Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Šachový pohled z Gräfenbergu, Frývaldova a Jeseníku

„Nad vodu nic, z vody znik, z vody zrůst, voda léčivo živné“, dí starodávný nápis na jedné z přírodních léčebných sprch na Gräfenbergu (v zahraničí dodnes znají spíše Bad Gräfenberg než Lázně Jeseník) proslulém vodoléčebnými a otužovacími kůrami geniálního „vodního doktora“ bez formálního vzdělání Vincenze Priessnitze.


Hlavní lázeňská secesní budova Lázní Priessnitz z roku 1910

Právě zde, v těsném sousedství Jeseníku, někdejšího Frývaldova (střední a starší generaci známého ze středoškolské občanské výchovy a oblíbených vysokoškolských „dějin MDH a KSČ“ jako místo, kde „tatíček Masaryk nechal střílet do dělníků“) v nádherném podhorském prostředí zvoucím k turistickým výletům běží už téměř 20 let vždy v polovině srpna šachový turnaj, z něhož nám stejně jako loni zaslal pěknou barevnou pohlednici vyškovský Stanislav Vémola:

Německý název Gräfenberg, do 2. světové války Frývaldov a dnešní název Jeseník je společný pro okresní město, kde se ve dnech 16.-24.8.2008 hrál XVIII. ročník "O putovní pohár lázeňského města Jeseník". Turnaj se odehrál v kongresovém sále hradní budovy


přímo v léčebných lázních, kde založil v roce 1822 Vincenz Priessnitz (1799-1851) první vodoléčebný ústav na světě. Sám o vodoléčbě řekl: "Já lidi nemusím léčit. To tento kraj a jeho živly samy mají v sobě tolik síly, že zde stačí jen být, pracovat, využívat čistou vodu a dýchat čerstvý vzduch...."


Šachové dění sledoval z obrazu z přilehlé hradní vinárny, propojené s hrací místností. Mezi nejznámější lázeňské domy patří kromě Lázní Priessnitz také hotel Slovan stojící na Masarykově náměstí v centru města. Na snímku spolu s právě dokončeným obchodním centrem Alkron tvoří novou hezkou dominantu náměstí za známou budovou radnice.


V turnaji A - FIDE Open hrálo 52 účastníků, z toho 5 Poláků a také 6 zástupců z Jihomoravského kraje - výsledky najdete zde.

Do turnaje B - Národní open se přihlásilo 67 hráčů, z toho shodně 12 Poláků a 12 zástupců z JmŠS - výsledky najdete zde.

Turnaj je oblíben mezi hráči brněnských oddílů, z Vyškova a také Hodonína, účast 18 hráčů ze 7 šachových oddílů JmŠS to dokazuje.


Favorité to letos neměli lehké, po opatrném začátku se přece jenom hráči s titulem FM seřadili v pořadí Stanislav Fiřt (na předchozím snímku hraje bílými s polským IM Weglarzem), Vladimír Karlík a Jaroslav Sobek se stejným ziskem 6,5 bodu. Do formy se dostal Pavel Balšínek (vlevo)


z TJ Podlužan Prušánky nasazený jako 21. vedl skupinu 6 bodových a skončil na velmi pěkném 4. místě, pozor na něj v KP I.!! Neregistrovaný Ladislav Urbanec, nasazená trojka, po dvou prohrách v úvodních kolech udělal 6b. ze 7 kol a skončil na přijatelném 8. místě.

V národním Openu se na špici všichni znají, ale přesto s pořadím zamíchali hráči z druhé lajny. Nasazená jednička Martin Sobek (vlevo proti Kudličkovi)

 

měl problémy hned v 1. kole a skončil až desátý. Nezaváhal Pavel Hlubina (vpravo hraje s Valentou)


z VOKD Poruba a s 1 bodovým náskokem získal celkové prvenství. Druhé místo Michala Bartoše, nasazená 16, bylo pro jeho bojovný výkon s přehledem zasloužené. Třetí stálý účastník turnaje Bohumír Maceška z SK Žamberk, bojující o druhé místo, raději vzal v posledním kole remiz, aby náhodou nespadl o několik míst dolů. V tomto turnaji vždy startoval v hojném počtu šachový dorost z Beskydské šachové školy, letos chyběl a tak mládežnické šachy zachraňovali hráči ze šachového klubu Řetězárna Česká Ves pod stálým dohledem trenéra Édy Tilla (vlevo proti Zejdovi).


Malá epizodka při partii dokresluje atmosféru v béčku: "Pane Vaše drzé chování se mi vůbec nelíbí" pravil hráč v méně výhodné pozici a s vyšším Elem, "když Vám nabídnu remíz, tak je Vaší slušností ji přijmout!". Taktéž podpůrné prostředky soupeře připravily kruté chvíle hráči Tomáši Čermákovi,


který je vyhlášeným gurmánem. Krásná okolní krajina


zlákala k výletu na Jesenickou rozhlednu brněnské matadory pány Liboslava Češku a Karla Zejdu s třicítkou v datumu narození, výkon následující den nebyl určitě jak si přáli a tak výhra v 8. kole Tomek-Zejda (na snímku pod pozorným dohledem Fabiana)


posunula bílého po remíze v posledním kole na 7. místo. Jako vždy rozhodoval bezchybně pan Jaroslav Kořínek, jenom někdy musel ukončit živou debatu, jak se to mělo hrát.

Ceny předával ředitel turnaje p.Lubomír Matlocha a organizátor turnaje p. Svatopluk Hastík. Nashledanou v příštím ročníku!


Motorizovaní (přece je to už trochu z ruky) milovníci historie nemohli vynechat návštěvu mohutných opevnění u Králík chránící kladskou zemskou bránu mezi Králickým Sněžníkem a Orlickými horami.


přidal David Ciprys dne 29.08.2008 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009