Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Sedmý tatranský pobyt jihomoravských šachistů

Trochu s obavami z velikého počtu rekreantů na atraktivních trasách nejmenších velehor světa vyjížděli bučovičtí pořadatelé se svými přáteli na další tatranský turisticko-šachový pobyt. Ale kromě nejznámějších center (jako Štrbské pleso, Hrebienok) a nejtradičnějších výstupů (např. na Rysy) nebyl přetlak turistů vůbec znát. A když ještě navíc po celý týden vydrželo nádherné slunečné počasí, mohli si všichni účastníci zájezd jen pochvalovat. Zde nabízíme malou kroniku našich výprav a doprovodného programu.

 

Tatranská električka, stanica Tatranská Lesná

 

Kromě dvou rodin s nejmenšími dětmi jsme všichni společně vyrazili hned první den čarokrásnou Monkovou dolinou na jedinou otevřenou trasu v Belanských (východních) Tatrách. Při výstupu jsme obdivovali kvetoucí unikáty z říše rostlin i kamzíky, kteří se krotce pásli na svazích kolem cesty. A všichni se do sytosti pokochali nádhernými výhledy až do Polska, na Maguru a samozřejmě také štíty Vysokých Tater. To byla jen taková „zkušební túra“ před nejnáročnějším  přechodem přes sedla Prielom a Polský hrebeň k Velickému plesu a Slezskému domu druhého dne. Tuto trasu úspěšně absolvovalo 11 nejschopnějších horalů a ostatní, když jim i již poloviční túra stačila, se většinou otáčeli k návratu na vyhlášené Zbojnické chatě. Téměř všichni účastníci využili třetí den k společnému zájezdu do moderního termálního centra Aquacity v Popradu a k regeneraci znavených končetin.

 

Tak tohle už není výlet "na Rysy", ale "nad Rysy" - díky vrcholové trojnožce překonal Jan Gorčák magickou výškovou hranici 2500m; co tomuto kousku říkali horští průvodci, strážci parku a manželka se ve zprávě bohužel nedočteme (popisky k fotkám opatřil D.C.)

 

K dobytí nejvyššího cíle letošního pobytu – vrcholu Rysů (2499,6 m) se domluvilo třináct našich nadšenců a v nádherném slunečném dni jej bez větších problémů zdolali. Odměnou za náročné stoupání na vyhlášený štít byly úžasné výhledy, které opravdu stály za to! Druhou polovinu týdne již převažovaly spíše skupinové vycházky k méně náročným zájmovým cílům v nejbližším okolí ubytovny, kterých je zde skutečně nepřeberné množství. Úžasné bylo pozorovat, jak si dříve neznámí lidé domlouvají na další dny společné výlety a jak zkušení znalci Tater ochotně komentují pro kolegy-nováčky navrhované trasy a výstupy.

 

Pravá tatranská divočina? Ne tak docela - hotel Sliezsky Dom přímo pod Gerlachem ve výšce 1670m nabízí 130 komfortních lůžek a kompletní servis...

  

Šachový seznamovací turnaj ve čtvrthodinovkách na začátku pobytu vyhráli Marek Staňa (Staré Město) a Petr Kunčar (Loko Brno) se 4 body (5) před Jaroslavem Hejlem (Veselí n./L.) se 3,5 body z dvanácti účastníků. Turnaj na závěr pobytu v bleskovkách měl tyto vítěze:  1. M. Staňa 6 b.(7), 2.-3.  P. Kunčar a Jan Novotný (Loko Brno) oba 5,5 b.,  4. J. Hejl (Veselí n./L.) 4,5 b. 5. Jiří Novotný (Brno), 6. Eduard Meduna jr. (Loko Brno) 4, 7. Jiří Marek (Staré Město) všichni 4 body. Zahrálo si šestnáct šachistů. Po každodenních túrách byly sehrány další desítky přátelských, tréninkových partií.

 

V popředí Marek Staňa (vlevo) a Jaroslav Hejl, na druhé desce s bílými Petr Kunčar

 

Jaksi navíc Honza Novotný z týmu našich letošních mistrů světa v řešení logických úloh připravil pro 10 kolegů jeden soutěžní večer v luštění „číselných křížovek“ - sudoku. Zvítězila Markéta Novotná (Brno) před Tomášem Pokorným (Bučovice) a Petrem Kunčarem (Bučovice). Po několik večerů asi desítka zájemců z řad dospělých „řízeně“ ochutnávala za odborného výkladu znalce a sběratele vín - ing. Fasory (Brno)  mnoho nejrůznějších vzorků vín. Poslední večer byl zakončen tradičním  táboráčkem s opékáním špekáčků a zpěvem  všem známých tábornických a trampských písní s kytarou. Při odjezdu všichni zájemci obdrželi od Petra Kunčara CD se souborem zpracovaných fotografií z celého pobytu  ze  všech fotoaparátů účastníků. I vy si je  můžete po prázdninách  prohlédnout na webových stránkách Lokomotivy Brno.

 

Při loučení byli všichni pozváni na další předpokládaný ročník tatranského pobytu na stejné základně předběžně v termínu 20. - 27. června 2009 s výlety mířícími tentokrát do severních kotlin Vysokých Tater a také do polských Tater.

 

Turistické pobyty šachistů ve slovenských horách od roku 2001 připravují členové Klubu šachistů TJ Bučovice ve spolupráci s Brněnskou šachovou školou. Také letos se jako organizátoři  a průvodci pro 40 přihlášených zájemců osvědčili Petr Kunčar, Tomáš Pokorný a Jan Gorčák.

 

V Brně 13. srpna 2008

Jan Gorčák

přidal David Ciprys dne 13.08.2008 | sekce:


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009