Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Primusem hry šachové Vojta Plát

„Primus ludi scacorum“ (tedy Přeborník hry šachové) zněl původní název studentského turnaje v Bučovicích pořádaného místním Klubem šachistů letos už po šestnácté. Zprávu zaslal hlavní rozhodčí Ing. Jiří Srna a místy ji doplnil i jeho předchůdce a zakladatel Primusu Jan Gorčák.

Výsledky turnaje naleznete zde.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Bučovické gymnázium se může pochlubit nejenom nejlepší učitelkou v republice (mimochodem bývalá třídní dnešního ředitele soutěže), ale také největším turnajem pro středoškoláky na jižní Moravě. Šestnáctý ročník Primusu se uskutečnil ve středu 2. dubna. V aule se ráno sešlo 73 šachistů nejen z jihomoravského kraje, pro který byl tento turnaj zároveň přeborem juniorů a dorostenců v rapid šachu, ale také ze zlínského, olomouckého, pardubického a mezinárodní nádech dodala účast hráčů z Bratislavy. Dění na šachovnicích zaujalo dokonce i místní televizi.

Jasným favoritem pro zasvěcené byl loňský vítěz Vojta Plát (Reálné gymnázium Prostějov, mimochodem čerstvý mistr FIDE s mezinárodním ratingem 2332), který svou roli obhájil, neprohrál ani jednou, porazil osm z devíti svých soupeřů a odvezl si vytoužený zájezd do italského Caorle od CK Tiptour Brno.

Michal Zeinert, Vojta Plát a Jakub Roubalík

Na druhé místo si zuby brousilo hned několik hráčů. Zaslouženě na něm skončil Michal Zeinert (Gymnázium Č. Třebová), který jediný dokázal vítězného Vojtu vyvést z rovnováhy. Třetí místo na pomyslné „bedně“ získal díky lepšímu pomocnému hodnocení Jakub Roubalík (Gymnázium Zlín). Ti si odvezli digitální šachové hodiny a multifunkční kalkulačku.

Zeinert čelí černými Kratochvílovi, Lamser Plátovi

Nepopulární bramborovou příčku obsadil Brňák Karel Kratochvíl. Náplastí mu jistě bylo první místo v rapid šachu v kategorii H20. Karla doplnili osmý Jiří Musil (H18, Gymnázium Židlochovice), který dokázal přeskočit dvacítku papírově silnějších a starších soupeřů a domácí Radka Čermáková (32. místo), patnáctiletá vítězka kategorií D18 i D20.

Klára Čermáková, zcela vlevo zády Jiří Musil

Po odchodu  Petra Kunčara a sester Zavadilových z juniorské kategorie nejlepší Bučováci opět končí až v polovině konečné tabulky - Martin Sedlář na 26. místě.  Pěkné výsledky měli se 4,5 body Roman Zavadil, Klára Čermáková a Martin Netopil, který za svůj výkon zaslouží pochvalu.

Studenti a zaměstnanci gymnázia opět zvládli pořadatelskou stránku s přehledem. Drobné lapálie s tiskárnou v úvodu turnaje ani polední sirény nemohly pokazit dobrou náladu organizátorů. Partie prvních dvou šachovnic elektronicky přenášel Petr Zálešák, kterému patří dík, stejně jako našim sponzorům.

přidal David Ciprys dne 03.04.2008 | sekce: Soutěže mládeže