Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Jemine, jemine, zdražení nás nemine...

Krásné Vánoce už jsme našim čtenářům přáli, zbývá oslavit vstup do roku 2009 - nechť nám přinese co nejvíce napínavých šachových soubojů (pokud možno delších než dvoutahových ) přenášených po internetových linkách ve formě zpráv, výsledků, fotografií i partií, což může, na rozdíl od zpravodajství v tisku a televizi, ovlivnit téměř každý z nás.

 

Psát zprávu o turnaji ihned poté, co z něj člověk celý utahaný přijel  nebo najít v děravém oddílovém rozpočtu nekřesťanské peníze  na digitální šachovnici je sice těžké, ale zato méně depresivní než sledovat výraz sporťáka z novin či televize po obdržení pozvánky na soutěž v královské hře .

 

Ve sportu a nejen šachovém bude rok 2009 především rokem hledání nových finančních zdrojů. Asi sotva nás uspokojí, že v celosvětových přehledech "winnerů a loserů" roku 2008 je mezi vítězi velmi často zmiňován Kenneth Rogoff, bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu, který v době zdánlivého zklidnění finanční krize předpověděl brzký pád velké americké banky. Krach Lehman Brothers a následná hysterie ze ztrát počítaných ve stovkách miliard dolarů ukázala, že profesor ekonomie na Harvardu Rogoff umí počítat o tah dále než jiní. Aby ne, když je šachovým velmistrem...

 

V našem šachovém hnutí si "hru na Rogoffa" zahrál Výkonný výbor ŠSČR, když předpověděl pád dotací z vlastních zdrojů ČSTV (tedy zejména z výtěžku společnosti Sazka) a zvýšení členských příspěvků na 200, 150 a 100Kč, případně 300, 200 a 100Kč s výhledem dalšího zvýšení v příštích letech.

 

"Tady končí silvestrovská legrace a začíná vážná věc, jde o naše peníze!", řekne si jistě čtenář a má plnou pravdu. Zkusme tedy přejít k vážnějšímu tónu a vyzvat všechny, ať se zapojí do diskuse nad budoucností našeho šachu. Zaslouží si to, už jen proto, že je tu o něco déle než my, o nějakých pár stovek let...

 

Diskusních příspěvků na těchto stránkách i na Novoborských zazněly desítky, mnohé názory se vytříbily, ale pořád chybí konkrétní odpovědi na návrhy rozpočtu předložené VV ŠSČR. Pokusme se o malou oponenturu a diskutujme, dokud je čas. 2.2.2009 nás čeká v Bobycentru Konference JmŠS za přítomnosti předsedy ŠSČR Vlastimila Sejkory, hodina H uhodí 28.2.2009 na Konferenci ŠSČR v Havlíčkově Brodě.

 

1. Jak to, že příjmy ze Sazky klesají, když neustále prezentuje své skvělé výsledky?

Jak už v diskusi zaznělo od hospodáře ŠSČR, všichni mají svou pravdu. Sazka slíbila akcionářům, že i přes splátky obligací za mamutí O2 Arénu a miliardové investice např. do on-line terminálů udrží dlouhodobě zisk odváděný akcionářům na cca 1miliardě Kč (což je asi 680 mil pro ČSTV držící v Sazce 68%). Optikou Sazky a vedení ČSTV je tento slib skutečně plněn. Na provozní úrovni je totiž hospodaření Sazky skutečně skvělé a miliarda (většinou ještě o něco více) vždy zbyde.

 

2. Jak je to se Sazkou a DPH?

Od roku 2005 nesmí Sazka odečítat DPH na vstupu, což znamená zvýšení daňové zátěže ± 200 mil Kč ročně. A právě tady je onen pověstný (ochránci zvířat prominou) zakopaný pes. Sazka tvrdí, že slib 1mld byl dán před účinností nového zákona o DPH a tudíž "logicky" odvod o tuto částku snižuje. Postoj ČSTV je ještě neuvěřitelnější. Prostřednictvím Sazky se o částku odvedenou do státní kasy soudí a ve svých dotacích pro svazy pracuje s "plnou" částkou včetně už odvedené daně, protože politikové údajně "slibili" změnu zákona. Že politikové ovlivní i rozhodování soudu prý slíbeno nebylo...

 

3. Proč došlo k vyhrocení právě letos?

Sázka na politiky nebyla úplně marná, letos přihráli ČSTV mimořádnou dotaci 200mil Kč jako určitou "kompenzaci" daňového výpadku ze Sazky. Takže hurá, peněz bude letos více? Omyl, bude jich méně... Sazka se totiž začala striktně řídit ustanovením Obchodního zákoníku neumožňujícím vyplácet zisk zálohově před konáním valné hromady, která jej rozděluje. Takže, prrr milánkové, penízky dostanete, ale nikoliv ve splátkách za září, říjen, listopad a prosinec jako v minulosti, ale až na jaře nebo v létě po valné hromadě...

