Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

V Kyjově začalo MČR družstev mladších žáků

MČR družstev mladších žáků je tradiční předprázdninovou tečkou za soutěžemi mládeže. Tečka to bývá velmi prestižní - na rozdíl od starších žáků v Zaječicích to není open a přejít v krajských kvalifikacích přes tradiční šachové bašty není pro případné nováčky žádná legrace. Mimochodem z 28 finalistů mezi mladšími žáky mělo své zastoupení na MČR starších žáků (Zaječice) plných 22! V těchto oddílech pracují s dětmi opravdu dobře a systematicky. A kde je skutečná mládežnická elita? Tam, kde kromě kromě MČR mladších a starších žáků hrají i extraligu mladšího dorostu. Určitě stojí za to těchto 7 oddílů vyjmenovat: Beskydská šachová škola Frýdek-Místek, Sokol Klatovy, Biomedica Říčany, SK Boršice, Agentura 64 Grygov, Lokomotiva Brno a Slovácká šachová škola Staré Město (jen pro úplnost, od příští sezóny se k tomuto septetu přiřadí ještě extraligoví nováčci Panda Rychnov, Sokol Bedřichov a Sokol Údlice).

Průběžné výsledky můžete sledovat zde

Před vypuknutím MČR panovaly u některých jisté obavy, protože přece jen pořadatelský oddíl Š.K. 1923 Kyjov podobnou soutěž nejen nikdy nepořádal, ale ani sám nehrál. Nejistota se však rozplynula hned při příjezdu do Kyjova. Na všech plakátovacích plochách i v některých obchodech visí šachové plakáty a do krásného hracího sálu v Domě kultury zve všechny Kyjovské tento transparent:

  

Autor těchto řádků přispěchal do Kyjova zhruba 2 hodiny před začátkem s horou šachového materiálu a představou, že bude mít co dělat, aby stačil poskládat figurky a nastavit digitální hodiny, než dorazí hlavní nápor startujících. K velkému překvapení se tašek a krabic s materiálem bleskově ujalo ne méně než 10 pořadatelů v jednotných šachových tričkách (zády stojí sám ředitel turnaje Ing. Ivan Pařízek),

kteří materiál během několika minut poskládali a hodiny natáhli. Zbyla tak chvilka na okružní procházku po kyjovském náměstí s nepřehlédnutelnou dominantou - renesanční radnicí z 16. století.

Náměstí se za uplynulých asi 5 let změnilo k nepoznání a je skutečným korzem, které mohou Kyjovským závidět i v mnohem větších sousedních okresních městech Hodoníně a Břeclavi - dá se zde procházet i parkovat, je zde zeleň i vodní fontány, všude spousta obchůdků a zrekonstruovaných průchodů do kdysi polorozbořených dvorních traktů skrývajících se za nablýskanou venkovní fasádou. Tato revitalizace městského jádra se skutečně povedla.

Děti ovšem více než na historii myslí na zdravý pohyb, tak doufejme, že v průběhu turnaje nevysklí nějaké historické okno nebo je nevyžene starosta, který je má z oken radnice jako na dlani. Mimochodem za radnicí je kus parkoviště vyhrazen jen pro šachisty, kde se (na rozdíl od všech jiných míst v Kyjově) neplatí. Méně hyperaktivní děti daly přednost výkladu nejvýše postaveného trenéra podle hráčské síly IM Richarda Biolka, který je ovšem právě neučí šachy, ale pozoruhodnou karetní hru na sedmilháře.

Samotný turnaj zahájil státní hymnou, na pódiu vidíme v jejím průběhu sálového rozhodčího Vladimíra Šišáka (jeho rázný startovací povel "Ke stolům!" zní jako staré dobré "Na značky!"), hlavního arbitra Miroslava Hurtu, starostu města Kyjova Františka Lukla, ředitele MČR Ivana Pařízka a ředitele Domu kultury.

Pozoruhodné faux pass se v úvodní řeči podařilo hlavnímu rozhodčímu. Vyhlásil totiž nesprávné pomocné kritérium - střední buchholz počítaný ze zápasových bodů. Hned po té se za ním vydala delegace vedoucích s tím, že přece Komise mládeže před 5 dny rozhodla změnit buchholz na skóre! "Pozor pánové", zněla odpověď, "před 2 dny se rozhodnutí vrátilo zpět, jen místo partiových bodů se počítají zápasové body". To však delegaci vědoucí, že takové hodnocení nelze ve Swiss-Manageru nastavit, nestačilo a obrátila se přímo na pověřeného člena KM Jiřího Kalužného. Ten potvrdil, že se komise skutečně během týdne podle hesla odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil, vrátila k buchholzi, ovšem nikoliv střednímu, ale "obyčejnému", protože střední ze zápasových bodů skutečně nastavit nelze.

Komise mládeže bude mít pravděpodobně ještě jednu "vysvětlovací" práci. Rychovští Pandové si totiž naskládali svou elitní trojici Maříková - Horníček - Macháň až od 3. šachovnice a na prvních dvou figurují dva docela neznámí šachisté. Navíc, do začátku turnaje vůbec nezasáhli a jak vidíme na předchozím snímku, i ve 2. kole je na 1. šachovnici pusto prázdno...

  

Hlavním favoritem je opět Frýdek-Místek a pozor letos na jeho béčko! Oba týmy vyhrály v úvodním kole 6:0 - že by opět jako v Zaječicích 2 medaile?

přidal David Ciprys dne 13.06.2008 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009