Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Novoroční pozdrav od velmistra Tomáše Poláka

Přelom roku je nejlepším obdobím pro krátké zastavení a ohlédnutí. Stejně jako v minulosti si postupně připomeneme největší události hýbající šachovou jižní Moravou a začneme rozhovorem s tím nejpovolanějším - nejsilnějším šachistou sídlícím v našem regionu a aktuálně šestým hráčem českého žebříčku (2553F) velmistrem Tomášem Polákem. Přehlédneme jeho bohaté aktivity trenérské i autorské a zcela otevřeně zabrousíme i na nedávné bleskové MČR v Praze nebo na Olympiádu v Drážďanech.

 

 

Ahoj Tomáši, už rok a půl jsi členem ŠK Zlín, ale Tvé srdce odjakživa bilo pro Brno. Ponechal sis v Brně ještě nějaké (např. trenérské) povinnosti kromě toho, že hostuješ v 1. lize za Duras?

 

Sám sebe považuji za účastníka šachového trojboje. Kromě vlastního hraní na turnajích a za kluby trávím hodně času se svými svěřenci i publikační činností. Každý týden přednáším jak pro pokročilejší skupinu svěřenců pod hlavičkou Lokomotivy Brno, tak talentovaným školákům z řad Durasu Brno. A mé trenérské spáry sahají kromě Brna a přilehlého okolí také na jih – teritorium mých osobních školáků zasahuje až po Moutnice a Hustopečsko.

 

Mimochodem za Duras máš skvělou úspěšnost 100%, ovšem jen z jediného utkání . Jsou na vině termínové kolize nebo to má i jiné důvody? V létě došlo v Durasu k malému personálnímu zemětřešení, odchodu předsedy Broňka Chmelíčka a s ním do jisté míry i "ducha" nezapomenutelného pana Látala. Projevilo se to nějak na chodu prvního mužstva? Má podle Tebe Duras na extraligu nebo to vidíš spíše na delší zabydlení na špici 1. ligy?

 

První mužstvo Durasu je letos velmi nabité, přičemž hlavní úderná síla se nachází spíše na zadních šachovnicích. Uvidíme, jak dopadnou zimní zápasy, avšak Duras již letos rozhodně patří k hlavním aspirantům na postup do extraligy. Nastoupil jsem zatím jen jednou, ale důvodem jsou jen a pouze termínové kolize různých ligových soutěží – letos jich mám na kontě celkem sedm. Určitě se v dresu Durasu Brno v příštím roce alespoň jednou objevím.

 

 

Výborně se Ti daří v extralize za Zlín (100% účast, 3,5/5 na první šachovnici). Cítíš se tam dobře nebo je ti vcelku jedno, kde hraješ? Na květnovém Poháru ŠSČR vypadal váš tým složený z Tebe, IM Romana Chytilka a zlínských mladíků docela perspektivně...

 

Extraligové družstvo Zlína je velmi dobře vyvážené. Najdeme v něm jak poloprofesionály, tak zlínské patrioty, trenéry mládeže i nadějné mladíky. Navíc je kolektiv okořeněn přítomností slovenských „chalanov“. Manažer týmu Rosťa Svoboda svou roli splnil na jedničku, teď už jen zbývá něco uhrát a třeba nakonec cinkne i nějaká ta medaile. Ve Zlíně se opravdu cítím velmi dobře.

 

Ovšem nezapomeňme, že šachy jsou sportem jednotlivců. Letos v únoru jsi po profesionálním výkonu získal stříbro na MČR v Havlíčkově Brodě. Jak se s odstupem téměř roku díváš na svůj výkon? A co organizace? Jak se Ti líbilo v Havlíčkově Brodě ve srovnání s předchozí Prahou?

 

Se svým výkonem v Havlíčkově Brodě jsem byl navýsost spokojen, hrál jsem možná ještě lépe než předtím v Praze. Ale na zlato to tentokrát nestačilo, Vlastimil Babula byl prostě ještě o kousek lepší a zvítězil zcela po právu. Organizace havlíčkobrodského mistrovství byla zvládnuta na jedničku, což se o předchozím šampionátu v Praze rozhodně říci nedalo.

 

 

Čas letí jako bláznivý, zpívá jeden téměř stoletý slavík , do 10. ledna jsou přihlášky na další šampionát pro rok 2009. Budeš v Děčíně obhajovat stříbro?

 

Svou účast na turnajích poslední dobou značně omezuji. Na druhou stranu jsem v Děčíně ještě nikdy nepobýval a prý se jedná o velmi hezké město. Do 10. ledna se ještě může hodně věcí změnit, nechme se proto překvapit.

 

Uplynulo jen pár dní od jiného MČR v bleskové hře. Na Novoborském serveru se David Navara bezelstně "podřekl" o podmínkách pro titulované hráče a hned vyvolal řadu spekulací o důvodech účasti resp. neúčasti podstatné části naší špičky na tomto turnaji. Jaký je Tvůj názor jako bleskového mistra ČR z roku 2006?

