Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

ME mládeže, den sedmý - jsme soupeři, ale přátelé

Pondělní 7. kolo konečně přineslo české výpravě hody +9 =7 -5. Jedničky v tabulce ovšem nejsou jediným cílem podobných soutěží - minimálně stejně důležité je navazování přátelství s vrstevníky ze všech koutů Evropy.

Na stránku pořadatele vás zavede kliknutí na logo šampionátu.

Výsledky ME najdete zde, přehled českých hráčů zde

 

Jednou z novinek posledních let je nástup "Turecké šachové školy" - cvalík vpravo Ali Marandi je na nejlepší cestě dobýt Evropu nikoliv zahnutou tureckou šavlí (čili yataganem), ale šachovým umem.

 

On-line přenos najdete zde (dečaci čili kluci) a zde (devojčice čili holky)

 

Právě na jihovýchodě Evropy je historie krvavých střetů s Turky stále živá a hluboce zakořeněná v myslích lidí i v pověstech (jak uvidíme dále). Odtud možná pramení typická balkánská nepoddajnost a lpění na zemi svých otců. To z ruského vlastenectví občas zaznívají temnější tóny zneuznané velikosti - "Sláva Rusi veliké!", hlásá nápis na tričku.

 

     

 

V přilehlých prostorách sportovní haly se dnes od 18 hodin koná simultánka. Šachová drobotina toho ve svých oficiálních partiích nemá dost a IM Mirkovič se má co ohánět. Zájemců o hru je dokonce více než volných židlí. Jakmile některá partie skončí, ještě nejsou srovnány figurky a na uvolněném místě už sedí další bojovník.

 

 

Také se zmíním o mně velmi sympatickém jevu, který jsem zaznamenal už na loňském evropském šampionátu v Šibeniku. Někteří hráči si před partií předávají malé pozornosti, většinou se jedná o drobnosti připomínající zemi nebo město odkud pocházejí. A odkud tedy přijel dnešní soupeř? Jernej Skuhala je ze slovinského Ljutomeru.

 

 

Více si o tomto malebném městečku a jeho okolí můžeme přečíst v darované 24 stránkové brožurce,

 

 

z jiné brožurky se zase dovíme o té velké bitvě s Turkem.

 

 

Malé vysvětlení k předchozím dvěma fotografiím. Jeruzalem je kopec ve slovinském Štýrsku proslulý svými vinicemi, kde podle pověstí našli "místo zaslíbené" poutníci do Svaté země - to známe i na Moravě - poutníci z méně vinorodých oblastí rychle ve vinném sklípku zapomínají, kam měli vlastně namířeno.  Babji Klanec je soutěska tamtéž, kde se hrdinně a úspěšně ubránily baby (tedy ženy) před tureckým útokem. O jejich závěrečné vítězné fintě si můžete přečíst na předchozím obrázku. Dodnes v tomto kraji ukazují prastaré kaštany, které údajně rostou na zahrabaných mrtvolách pobitých Turků.

 

 

Také malý Jernej se o soupeřově rodném městě něco dozví. Třeba o brněnské dominantě, překrásné Katedrále sv. Petra a Pavla. A na zadní straně tohoto puzzle si může přečíst věnování, psané dětskou rukou, dětskou angličtinou.

 

 

Zde je na místě poděkovat paní Gállové z Magistrátu města Brna, která mi tyto propagační materiály ochotně přípravila.

 

Dialogy samozřejmě neběží jen v angličtině, tady se hezky česky baví Jan Kozel a Kristýna Novosádová.

 

Dnes tu bylo opět trochu deštivo a na silnicích „klizavo“. Ostatně silnice, silničky, uličky a místní motoristé. To je jedna z věcí, o které bych se mohl zmínit zítra.

 

Jan Blahynka, Herceg Novi.

 

Na úplný závěr naše největší hvězda, velmistryně Katka Němcová. V závěru bude bohdá bojovat o zlato, tak jí držme palce! Vpravo německá reprezentantka Judith Fuchs.

přidal David Ciprys dne 23.09.2008 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009