 

4. Co to všechno znamená pro nás?

Pozitivum i negativum. Pozitivní je, že "kompenzační" příspěvek od státu by měl dojít i v roce 2009 a dramatický pokles příjmů ve střednědobém horizontu snad nehrozí. Negativní je to, že na nějaký doplatek "z vyhraného soudního sporu se státem" už asi nevěří ani samotní pánové z ČSTV, kteří po vyčerpání rezervního fondu poprvé v roce 2008 sestavili bilanci "již s dopadem zákona o DPH". Zrušení podzimních zálohových plateb Sazky a jejich přesun do léta následujícího roku neznamená nic menšího, než že svazy de facto jednorázově přišly o podstatnou část jedné roční dotace. Jsou to ale lišáci v té Sazce... Kdo má zájem se vším prokousat podrobně, může v mimořádné příloze Tělovýchovného pracovníka zde.

 

5. Jsou to už všechny Jobovy zvěsti?

Nejsou. Z dotací od Ministerstva školství (které je po Sazce naším druhým hlavním sponzorem) už nyní nemáme nárok na řadu kapitol, zejména u mládeže, protože nejsme olympijský sport. Docela akutně však hrozí, že bychom vinou nemastných neslaných výsledků reprezentace (ach ta Olympiáda v Drážďanech) a nízké popularity šachu u nás i ve světě (subjektivně vnímané veřejností - "Jsou šachy vůbec sport?!") mohli sklouznout ke sportům, které místo milionové dotace dostávají jen paušální almužnu.

 

6. Što dělať?

Najít jiné příjmy a šetřit. Je jasné, že zástupci VV ŠSČR zodpovědní za svazové finance budou hájit první možnost v podobě vyšších členských příspěvků a zástupci oddílů budou chtít nejprve vidět šetření, aby peníze nesypali do černé díry. Že tyto obavy nejsou zcela liché ukazuje pohled na minulá hospodaření - takové kolonky jako "Pořízení majetku a režie" nebo "MČR v bleskové hře" jsou zcela pravidelně (výrazně) překračovány, rozpočet nerozpočet. A že šetřit lze, ukazuje příklad stolních tenistů, jejichž svaz je s tím naším v mnohém srovnatelný - přečtěte si jejich reakci na zpožďování plateb od Sazky zde - šetřit, šetřit, šetřit...

 

7. Kolik teď platíme svému svazu?

Ostuda! 10Kč za dospělého, 5Kč za důchodce, 1Kč za dítě do 18 let. 90% z členských příspěvků totiž spolknou krajské svazy. Tedy mezi námi, když kraje vznikly, řekly si se ŠSČR, "My budeme organizovat šachový život v krajích z členských příspěvků, vy budete řídit celostátní soutěže a reprezentaci z peněz Sazky a Ministerstva školství" - to je dobrá dohoda ne? Každý ví, z čeho žije a musí tomu přizpůsobit rozpočet nebo si vydělat někde jinde. Hlasy z VV ŠSČR, "Vzhledem k tomu, že členské příspěvky jsou svazové, nepředpokládá se ve variantě č.1 příspěvek pro krajské šachové svazy", zní v této souvislosti silně nekorektně. Jako by kraje nebyly pro VV ŠSČR partnery, ale jen těmi, kteří berou a málo dávají, dohoda nedohoda. Na druhé straně inflace kvačí a problémy ze Sazkou jsou smutnou realitou. V první řadě by to chtělo oddělit krajské příspěvky od celostátních, ať každý hezky vidí, co komu a za co platí. Sazby 10-5-1 jsou skutečně směšné. V Kyjově při červnovém MČR žáků se kompromis přiblížil k číslu 50-50-50. Je to moc či málo? Pro svaz určitě málo a pro oddíly? Příspěvky přece neposílají svazu hráči, ale oddíly. Pro střední a větší oddíl se případný příspěvek 300-200-100 přehoupne v úhrnu přes 10,000Kč a klubový boss se zcela po právu ptá, "Není pro šachy lepší, abych tyto peníze utratil tady v klubu než je posílal na svaz, kde je někdo utratí za mě? A co za ně vlastně mám, když všechny přímé náklady - startovné, Elo, poplatky za školení atd. si platím zvlášť?!"

  

8. Solidarita musí být, ale s kým?

Určitě nikdo nepochybuje, že fungující svaz je prioritou všech, od začátečníků až po velmistry a přispět na jeho chod musíme všichni. Chybou by však bylo zavírat oči nad tím, že oddíl nadšenců hrající okresní soutěž nebo šachový kroužek na škole čerpá ze služeb svazu (který k tomu musí mít své zaměstnance a funkcionáře s jejich mzdami, odměnami, cesťáky, telefony, nájmy za kanceláře atd. - u nás to dělá v celkovém úhrnu nějaké 3 miliony) mnohonásobně méně než ligový oddíl s řadou reprezentantů na soupisce. Ti první si chtějí zahrát jen pár soutěžních partií, ti druzí vyžadují perfektní a celoroční svazový servis. Při zachování přiměřené míry solidarity formou členských příspěvků (ty navíc nejsou daňovým příjmem, takže hospodář nad nimi jásá) je potřeba k těm zmiňovaným 3 milionům podstatněji přispět např. vyšším startovným v ligových soutěžích, vyššími poplatky za Elo, registraci cizinců, školení, atd., atd.