 

Můj pohled na věc je zcela jasný. Na bleskovém MČR mužů jsem startoval v letech 2003-2006. Cenový fond byl tehdy o něco větší než nyní a startovné pro velmistry se vyplácelo minimálně 2x vyšší než loni či letos. Chápu pojmy jako lidská důstojnost nebo stavovská čest, a proto účast za těchto podmínek odmítám. Lze ještě pochopit pražské velmistry, když se bleskový turnaj koná někde za humny. Ale přesto si myslím, že by naše špička měla tuto akci bojkotovat celoplošně, jen tak se dá dosáhnout nějaké změny. Což bohužel v českém prostředí nehrozí, a tak se pravděpodobně ani příštích MČR v bleskovém šachu nezúčastním – a podle ohlasů svých kolegů zřejmě nebudu sám. Jsem šachový živnostník a nechápu, proč bych měl přistupovat na padesátiprocentní cenu svých bývalých zakázek. Neustálým kritikům našich velmistrů bych navrhl jediné – nechť jsou sami ve svém civilním zaměstnání následováníhodným příkladem a nabídnou svým stálým klientům v jakémkoli oboru alespoň padesátiprocentní slevy na odběr jejich zboží či služeb. Teprve poté budou mít morální právo hodit po velmistrech kamenem.

 

 

Jistě, také jsem v minulosti míval některé slabší chvilky. Kupříkladu jsem v letech 2000-2002 nastupoval za jeden dnes už neexistující brněnský klub úplně zadarmo, celkem se tehdy jednalo o 13 partií. Touto zkušeností pro mne ovšem sponzorské či charitativní období skončilo.  

 

Když jsme u těch kontroverznějších témat, jak hodnotíš výkony našich na Olympiádě v Drážďanech? Byly podle Tebe týmy dobře sestaveny a koučovány? Vidíš letošní neúspěch jako náhodné selhání nebo nám někde ujíždí vlak?

 

Oba naše týmy bohužel zůstaly daleko za očekáváním. Přitom sestaveny byly dle mého názoru naprosto správně – u mužů bylo nominováno to nejsilnější možné složení, u žen se jako velmi vhodný tah ukázalo povolání bývalé dlouholeté opory Elišky Richtrové (bohužel jí pak v závěru došly síly). Příčiny neúspěchu našich mužů? Jednoduché – nikdo se nenacházel v oslnivé formě, většina hráčů zahrála podprůměrně. Je to samozřejmě škoda, všichni členové týmu jsou schopni zahrát mnohem lépe, ale to se přece ve sportu někdy stává - podobné příklady vídáme na sportovních kanálech dnes a denně. Určitě z toho nelze vinit pouze trenéra, ten myslím dělal co mohl. Příště to musí být lepší.

 

U žen bych se rád zastavil u jedné skutečnosti, na kterou myslím ještě nikdo neupozornil. Náš šachový svaz zde projevil určitý alibismus (angažování druhého svazového trenéra za nemalé prostředky) a příslovečnou měkkost (rozhodnutí umožnit jedné hráčce připravovat se na partie se svým osobním trenérem stranou od ostatních je prapodivné a určitě nepůsobí dobře). Pokud vezmeme v úvahu fakt, že dřívější trenér žen měl na podobných akcích na starost přípravu všech 4 hrajících účastnic pouze na svých bedrech, letos se tedy oba svazoví trenéři žen zřejmě příliš nenadřeli a relativně je tedy jejich konečný výsledek ještě horší než ve skutečnosti. 

 

Letošní rok byl bohatý na šachové události. Podle Tvého šachového stylu bych si tipl, že ze dvou uchazečů o titul mistra světa ti byl bližší spíš Vladimír Kramnik. Sledoval jsi tento duel a považuješ Ananda za nejlepšího šachistu současnosti?

 

Před začátkem mače o mistra světa bych mírně preferoval Kramnika – také pro jeho velké zápasové zkušenosti. Ovšem Anand hrál zcela fantasticky a boj byl rozhodnut už v první polovině utkání. Dokonce se zdálo, že Anandův tým jasně převyšoval sekundanty Kramnika. Ale pravda asi byla jinde – Kramnik se nenacházel v nejlepší formě a kondici, a dostal se do podobné situace jako Kasparov v památném zápase o mistra světa v roce 2000 s ním samotným. Připraven byl jistě dobře, ovšem především na varianty, které se v zápase vůbec nehrály. Také v tom spočívá Anandova zásluha, je totiž velmi důležité správně odhadnout, jakým směrem se asi ubírá soupeřova příprava, a následně se jí šikovně vyhnout.

 

Anand je momentálně nepopiratelná světová jednička. Vše směřuje k zápasu o absolutního krále s Topalovem (pokud ten ovšem překoná překážku v podobě Kamského), což slibuje zajímavou diváckou podívanou.

 

 

Na závěr nám trochu přibliž své plány. Uvidíme Tě opět v létě na velmistrovském festivalu Durasu v Brně? Jak pokračuje Tvá publikační činnost? Dočkáme se pokračování Tvého průkopnického díla Věž pro dvěma figurám?

 

Pokud se v rámci letního festivalu Durasu Brno uskuteční i velmistrovský turnaj, určitě se ho rád zúčastním. Na druhém (a posledním) díle knihy o koncovkách se usilovně pracuje, toto dílo by mělo spatřit světlo světa na podzim 2009.

 

Děkuji za odpovědi a přeji úspěšný rok 2009,

hodně radosti ze šachové hry a spojenost v osobním životě.

Ptal se David Ciprys

přidal David Ciprys dne 01.01.2009 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009