Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Úspěšná simultánka k 85. výročí založení ŠK Duras

Po pěti letech se klub ŠK Duras BVK - Královo Pole rozhodl zopakovat akci z roku 2003, tehdy konanou k 80. výročí založení klubu. Místem se opět stalo náměstí Svobody v Brně, letos ovšem v rámci festivalu zábavy Brno - město uprostřed Evropy. Smyslem akce měla být propagace šachu jako takového spojená s oslavou 85. výročí založení šachového klubu Duras. Pro účastníky simultánky byly připraveny propagační materiály, pro děti pak nejrůznější upomínkové předměty.

Přípravný simultánkový tým ve složení Petr Pisk, Bronislav Chmelíček a Ladislav Palovský odvedl výbornou práci a zajistil dobré podmínky pro vlastní konání simultánky. V této souvislosti patří také velký dík panu Vlastimilu Chládkovi za podporu simultánky, firmě Snip & CO, reklamní společnost, spol. s r.o. za možnost uskutečnění akce a poskytnutí stanových prostor pro případ špatného počasí.

Vlastní simultánka začala v sobotu 7.6.2008 v 10.00 a i přes občasné drobné deštíky nebylo potřeba využít stanového prostoru. Počet šachovnic se nakonec ustálil na devíti, desátá šachovnice byla oddělena zvlášť jako V.I.P. Zde se hrálo s hodinami a střídali se na ni Peťa Pisk, Petr Mlýnek a naše krásná hosteska Ivana, v minulosti též šachově aktivní, která též vydatně pomáhala s organizací. Soupeři byli často sami šachisté nebo prostě zájemci nejrůznějšího věku, co ještě nikdy nehráli s šachovými hodinami. Jako vzácného hosta domluvil Peťa samotného brněnského primátora Romana Onderku, který se po úvodním projevu na pódiu přesunul k našemu V.I.P. stolku, kde za potlesku přítomných sehrál s Petrem Piskem jednu bleskovou partii. Z dalších známých šachových tváří lze jmenovat Petra Buchníčka a Michala Vávru se svými potomky, naše Olega Karpilovského a Karla Pelikána, Karla Švehlu ad.

simul08.jpg

   Simultánka právě začala

simul04.jpg

  Sympatická Ivana v akci

 simul01.jpg

  Zahrát si přišel i primátor Onderka, blesková partie proti IM Petru Piskovi 

Na simultánku s veřejností byli určení FM Neklan Vyskočil a Petr Mlýnek, který se k Neklanovi připojil až na poslední hodinu a půl, když první dvě a půl hodiny střídavě obsluhoval V.I.P. šachovnici nebo věnoval čas veřejnosti a propagaci. Trochu netradičně byla zvolena černá strategie, kdy téměř všechny partie hráli borci z Durasu černými figurami. Toho dokázali někteří dobře využívat a nezřídka protivníky udolávali až v koncovce. Mezi Neklanovými soupeři se postupně ocitali zástupci všech věkových skupin, ženy i některé známé brněnské šachové tváře. Bylo vidět, že o šachovou hru je zájem, bylo neustále plno a v menších zástupech se netrpělivě čekalo na uvolněné místo. Všemu nahrávalo i dobré počasí, 25 stupňů Celsia bylo pro simultánku tak akorát.

O dobrou náladu se svými vtipnými a pohotovými poznámkami staral Petr Skácelík, který současně využíval své výřečnosti k propagaci šachu i našeho klubu a rozdával připravené materiály. Při nekonečných pochodech tam a zpět neopomněl Petr Skácelík Neklanovým soupeřům například připomenout jeho špatnou formu nebo jeho špatné dny:-). Bohužel však musel krátce po poledni kvůli rodině nečekaně odejít. I tak ale simultánka pokračovala v úsměvném duchu dál, čemuž napomáhaly poznámky dětí, ale i neformální rozhovory s ostatními účastníky. S postupem času musel Neklan kromě soupeřů a určité únavy hlídat také sluneční paprsky, neúprosně dopadající na jeho zátylek a ostatní nezahalené části těla. S krémy však nakonec přispěchali rodinní zachránci, kteří se simultánky rovněž zúčastnili, k osvěžení přišla vhod kromě nutných tekutin také fontánka naproti.

    
simul32.jpg

 Za každého počasí vždy pohotový a vtipný Petr Skácelík – propagace v jeho podání na výbornou!

   
simul36.jpg

  Duše simultánky Peťa Pisk – jsem tu pro vás!

simul51.jpg

  V.I.P. stolek byl velmi sledovaný, zablicali si i Oleg Karpilovsky s Karlem Švehlou. Třetí zleva hráč Durasu Karel Pelikán

simul57.jpg

FM Neklan Vyskočil rozdával úsměvy ... 

O počtu soupeřů jsme nevedli žádnou statistiku, no sluší se poznamenat, že z Neklanových sehraných ca 40-45 partií naplno zabodoval Michal Kalod z Lokomotivy, remízu společně se svým synkem v náručí pak uhrál Michal Vávra z Moravské Slavie. U ostatních partií byl Neklan úspěšný, ale často k vítězství musel vynaložit velké úsilí. Zvláštní pozornost zasloužil jeho malý synovec Honzík, který už z figurkami vládnout docela umí, i když pozornost ještě dlouho neudrží. Na šachovnici však naaranžoval postavení tak šikovně, že když Neklan přišel k partii, uviděl svého krále v matu:-). Za tento legrační kousek následovala samozřejmě úsměvná gratulace a ocenění drobnými dárečky. Petr Mlýnek stihl za 1,5 hodiny odehrát dvanáct partií s výsledkem 12:0. O výsledek však v této simultánce šlo nejmíň. Popularizace šachové hry mezi veřejností, porovnání šachových možností s hrou prvoligových hráčů a možná i zajímavá zkušenost pro ty, co se rozhodli si zahrát, byly hlavním mottem celé akce. Projevený zájem dětí o šachovou hru nás potom obzvláště těšil, snad tedy v budoucnu dojde k rozšíření našich řad. 

simul82.jpg
 
„Strejdo, hraju to dobře?“ 
 
simul110.jpg

  Pan Mlýnek hrál s velkým elánem

Hodnotit tuto simultánku lze jen pozitivně a pokud to možnosti dovolí, pokusíme se v budoucnu takových akcí pořádat co nejvíc. Pro všechny ty, co se této šachové produkce nemohli zúčastnit, je dostupná fotogalerie, kde aspoň zčásti můžete nasát atmosféru této sobotní události. (Autorem článku je FM Neklan Vyskočil a já jsem si ho dovolil malinko poupravit)

přidal Ladislav Palovský dne 11.06.2008 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009