Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Vlastimil Babula a Vojtěch Plát mistry ČR

Velmistr Vlastimil Babula se dnes v Havlíčkově Brodě stal mistrem České republiky a zopakoval svůj triumf z úplně prvního mistrovství samostatné ČR v roce 1993 v Luhačovicích - tehdy mu bylo pouhých 20 let.

 

Stránku MČR najdete zde.

Stránku s výsledky najdete zde.

Už loni byl Babula velkým favoritem, ale rybník mu mimořádnou bojovností vypálil Tomáš Polák. Letos si jeden z nejsympatičtějších šachistů české špičky přivezl skvělou formu a od půli turnaje nebylo žádných pochyb o jeho konečném úspěchu. Jako obvykle udržel na uzdě hlavní konkurenty a tentokrát se mu dařilo i v partiích s dolní polovinou tabulky - partie s Janem Bernáškem nebo Vladimírem Tallou patří k tomu nejlepšímu, co bylo v Havlíčkově Brodě k vidění.

I další dva medailisté Tomáš Polák a Jiří Štoček dekorovaný Janem Mazuchem předváděli atraktivní šachy. Tomáš Polák byl opět neprůstřelný a odvážil-li se soupeř zostřit hru, orientoval se Tomáš v nastalé divočině mistrovsky - partie s Jiřím Štočkem nebo originální oběť věže, kterou zkonzumoval svým králem Michal Konopka, jsou kousky hodnými velmistra. Jiří Štoček opět objevoval pro diváky stará ostrá zahájení (Blumemfeldův gambit, Holandská) a jako správný rytíř utrpěl kromě slavných vítězství i několik šrámů.

Za vítězným triem doplněným vlevo předsedou ŠSČR Petrem Herejkem a vpravo ředitelem MČR Jiřím Petružálkem a starostkou Havlíčkova Brodu Janou Fischerovou přece jen ostatním borcům něco chybělo. Asi více se čekalo od věčného aspiranta velmistrovského titulu Jana Bernáška a možná i od juniora zařazeného do MČR na divokou kartu Štěpána Žilky. Oba mimořádně talentovaní mladíci však mají vše před sebou.

Není vyloučeno, že podobně jako Štěpán Žilka letos, mohl by v příštím roce dostat šanci šampión do 18 a 20 let Vojtěch Plát (uprostřed).

To by ovšem musel dohnat svůj rating do příštího ledna na 2400... Ale kdo ví? Vojta hrál letos famózně a dokazoval, že je ve 14 letech neuvěřitelně silnou a výraznou osobností, která své soupeře niči už jen silou své vůle. Ta z něj u šachovnice i mimo ni přímo vyzařuje. Taktické remízky Vojta nezná, jediným cílem je vítězství - ať už na druhém konci šachovnice sedí kdokoliv. Přitom hraje neuvěřitelně rychle a taktická přehlédnutí se v jeho partiích prakticky nevyskytují.

Právě psychická odolnost chyběla zřejmě nejvýše nasazenému a druhému v celkovém pořadí Janu Krejčímu (vlevo) i třetímu Cyrilu Ponížilovi (vpravo), kteří v partii s Plátem hráli hluboko pod své možnosti.

Celkově osmnáctiletí (a mladší - stříbrný medailista bude mít letos šestnáct, bronzový sedmnáct) mladíci zcela převálcovali své dvacetileté kolegy, kteří se nakonec dostali až na 7. a 10. místo. Ovšem i oni, stejně jako ostatní z druhé půle turnajové tabulky neodešli s práznou.

Nejlepší z "dvacítek" Martin Šenkýř ze Zlína měl zjevný problém vše pobrat. Zásluhu na tom má muž vlevo - předseda krajského šachového svazu Vysočina Václav Paulík. Malou kuriozitou mistrovství bylo, že konkurz na muže a ženy vyhrála pardubická agentura Ave-kontakt, na juniory místní KŠS Vysočina a oba nezávisle na sobě zvolili za místo konání Hotel Slunce v Havlíčkově Brodě.

Paní ředitelka hotelu měla vedle Václava Paulíka největší zásluhu na tom, že se Slunce proměnilo na déle než týden v Mekku českého šachu a všichni účastníci mohou jen doufat v podobně krásnou akci někdy příště. 

Zbývá už jen poděkovat Petru Zálešákovi z Prušánek, který nejen zajistil on-line přenos všech partií (v některých kolech jich bylo až 16 současně), ale nafotil i všechny snímky, které jsou kromě tohoto webu k vidění i na stránkách Novoborských a fotogalerii MČR.

přidal David Ciprys dne 22.02.2008 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009