Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Byla remis nebo nebyla, pane rozhodčí?

Každé kolo MČR mužů má svou malou raritku, o které se možná bude diskutovat ještě dlouho po jeho skončení. Dnešní souboj 4. kola mezi velmistrem Milošem Jirovským (vpravo) a vážným uchazečem o tento titul Štěpánem Žilkou svedl dohromady dva protagonisty těchto událostí.

Stránku MČR najdete zde.

On-line partie mužů najdete zde.

On-line partie juniorů najdete zde. 

On-line partie žen najdete zde. 

V prvním kole tahal bývalý přeborník ČR 20 tahů koncovku král a věž proti králi a věži. Spíše než o kabaret nebo protest proti "Sofijským" antiremízovým pravidlům šlo asi o demonstraci nesouhlasu se startem Igorse Rausise, cestovatele z lotyšské přes bangladéšskou do české federace, který pár týdnů po zakotvením na české FIDE listině nastoupil ve finále MČR. Určitě nejen velmistrům chybí vysvětlení, zda je vztah velmistra Rausise k ČR bližší a dlouhodobější nebo jen krátkou zastávkou na cestě někam jinam.

Štěpán Žilka se dostal do hledáčků znalců pravidel a řádů ve včerejší partii s Vlastimilem Babulou. V 62. tahu totiž zareklamoval u hlavního rozhodčího Otty Gutdeutsche (zleva rozhodčí Jiří Siebenburger, nenapodobitelný pořadatel Jiří Petružálek a Otto Gutdeutsch, v pozadí fronta na Jihlavanku) 

remis trojím opakováním pozice, když zatáhne 62. Df1. Rozhodčí žádost zcela správně odmítl, protože tah nebyl zapsán v partiáři. Obratem Štěpán tah zapsal a požádal o remízu znovu. Ani tentokrát neuspěl s tím, že už nemůže znovu reklamovat v témže tahu (ačkoliv k opakování praděpodobně skutečně došlo). Může anebo nemůže, co vy na to?

Korektní Štěpán se s rozhodčím nehádal a spravil si náladu tím nejlepším způsobem - na Miloše Jirovského dnes vyrazil jako hladový vlk a donutil ho ke kapitulaci už ve 22. tahu. Ještě o něco dříve se smírně rozešli Petr Velička a Tomáš Polák, hráči pověstní svou objektivitou a tuhým kořinkem, kde se rezultativní výsledek dal jen těžko očekávat.

 

Do soutěže juniorů vpadl jako vítr nejmladší účastník Vojtěch Plát - v rekordním čase posbíral svou typickou rychlou hrou 2 body z dosavadních dvou kol. Jeho manažer, tatínek a tak trochu enfant terrible českého šachu v jedné osobě Miroslav Plát může být spokojen.

Smůlu měl ve včerejším prvním kole jediný (a to ještě jen poloviční) zástupce jižní Moravy Jakub Uřičář z Veselí nad Moravou hrající za Staré Město. S nasazenou dvojkou Vojtěchem Rojíčkem (vpravo)

to už už vypadalo na vítězný pochod bílé pěchoty, který černý zázrakem odvrátil a nakonec ještě vyhrál na opačném křídle. Kromě Jakuba mají oddíly ze Zlínska v Havlíčkově Brodě další 4 borce, což je asi jen těžko opakovatelný rekord. Kromě nevypočitatelného Cyrila Ponížila může do bojů o čelo zasáhnout i zkušený druholigový borec Jakub Roubalík (vpravo) hrající v prvním kole s Janem Fojtů z Říčan.

Navečer vylosovaly startovní čísla ženy (tedy především dívky)

a zítra už od 9,00 se do sebe pustí v hektickém tempu netradičním systémem dvou kvalifikačních skupin, na které bude navazovat K.O. finále. Samozřejmě i všechny partie žen budou přenášeny on-line.

přidal David Ciprys dne 15.02.2008 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009