Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

ME mládeže, díl první - zahajovací divadlo

Po loňském mimořádném ohlasu stručných, ale nádhernými fotografiemi doprovázených zpráv Jana Blahynky - tatínka jedné z našich nadějí na mistrovství Evropy mládeže - si letos dáme repete (vlastně ripetizione amici) a opět se pravidelně necháme unášet atmosférou tichých hracích sálů, hlučného šachového kolotání v přísálí i krásami krajiny a památek v okolí.

Na stránky ME se dostanete kliknutím na logo, výsledky českých hráčů hezky pohromadě najdete zde.

Pořadadatelskou štafetu po loňské Černé Hoře převzala Itálie a umístila šampionát do kraje zvaného Marche (s centrem v jadranském přístavu Anconě) a letos čerstvě samostatné provincie Fermo se stejnojmenným hlavním městem - typickou historickou italskou perlou s bohatou antickou i středověkou tradicí. Fermo leži ve střední Itálii, cca 50km jižně od Ancony na malém návrší spadajícím po sotva 5km k pobřežní jadranské dálnici a přístavu Porto San Giorgio.

Azyl našla naše výprava v Hotelu Astoria, jehož okna vidíme za sochou místního rodáka Annibale Cara, renesančního básníka a překladatele latinských antických skvostů - pohanských básníků i církevních otců do italštiny.

Část doprovodu bydlí u moře v Porto San Giorgio, hrací sál je kdesi v průmyslové zóně přesně opačným směrem, ale o tom až příště. Dnes zůstaneme ve Fermu a vypravíme se jen kousíček od hotelu (mistra Annibala a Astorii za ním jistě poznáte v průhledu)

do místního velkolepého Teatro Dell‘Aquila (tedy Orlího divadla)

s klasickým zlato-rudým hledištěm - tutto famoso.

Zahájení nadějně odstartované krátkým filmem o šachu ve Fermu se bohužel rychle změnilo ve třičtvrtěhodinové totalmente ignorante - soutěžení místních politiků a šachových potentátů o co nejdelší jevišťní řeč na prknech znamenajících svět, samozřejmě výhradně v libozvučné, ale většině účastníků nesrozumitelné italštině.

Asi čtvrtina hlediště proto postupně po anglicku zmizela, zbytek občas spustil applauso grande, z čehož řečník poznal, že je čas končit, ale ten následující začal opět od Adama a tak pořád dokola. Alespoň závěrečný projev prezidenta ECU Kutina měl překlad do angličtiny. Po asi dvacetiminutové kulturní vložce neměli zbylí diváci sílu ani zatleskat.

Dobrá nálada však z tváří naší výpravy nezmizela, jak je patrné u zlínské Barbory Kolomazníkové a Terezy Olšarové z Orlové. Nedělní rozvláčnou večerní kulturu

vystřídal v pondělí ostrý start sportovních soubojů, v nichž naše 14členná výprava nasbírala v 1. kole nadpolovičních 7,5 bodu - jen tak dál. Vyhrála i největší hvězda naší výpravy, litovelský IM Jan Krejčí.

Ale o hracím prostředí si povíme zase příště.

přidal David Ciprys dne 01.09.2009 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009