Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

V Kyjově předávali medaile poslanec a starosta

Po časném ranním podmračném chládku pěkně chladícím poslední milovníky moravských vín vracející se z posezení ve vinném sklípku zajištěném pozornými pořadateli se opět nad Kyjovem rozzářilo slunce a polední poturnajová siesta byla dokonalá.

Konečné výsledky najdete zde

Někteří posedávali na lavičkách se zmrzlinou, manažer stříbrného celku z Rychnova vychutnával skvělý úspěch vleže na zádech na vzorově přistřiženém trávníku před hracím sálem a jediný stoprocentní hráč MČR Jakub Půlpán neúnavně vyprávěl okolosedícím pod šachovým transparentem o hrdinských činech svých figurek.

       

Pořadatelé letos zaslouží absolutorium a při vyhlášení je ocenil i Jiří Daniel, který je tak trochu zakladatelem tradice, že tato skvělá akce je vždy něčím více než jen setkáním dětí za šachovnicemi. Plakáty v obchodech, igelitky s pozornostmi pro každého účastníka včetně informační brožurky, výborné hrací podmínky, na minutu přesné dodržení časového harmonogramu a hlavně (přesně podle výkladu předsedy ŠSČR na sobotním setkání) budování kontaktů se sponzory i mocnými tohoto světa. Medaile přijeli předat předseda poslaneckého klubu ČSSD a horký kandidát na příštího jihomoravského hejtmana Michal Hašek a starosta Kyjova František Lukl - tedy přesně ti lidé, kteří "sedí na penězích" od místních a krajských samospráv.

 

V pěkném světle se předvedl i samotný Kyjov - to, co se v dřívějších časech bezohledně zbouralo (případně spadlo samo) a zastavělo paneláky, se v centru Kyjova zrekonstruovalo a historické pěší jádro tak plynule přechází z náměstí i do bočních uliček. Levá a pravá polovina snímku jsou jako z jiného světa.

V dnešních posledních dvou kolech už nešlo o titul, ale "jen" o zbývající medaile. Frýdek-Místek byl opět zcela suverénní a jeho úderná dvojice na prvních dvou šachovnicích Tomáš Pavelek (vpravo, 8,5/9) a Jakub Půlpán (9/9) byla nepřekonatelná.

O medaile hned v prvním ranním kole přišly Staré Město a Údlice porážkami s Rychnovem a Třincem. Mimochodem Třinec (na dolním snímku) byl jedním z nejpříjemnějších překvapení. V posledním kole vzdoroval na prvním stole suverénnímu Frýdku-Místku a podle zpráv ze severu Moravy se dětem věnují (resp. budou intenzívně věnovat) i zkušení ligoví šachisté.

Výborným finišem si za stříbrnou Pandou Rychnov vybojovalo bronz béčko Frýdku-Místku. Družstvu velela (i když možná častěji děti velely jí) žena - trenérka Táňa Bogatková, což je možná jedním z klíčů k úspěchu při práci s nejmenšími dětmi.

Jihomoravané letos vyšli zcela naprázdno. Lokomotiva Brno bez dlouhodobě nemocného vicemistra ČR Blahynky a v průběhu turnaje onemocnělého Točeva skončila na dlouho nevídaném 23. místě, byť její lídr Adam Dvořák (na dolním snímku vpravo) držel až do posledního kola čistý štít a konečných 8/9 je jedním z nejlepších výsledků v turnaji.

V posledním kole přeskočil Lokomotivu Duras Brno vítězstvím nad Klatovy 4:2, ovšem jak to v zápase probíhalo, vyposlechl autor článku zcela náhodou a omlouvá se, ehmm, za doslovný přepis: "Tý vole, vy jste to vyhráli?!" "Ále, prosím tě, oni to povzdávali, protože spěchali na vlak. Jen já mu nabídl remis, nejsem svině..." Domácí Kyjov sice lemoval tabulku, ale následující fotografie jistě přijde do oddílového alba na čestné místo.

Výše zmíněné Klatovy možná ani tolik spěchat nemusely, protože tisk výsledků a diplomů byl naprosto bleskový. Abychom hlavního rozhodčího Miroslava Hurtu jen nechválili, v hektickém prvním pátečním kole losovaném ručně - soupisky družstev byly často v žalostném stavu a jejich přepisování do počítače by si vyžádalo neúměrné zdržení - nesprávně zadal barvy v utkání 2222 Polabiny - Ústí nad Labem a Ústečtí tak museli hrát v úvodních kolech 3x černými. Přesně v 11:32 (v propozicích stálo 11:30) se slova ujal ředitel soutěže a představil patrony MČR Františka Lukla a Michala Haška (ti na dolním snímku dekorují nejlepší dívku, Nelu Pýchovou z Vlašimi).

Oba pánové protřelí politikou umí promluvit a ke cti jim slouží, že to nebyly žádné fráze, ale opravdu pěkné proslovy, které navodily slavnostní atmosféru. Michal Hašek dokonce vyzval politiky, aby si brali příklad ze šachu a naučili se počítat několik tahů dopředu. Chtělo by se dodat, že by se mohli naučit ještě po prohrané partii čestně vzdát a potřást vítěznému soupeři pravicí...

Po potlesku pro nejlepšího chlapce Jakuba Půlpána z Chrudimi, toho času hrajícího a trénujícího ve Frýdku-Místku (vyhlášeni byli i nejmladší dívka Vilma Hofmanová z Polabin a nejmladší chlapec Ondřej Möller z Jaroměře), už patřilo pódium medailistům. Frýdek-Místek byl opět bezkonkurenční...

Pandové z Rychnova skvělí (i když mnozí naprosto nechápou jejich úvodní taktizování s kontumacemi na 1. desce)...

... a třetí Frýdek-Místek B jen potvrdil, že mládežnická sinusovka jde v našem největším centru mládeže nahoru (v roce 2001 v Brně byl Frýdek-Místek A až pátý - neuvěřitelná a zřejmě zapomenutá historie...).

Co na závěr? Pořadatelé pojali akci jako oslavu mládežnického šachu a to se jim téměř ve všech bodech podařilo - klobouk dolů!

přidal David Ciprys dne 15.06.2008 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009