Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

V.I.P. víkend na Mistrovství ČR v Děčíně

Mistrovství ČR mužů, žen a juniorů v Děčíně pravděpodobně skončí s diametrálně odlišným hodnocením úspěšnosti z úst fanoušků marně hledajících profesionální prezentaci v médiích a na internetu a přímých účastníků sledujících šampionát v reprezentačních prostorách děčínského zámku.

Stránku se všemi informacemi najdete klepnutím na logo, fandit při on-line přenosech můžete na Novoborských stránkách. Na drobné postřehy Vojty Pláta můžete mrknout na stránkách Lokomotivy Brno.

Velkolepý vstup do areálu zámku vystavěného šlechtickým rodem Thun-Hohensteinů (z nichž pocházeli rakousko-uherští ministři, místodržitelé i předsedové vlád) na skalním ostrohu nad soutokem Labe a Ploučnice zvaný "Dlouhá jízda" je tvořen symbolickými 64 oblouky - autor článku je poctivě přepočítal - a po vystoupání až nahoru rozhodně nikdo, zvlášť z těch dříve narozených, nemůže tvrdit, že šachy nejsou fyzicky náročný sport...

 

Senior v sále, mezinárodní rozhodčí Danouš Pletánek z Ústí nad Labem, to bral filozoficky, "Čtyřiasedmdesát let? Co to je, dva mužští v nejlepších letech..."

Rychlé juknutí do hracího sálu v sobotu ráno odhalilo jen ženy a juniory hrající dvojkolo, zatímco muži sbírali síly na odpoledne. Tedy ne úplně všichni. Na několik minutek se sálem mihli Robert Cvek a Petr Velička, aby si předehráli (přesněji aby zahráli před diváky a rozhodčími, že hrají) své nedělní partie. Večer oba vyrazili do Ostravy, aby pomohli svému celku Slavoji Poruba v 1. lize proti Karviné.

Mno..., prestiž MČR tak opět dostala trochu na frak. Rozpis soutěže umožňuje přeložit utkání, pokud dva členové základní sestavy reprezentují nebo hrají vrcholnou domácí soutěž jednotlivců. Žadatel si však musí vzpomnět nejméně dva měsíce předem. To Poruba neučinila, ale celkem logicky namítala, že v té dodě o nominaci obou velmistrů na MČR nemohla vědět. STK neméně logicky argumentovala, že předpis je předpis a navíc oba borci hráli MČR už loni, takže jejich oddíl mohl podobnou kolizi předvídat. Názor v STK však nebyl zcela jednotný a když selhal pokus o sprostředkování dohody s Karvinou, skončilo to přivolením ke dvěma rychlým remízám a pravděpodobně i ke třetí po návratu obou světoběžníků v pondělí...

Prestiži největší a nejdražší svazové akce nepřispívá ani neformální oděv většiny účastníků. Jedinými výjimkami jsou Vladimír Talla (vzor správného oděvu vidíme za ním, hraje se v oddacím sále děčínské radnice) a Pavel Šimáček.

Po prohlédnutí předsálí (zleva paní Modrová, šéf Moravskoslezského KŠS Jaroslav Kořínek, šéfredaktor Šachinfa Břetislav Modr, generální sekretář ŠSČR Petr Herejk a komentátor partií pro diváky Jindřich Trapl, zády se točí hospodář ŠSČR Jindřich Papay mořící se nad výsledy a on-line přenosy) sestupujeme zpět do přízemí

a míříme do sportovní haly aktuálně 3. týmu Mattoni NBL, Basketbalového klubu Děčín. Zde sídlí i místní šachový klub a v jeho prostorách přichystal předseda ŠSČR Vlastimil Sejkora V.I.P. bleskový turnaj a přenášku pro předsedy krajských svazů o získávání finančních zdrojů.

Mnohostranný lektor Ing. Ladislav Kučera (vysokoškolský i středoškolský pedagog, poradce europoslankyně Jany Bobošíkové, podnikatel etc.) se pokusil ze šachových šéfů Karlovarska, Liberecka, Královéhradecka, Ostravska, Vysočiny, Prahy, středních Čech a jižní Moravy udělat "fundraisery", čili úspěšné žadatele o dotace a granty. Zda se mu to ve spíše teoretickém než praktickém výstupu podařilo, je sporné, ale alespoň si všichni opět uvědomili, že "Pokud to tak půjde dál, tak to dál nepůjde". Až na výjimky nejen naše úspěšnost, ale i prostá snaha na podobné prostředky dosáhnout je téměř nulová. Dva zajímavé pohledy lektora-nešachisty: "Musíte si v oddílech a krajích najít spolupracovníky, jediný člověk to nemůže zvládnout ... Největší šance na úspěch je u programů pro děti a mládež".

VIP turnaj autor těchto řádek nestačil sledovat, jisté je, že jeden ze dvou našich zástupců pan starosta Hustopečí Kuchynka (vlevo, druhým byl obdivuhodně čilý František Vykydal) skončil v polovině startovního pole. Jeho usmívající se soupeř MUDr. Zdeněk Janda stihl, jak vidíme na předchozích dvou snímcích, být úspěšným VIPem i budoucím fundraiserem.

