Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Vítězem Openu Mészáros, přeborníkem Smištík + 2x IM

Luděk Mészáros ze Sokola Tábor se stal naprosto zaslouženým vítězem FIDE Openu v Brněnském Bobycentru - ztratil jen tři remízy a převzal i cenu za nejlepší partii turnaje proti novému jihomoravskému přeborníkovi Milanu Smištíkovi.

Stránky festivalu včetně partií a fotogalerie naleznete zde, výsledky Openu Duras BVK FIDE zde, výsledky Openu FIDE VFH národní zde, výsledky velmistrovského turnaje GM Teplárny Brno 2008 zde, mistrovských turnajů IM DS Brno 2008 zde a IM Tespo Engineering 2008 zde.

Pravidelný brněnský účastník Luděk Mészáros z Tábora své soupeře letos doslova převálcoval

V dnešním posledním kole byly na předních stolech vidět především remízy, ovšem zdání klame. Zahajovalo se v 9.30, ale ještě okolo 14. odpolední do sebe řezali Smištík s Pokorným a několik dalších dvojic. Podobné to bylo i v ostatních turnajích. V mistrovském IM DS Brno 2008 dokonce hráči zapůlili jen jedinkrát. Vyhlášení se tím trochu protáhlo, ovšem kromě maxivýpravy Zlína spěchající zřejmě na finále Wimbledonu si většina ostatních nenechala závěrečnou ceremonii ujít.

Druhý v celkovém pořadí a první v Jihomoravském kraji přišel do cíle podle očekávání Milan Smištík z prvoligového Byda Zakřany. Obrovským překvapením však bylo 4. místo celkově a 2. v kraji pro nevyzpytatelného bojovníka Stanislava Staňka ze stejného oddílu (na následujícím snímku vlevo, vpravo čestný host František Blatný). Klíčem k úspěchu bylo vítězství v 7. kole nad nasazenou jedničkou IM Petrem Piskem - ten si chudák při vyhlašování od srdce postěžoval, že skončil 11. a finančních cen je 10...

Vítězové turnaje zůstávali na pódiu pro závěrečnou fotografii a bylo moc pěkné, jak si každý nový příchozí potřásl pravicí se všemi ostatními - ke skvělé atmosféře vyhlášení to přispělo stejně jako výborný výkon spíkra IM Piska.

Zprava medailisté Mészáros, Smištík a Pokorný, dále Staněk, Prakken, Fojtík, Happel, Pakosta a Van Egmond. 

Pravicí se třáslo neustále, např. při vyhlášení nejlepšího žáka a seniora nebo Miss turnaje. Na následujícím dvojsnímku se zdraví desetiletý vicemistr ČR Martin Blahynka s nizozemským seniorem Henkem Happelem (početná nizozemská výprava byla velmi otevřená a přátelská a snad i spokojená) a Petr Pisk (škoda, že si nenasadil svou skvělou blond paruku) dekoruje šerpou "Miss Jihlavanka" Karolínu Zavadilovou.

  

Poměrně stručné bylo vyhlášení dalších krajských kategorií, potože počet účastníků v nich byl letos tristní. Přebornicí žen, D20 i H20 se stala Anna Bálková z Tatranu Poštorná, přeborníkem H18 synek zástupce sponzora Tespo Engineering Ondřej Strnad z Durasu Brno (na následujícím snímku) a přebornicí D18 Karolína Zavadilová ze stejného oddílu.

Open B měl pozoruhodné finále - tatínek Jan Slepánek z Vyškova (na následujícím snímku vpravo) připravil jedinou porážku své dceři Radce Slepánkové (uprostřed) a díky "spolupráci" tišnovského Jana Číhala (vlevo), který v úplně poslední partii celého festivalu prohrál s Hauptem, obsadila první dvě místa rodina Slepánkových.

"Velmistrovský turnaj GM Teplárny Brno 2008 vyhráli 3 Poláci...", začal vyhlašovat moderátor, "... jeden z Brna a dva z Polska". Velmistři Mišta (celkový vítěz, vidíme ho na následujícím snímku), Polák a Bobras byli letos přísnými examinátory a nenechali splnit normu ani jediného z ostatních mistrů. Nejblíže k ní měl Francouz Philippe Christophe, ale prohrál právě s Mištou. Vítěz hrál většinou atraktivní šachy a zaslouženě si odnesl pětitisícovou prémii za nejlepší partii. Tu sehrál s Vladimírem Tallou a přehrajete-li si divoký až bláznivý souboj ve stylu starých mistrů se záplavou obětí a neopakovatelným závěrem s "útočným" bílým králem mezi černými těžkými figurami a pochodem bílé pěchoty, určitě už budete vědět, co se myslí tím, když se řekne, "Šachy jsou hra nevyčerpatelných možností".

Alespoň věcné ocenění získali i někteří další borci v zavřených turnajích, na "medaile" to dotáhly partie Andonov - Holemář a Bobras - Brenner.

FM Holemář, IM Šimáček, IM Talla, GM Mišta a GM Bobras

Mistrovský turnaj IM DS Brno 2008 rozhodl pro sebe už v úvodu čtrnáctiletý indický talent Srinath Narayanan (toho jsme si mohli prohlédnout v předchozích článcích). Prý pochází ze stejné oblasti jako Anand a snad bychom ho mohli příští rok uvidět ve velmistrovském turnaji. Pokud ovšem nezamíří jinam, z Brna odletěl tento malý šachový profík přímo na turnaj do Dubaje. Na druhé místo se dostal úřadující mistr Evropy v řešení šachových problémů a možná nejlepší řešitel současného světa IM Piotr Murdzia.

Druhému turnaji IM Tespo Engineering Brno 2008 kraloval ještě výrazněji (9/11!) šestnáctiletý litovelský Jan Krejčí (vlevo, vpravo Lukáš Kuchynka), který si společně s Narayananem suverénním způsobem připsal normu IM.

Za druhým GM Popčevem se o třetí místo podělili tradiční (a tradičně úspěšní) účastníci zavřených turnajů Durasu, domácí brněnský Bronislav Vymazal

a náměšťská Eva Kulovaná.

Skvělí hráči, skvělé prostředí, snad jen těch účastníků v openech mohlo být trochu víc, aby pořadatelé něco vydělali a hráči z početnějších výprav nemuseli tak často hrát mezi sebou. Jedním z mála negativ turnaje je pohled na přestupní listinu - dosavadní předseda Durasu Brno Bronislav Chmelíček přestoupil do Moravské Slavie... Jelikož klubový život není jen letní turnaj, doufejme, že se hroty obrousí a vše se nakonec dostane do správných kolejí. Oddíl soupeřící s Lokomotivou Brno o čestný titul "No.1 jižní Moravy" si to určitě zaslouží.

přidal David Ciprys dne 06.07.2008 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009