Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

V Kyjově slunce a pohoda, Frýdek míří k titulu

Sluneční paprsky prozářily celý druhý den šampionátu družstev mladších žáků v Kyjově (po citelně chladném pátečním odpoledni) a jasno už má pravděpodobně většina účastníků i ve dvou základních otázkách - zda se turnaj podařil a kdo bude novým mistrem ČR.

Průběžné výsledky můžete sledovat zde

Zkouškou ohněm je pro každé podobné setkání téměř dvou stovek dětí a dospělých hektické polední stravování. V Kyjově ho pro jistotu zajistili ve dvou samostatných jídelnách, podle zpráv účastníků byla kvalita velmi dobrá a podle hodinek rozhodčího začalo odpolední kolo dokonce s dvouminutovým předstihem.

Dvě kola před koncem už je nový český šampión téměř jasný. Trenér Jasný vede opět k titulu Beskydskou šachovou školu Frýdek-Místek, která má stejně jako v Zaječicích nakročeno k vítězství bez jediné bodové ztráty. Oporami jsou první dvě desky Tomáš Pavelek (na snímku ve frýdeckém "profidresu") a Jakub Půlpán s plným ziskem 7 bodů ze 7 partií.

Druhé místo zatím drží Panda RTW ESAB Rychnov nad Kněžnou, která má v čele (byť formálně až na 3. desce) někdejší mistryni EU Janu Maříkou. Pokud Rychnov zdolá v úvodním nedělním kole Staré Město (na dolním snímku v čele s Vojtěchem Dobešem), má stříbro jisté.

Bronz patří prozatím družstvu Sokola Údlice (to je u Chomutova, pro ty, kdož v lokalizaci nováčka dorostenecké extraligy tápou), které vede na 1. desce Matyáš Kalužný.

Jihomoravané jsou zatím úspěšnější na poli organizačním než hráčském. Žluťásci z Durasu Brno (na dolním snímku) jsou prozatím až 23., zdecimovaný krajský přeborník Lokomotiva Brno ještě o 3 příčky níže.

"Uf, to je fuška...", dostatečně jasně říká výraz lídra domácího Sokola Kyjov. "Dresy máme pěkné, ale zatím sbíráme zkušenosti (a nuly)".

Z iniciativy ostravských mládežnických funkcionářů se v Kyjově dnes dopoledne sešli zástupci krajských svazů z Moravy s předsedou ŠSČR Vlastimilem Sejkorou. Původně mělo jít jen o konzultace jihomoravských a moravskoslezských činovníků (kteří mají na konferencích ŠSČR nejvyšší počet delegátů) s cílem sladit postup pro příští konferenci, aby se neopakovalo nedůstojné letošní a loňské handrkování o členských příspěvcích.

Po přivítání ředitelem MČR Ivanem Pařízkem hezky po moravsku s dárkovou taškou a pozváním do sklepa si pan předseda vzal slovo a otevřeně a bez obalu (podstatnou část jeho materiálů najdete v úvodním článku o MČR) vyložil způsoby a možnosti financování šachového svazu. Upozornil na poměrně malou šanci ovlivnit toky peněz z ČSTV (tedy převážně z výtěžku Sazky), zdůraznil nutnost přesného vyúčtování účelových dotací od státu na reprezentaci a talentovanou mládež a podtrhl, že sponzorské peníze pro svaz (pomineme-li skutečně mimořádné akce typu šachové Olympiády) je zpravidla možno získat jen "obchodem" něco za něco. Přitom tím nejžádanějším zbožím jsou kontakty - "S kým se na vašich V.I.P akcích mohu setkat? Kdo z šachistů je na vysokých pozicích v byznysu nebo státní správě?" Ve fotbale pracuje tato "kontaktní" loby přímo ukázkově. Důležitým šachovým "produktem" je samozřejmě televizní pořad V šachu, kde peníze z případných reklam neplynou televizi, ale šachovému svazu.

Představou pana předsedy, jaká by byla adekvátní výše členského příspěvku ŠSČR pro rok 2009, bylo 100Kč pro dospělé i děti. Tady si musíme uvědomit, že vzhledem k dělícímu poměru 90% pro kraje, 10% pro ŠSČR získá z letošních příspěvků celostátní svaz jen 15Kč od dospělých, 7,5Kč od důchodců a 1,50Kč od dětí. Po tříhodinové debatě došli zástupci krajů ke konsensu, že částkou prosaditelnou na krajských konferecích je 50Kč jednotně pro všechny kategorie. Zbylé prostředky by se zhruba z poloviny mohly vybrat ve zvýšených poplatcích, z druhé poloviny ušetřit. Kritika se snesla hlavně na některé výdajové položky STK (např. Polofinále MČR se zdálo drahé, dotování Grand-Prix zbytečné) a bez povšimnutí nezůstaly samozřejmě ani odměny funkcionářům.

Suma sumárum, k sanaci hrozivých rozpočtových defcitů je ještě daleko a řada otázek zůstala (Výdaje rostou, porostou i zvýšené členské příspěvky?! V roce 2008 se včetně 50% bonusu plánuje vybrat stejná celková suma jako v roce 2004 bez něj - nepovede "zdražování členství" k poklesu členské základny a tedy naopak ke snižování příjmů?!), ovšem částečný úspěch osobní iniciativa předsedy přece jen přinesla - nastartovala otevřenou a věcnou diskusi a krajské konference už pravděpodobně nebudou jednat, zda příspěvky zvýšit, ale o kolik je zvýšit.

přidal David Ciprys dne 14.06.2008 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009