Po poledni vystřídal lektora předseda ŠSČR Vlastimil Sejkora a začala nejprve opatrná, ale postupně stále hlasitější výměna názorů na blížící se konferenci a zejména svazové finance. Ke cti předsedy je třeba říct, že před nepříjemnými dotazy (většinou) neuhýbal a naopak pozval své kritické spolubesedníky k pokračování debaty do jedné z podzámeckých restaurací, kde to bylo u jednoho stolu a s nějakým tím osvěžovadlem přece jen blíž "z očí do očí" než v přednáškovém sále. Proti přesile se "velký předseda" bránil statečně, ale většinové stanovisko "malých předsedů" je přece jen trochu odlišné od oficiální linie VV ŠSČR. Hlavní závěry jsou tyto: Kraje podpoří zvýšení poplatků za služby a členské příspěvky pro rok 2010 ve výši blížící se Variantě 2 předložené VV ŠSČR. Nepodpoří však doplatek členských příspěvků pro rok 2009. Chybějící prostředky navrhují hledat v šetření, na němž se bude podílet jak ŠSČR (zejména odměny), tak i kraje (dobrovolné vzdání se části dotace od ŠSČR, které bude pokryto z krajských rezerv).

Mezitím v sále pokračovaly líté boje. Všudypřítomný Vojta Plát (pokud nehraje, rozebírá v předsálí, komentuje partie dorostenců, bez ostychu se dává do hovoru se všemi přítomnými, jeho šachová vitalita je opravdu obdivuhodná) odpůlil po otevřeném boji dalšího velmistra a s plynně česky hovořícím Viguenem Mirumjanem partii rozebírali až do večerního rautu.

Prozatímní smolař a obhájce stříbra Tomáš Polák si dal a rychle taky splnil jediný úkol - ukončit sérii dvou proher. Zato borci v pozadí Jiří Štoček a Tomáš Studnička málem zdrželi večerní VIP slávu, protože se bílými hrajícímu velmistrovi pořád nechtělo uvěřit, že to jeho méně zkušený soupeř ve stísněné pozici někde neskazí.

 

Mezi juniory figuruje velmi překvapivě na čele Lukáš Klement z Mostu (vlevo), jediný reprezentant domácího Ústeckého kraje na MČR. K jeho umístění velmi přispěla úvodní výhra s jedním z favoritů Vojtěchem Rojíčkem z Frýdku-Místku (vpravo).

11 hochům vzdoruje i jedna dívka - Kristýna Havlíková z Klatov, která si z volby mezi turnajem žen a juniorů vybrala druhou možnost. Vedle ní vidíme hlavního favorita Jana Krejčího z Litovle pozorně sledovaného jeho trenérem Segejem Berezjukem.

Ženy hrají ve dvou čtyřčlenných skupinách, z nichž vždy první dvě postupují do pondělního vyřazovacího semifinále. Se soutěží se už bohužel rozloučily dvě sympatické reprezentantky WIM Kateřina Čedíková a WIM Gabriela Hitzgerová.

Poznámka z následujího dne - dodnes svítí ve výsledcích základní části Kateřina Čedíková na 3. místě své skupiny, ale podle textového doprovodu postoupila do semifinále po tie-breaku proti Martině Folkové. Kateřině se omlouváme a s Martinou se rozloučíme alespoň na obrázku.

 

Pak už se začalo nosit na stůl a věru bylo z čeho vybírat. Vybranými dobrotami by se nasytil i hodně velký Open. Hráči i V.I.P. návštěvníci se snažili, ale bylo to jak z pohádky Stolečku prostři se - mísy pořád plné.

Ještě před potravou těla si všichni dopřáli i potravu ducha. V hlavním sále zaujal čestné místo starosta Děčína, dvoumetrový Ing. Vladislav Raška (jak jinak než baskeťák, na následujícím videu ho uvidíme vedle muzikantů) a kytaristé z Guitar Arte Tria zahájili krátký, ale velmi dobře zaranžovaný společenský večer, který pokračoval už zmíněnou předem prohranou bitvou s prohýbajícími se stoly plnými lahůdek. Kliknutím na následující obrázek si můžete výkon skvělých kytaristů i atmosféru v sále vychutnat i v krátkém videu.

Jako druhý bonbónek představil hostitel večera Vlastimil Sejkora dva děčínské mladé karatisty (z toho jeden s černým páskem). Jejich vystoupení na téma "sebeobrana pro každého" bylo nejen sportovně propracované, ale i velmi vtipné, jak se můžete opět přesvědčit v krátké ukázce kliknutím na obrázek.

Na závěr si štastná výherkyně slosovaných vstupenek odnesla masívní šachovnici, v níž, jak se ukázalo, nebyly ukryty figurky, ale láhve kvalitního vína a sada vývrtek.

Domácí zachránce oddílových kronik Zdeněk Janda pak obdržel Kasparovovy slavné předchůdce s vlastnoručním podpisem mistra světa, nemohla chybět pozvánka ředitele Czech Tour a zastupitele města Pardubic Jiřího Petružálka na letní Czech Open  a pak už se všichni za zvuků kytar rozprchli k dobrotám a vínům a hlavně k družným hovorům s přítomnými známými i neznámými (dobré kontakty jsou budoucí peníze, že). Na snímku diskutují o víně a červnovém turnaji v Hustopečích reprezentační kouč Michal Konopka a starosta tohoto Města dobrého vína Luboš Kuchynka. V pozadí děčínská paní starostová Rašková.

Toš tak. Jídlo a pití bylo výborné, zábava skvělá, kontakty neocenitelné, škoda, že v podobném duchu nepřistoupili pořadatelé i ke stovkám fandů, kteří dennodenně hltají zprávy (často bohužel marně nebo zkresleně) na internetu, když už se šachy nedostanou do jiných médií.

přidal David Ciprys dne 15.02.2009 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009