 

9. Já bych dal klidně i více.

Proč ne? Zaplatils roční příspěvek 10,000Kč? Budiž ti vystavena zlatá členská karta, přijeď na V.I.P. akce pořádané svazem, zahrej si v turnaji, kam by ses jinak nedostal - třeba na MČR v blesku.

 

10. Co je vlastně naší prioritou?

Svaz nebo oddíly? Reprezentace nebo šachy ve školách? Určitě jedno, druhé, třetí i čtvrté. Jistě by bylo pěkné, kdyby šachové kluby fungovaly jako některé kluby golfové či tenisové. Pěkné prostředí, kam se dá zajít i jen tak posedět a popít, přivést obchodního partnera a hrdě se pochlubit, "To je náš klub ... platíme si hodně, ale rádi..." Vize je to možná pěkná, leč nereálná, šachy nejsou golfem a ani jím v dohledném budoucnu nebudou. Všichni víme, že realita je jiná a tlačit na pilu, "Ať je nás klidně jen polovic, ale zůstanou ti, kteří opravdu šachy hrát chtějí a chtějí si za to i zaplatit" zavání ignorováním značky "Slepá ulice".

 

11. Tak kterou ze tří variant rozpočtu bereme?

Pravděpodobně ani jednu bez zásadnějších úprav. Hraje na vrcholných republikových akcích republiková špička? Pokud ne, kolik bychom si museli připlatit, aby hrála? A jak to, že kluby na profesionály mají, aniž by vybíraly od členů (kterých je zlomek oproti svazu) astronomické příspěvky? Odpověď je jednoduchá. Nikdo, ani kluby ani mnohem bohatší a úspěšnější sportovní svazy nejsou schopny zaplatit širokou škálu vrcholných soutěží a reprezentačních akcí z příspěvků svých členů (zkuste se podívat třeba na MČR v tenise - Berdycha nebo Vajdišovou byste tam hledali marně). Lékem je soustředit prostředky na rozhodující akce a vyždímat maximum od státu a ČSTV. Ztrátu podstatné části (nebo všech) těchto příjmů nelze zcela vyloučit, ale nahradit je z členských příspěvků bez zásadních škrtů výdajů je mimo realitu. Nikde to takto nefunguje. Velmi sporné je i navrhované uvolnění prostředků pro manažera shánějícího sponzorské prostředky. "Nihil novi sub sole... ", manažera s tímto posláním jsme už na svazu měli, zainteresovanost na zisku funguje i dnes. Mimochodem celá řada větších výdajových položek (uzavřené MČR, odměny funkcionářům) byla v minulosti zdůvodněna budoucím samofinancováním, "Na tyto peníze si vyděláme..." Myšlenka dobrá, ale realita bohužel jiná. Snad jedině, že by manažer byl zaměstnancem navrhované obchodní společnosti (o té už se v šachu také diskutuje 10 let) a byl placen z jejích příjmů, na tom bychom nemohli prodělat.... Posledním sporným bodem je návrh zviditelnit šachy a zapojit stát a sponzory do organizace vrcholné světové akce typu šachové Olympiády. Naděje na úspěch tu je, ale riziko, že nakonec bude svaz zoufale vypisovat veřejné sbírky na dofinancování projektu je možná ještě větší. Šachy sice nejsou lyžování, ale všichni, kteří sledují přípravy libereckého MS opět vidí, že pokud za veleakcí nestojí sponzor s bezednými kapsami nebo osobnost typu Kateřiny Neumannové, která "se zasloužila o stát a ten ji v tom nenechá", může pořadatel nad výdělkem hořce zaplakat .

 

12. Praktická otázka na závěr.

Jak chce VV ŠSČR dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 2009, když se Konference koná v době, kdy už budou mít všichni příspěvky zaplaceny? Nuž, pokud je zvýšíme, asi půjdeme se složenkou ještě jednou někdy v září... Druhou možností je radikálnější (třeba i jednorázové jen pro rok 2009) zvýšení startovného v ligách (je 3000-5000Kč moc?), poplatků za cizince (je 1000Kč moc?) apod. To jsou totiž příjmy splatné ihned. Pokud by totéž učinily i kraje, mohl by jim ŠSČR snížit dotaci a tak sám ušetřit.

 

Co říkáte? No jen neváhejte a diskutujte. Konference ŠSČR musí schválit vyrovnaný rozpočet, k tomu ji závazala ta předchozí (zkuste si počíst v okolí fotografie hospodáře ŠSČR Jindry Papaye) a pokud se nechceme dožít překvapení, je potřeba pozvednout svůj hlas už teď (doufejme, že po Konferenci nebo přímo na ní nebudou chtít někteří pozvednout i svou zbraň ).

přidal David Ciprys dne 31.12.2008 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009