20 z nich  mělo ELO vyšší než 2100. Ve FIDE Openu hrálo 50 hráčů, z toho jich 15 bylo z 12 oddílů JmŠS, výsledky najdete zde, partie si můžete stáhnout zde. V národním turnaji se to hemžilo samými 1800, mezi přítomnými 62 hráči bylo též 8 hráčů z JmŠS, výsledky najdete zde. Pozoruhodné bylo tempo hry, v áčku se hrálo 40 tahů na 2 hodiny a 30 minnut do konce, v béčku platilo 30 tahů na 1 hodinu a půl s hodinou navíc, vždy celkem 5 hodin.

V obou turnajích favorité v prvních kolech nezaváhali, v rodiném klání (horní snímek) získal bod Honza junior a "chleba" se tak lámal až v 5. kole. V A turnaji nasazená jednička mezinárodní mistr Jan Krejčí (2453) hrál španělku proti polskému mistru Piotru Dobrowolskému (2407).

Závěrečná pozice dramatické partie byla tato.

Náročné vítězství ho oddělilo od ostatních a následovaly 2 plichty (na snímku s IM Babulou 2285)

a zase bezchybný výkon proti ostravskému FM Stanislavu Fiřtovi (2327).

I další hrající zástupci z JmŠS na sebe upozornili velmi pěknými výkony, když se dostali až na druhou desku. Především Petr Trávníček (2140) z ŠK Hodonín (na snímku s Fiřtem)

se ziskem 6,5 bodu bojoval o medaili, zbyla na něj nakonec "jen" ta bramborová - 4. místo! Na druhé šachovnici hrál také Jiří Majer, kapitán KME DDM Kuřim,

dařilo se i dalším, např. dole na snímku Jožka Skalka z Boršic s černými v boji  s domácím Jiřím Robenkem.V Národním turnaji též rozhodlo 5. kolo, ve kterém se střetla nasazená pětka Jaroslav Blahut (1892) z TŽ Třinec s favorizovaným Jiřím Břízou (1971) z Tatry Kopřivnice.

Talentovaný třinecký mladík potvrdil své kvality a systémem start-cíl prošel turnajem při dvou remízách bez porážky. Pozornost zaslouží výkon Tomáše Vlčka (1743) z ŠK Hodonín (na snímku s vítězem Blahutem),

nasazený 28., skončil se 6,5 body na pěkném 6. místě. Brněnský veterán Karel Zejda, trénoval fyzičku i přes úmorné vedro na přilehlých tenisových kurtech a vrátil tak loňskou porážku Milanu Tomkovi z MKS Vyškov,

kterého vyvedl z formy tím, že mu nabízenou oběť věže nepřijal a vyhrál! Zklamali vyškovští hráči, kteří vesměs trénovali na jiných místech ve stínu.Některé zápasy končily až po 20. hodině, tak se odcházejícím hráčům nabízel pěkný pohled od HM na  tmavnoucí horizont, vlevo nahoře se známou siluetou Šeráku, Keprníku, Vozky až po Červenohorské sedlo. Nedaleký Křížový vrch se stylovou  restaurací a památným kostelíkem

je často navštěvován pro krásnou vyhlídku směrem na začínající Ramzovské sedlo s Dolní Lipovou a výraznou bílou stavbou lomu známé vápenky v pozadí.Pořadatelé se těší na jubilejní XX. ročník, který se bude hrát ve dnech  14.-22.8.2010, nashledanou za rok v Jeseníku!

přidal David Ciprys dne 01.09.2009 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009