Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Javůrský košt 2008

Celkem 36 účastníků se sešlo 1. března 2008 v Javůrském kulturním domě na druhém ročníku Javůrského koštu. Soutěžilo se švýcarským systémem na 7 kol. Vítězem se stal Kalovský (6,5 bodu), na druhém místě skončil Liška (6 bodů), ...  

Ačkoliv začátek tohoto článku vypadá tradičně, šachy se nehrály. To si pořadatelé řízené degustace pálenky vypůjčili "náš" švýcarský systém. Jak se s ním vypořádali?

Každý z degustátorů byl zároveň soutěžícím, všichni přinesli svůj vzorek. Protože ochutnat všech 36 vzorků by nemuselo dopadnout dobře, použil se k výběru "té nejlepší" sedmikolový švýcar.

Všechny vzorky byly náhodně očíslovány a každý měl svůj zapečetěný passport se jménem soutěžícího, popisem vzorku a krátkým komentářem. Před každým kolem degustátoři náhodně vytvořili dvojice (tak, aby nikdy nehodnotila stejná dvojice vícekrát). V prvním kole se náhodně rozdaly vzorky, vždy dva každé dvojici degustérů. Hodnocení bylo klasické: pokud se dvojice degustátorů shodla, lepší vzorek dostal 1 bod a horší vzorek 0 bodů. Pokud ke shodě nedošlo, anebo se vzorky jevily stejně dobré/špatné, bod se půlil - remis.

Nepsaly se výsledky z kola, ale pro nás netradičně na každém stole zvlášť - bylo to jen pro kontrolu. Do kola druhého se vzorky rozdělily na jednobodové, půlbodové a nulabodové a proti sobě se postavily vzorky se stejným počtem bodů. Na fotografii práce komisařek při ručním sestavování bodových skupin - lístků netřeba, třídí se přímo "účastníci".

Odpadl problém černá-bílá a kdoví zda se kontrolovalo, aby spolu "nehrály" dva stejné vzorky vícekrát. Výsledková listina byla velmi podobná té šachové (na obrázku pouze první část). Navíc zde byly informace o procentech alkoholu a použitém ovoci (totéž by se dalo naměřit po turnaji u některých šachistů, ovšem v promilích). Na jakékoliv pomocné hodnocení se rezignovalo, skupiny vzorků, které dosáhly stejného bodového zisku dělily pořadí. Výjimkou byly vzorky na druhém a třetím místě - tam rozhodli dva nejzkušenější a nejzasloužilejší degustátoři v "rozstřelu".

přidal David Hampel dne 07.03.2008 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009