Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Události roku 2007 – zrod šachového festivalu

„Vyrušil jsi mě ve chvíli, kdy dokončuji adresář šachistů a oddílů, na který půjde první vlna pozvánek na náš turnaj. Blíží se k číslu 400…“, začíná půlnoční mail od ředitele Šachového festivalu Dubňany Petra Galušky. Je šachový festival v malém městě jen zbožným přáním místních nadšenců nebo logickým vyústěním jejich dobrého nápadu, že velký turnaj lze odehrát i mimo „hlavní sezónu“ a bez nutnosti brát si týdenní dovolenou? Poslední sedmikolový open se dvěma dvojkoly maximálně využívající volna ve druhém květnovém týdnu hovoří pro druhou možnost. Jak to bude letos, se zkuste přesvědčit sami od 7. do 11. květa 2008.

 

 

Open Dubňany se v roce 2007 rozrostl na 75 hráčů, takže to byl vlastně nejpočetnější turnaj v klasickém šachu na jižní Moravě (jen na festivalu Durasu Brno hrálo více hráčů, ale v několika turnajích). Zapotil ses jako pořadatel? Kdo vůbec patří do tvého pořadatelského týmu?

 

Je těžké hodnotit poslední ročník. 75 šachistů je prostě paráda. Je však nutné se podívat zpět do roku 2003, kdy po 4.ročníku se duo tehdejších pořadatelů pánů Matušiny a Drgáče rozhodlo že další ročník už nebude. V tu dobu jsem se po mnoha letech absence opět vracel k šachům a přemluvil jsem je ještě na jeden ročník. Vzhledem k tomu, že jsem v tu dobu už deset let dělal v marketingu, měl jsem své představy o přípravě a průběhu takové akce.

Takže mravenčí prací která probíhá celý rok, jsme se dostali až ke dnešnímu počtu 75ti doufám, že spokojených šachistů. V roce 2003 jsem si udělal plán dosažení 60ti hráčů. Dnes jsme to překonali a moc mě těší, že nejen na jižní Moravě má OPEN Dubňany své jméno.

Jestli jsem se zapotil??? Pokud mám mluvit o opravdovém pocení s cicůrky na zádech, tak si pamatuji na dvě příhody. Jednou mi zkolaboval počítač v průběhu turnaje... Druhá příhoda se udála při prvním ročníku na kulturáku, kdy mi při otevírání zadního vchodu spadly klíče do kanálu a já jsem měl lidi před kulturákem a 30 minut do zahájení kola. Jinak se „potím“ v době příprav propozic (v průběhu podzimu). Jakmile se propozice vydají už není úniku a musí se makat.

Pořadatelský tým: Každý nový ročník začíná už v průběhu toho minulého. Poctivě si dělám poznámky co je špatně a co vylepšit a dalších 11 měsíců je to tým v počtu jednoho člověka. Poslední měsíc před turnajem a v jeho průběhu se tým rozrůstá na všechny kmenové členy oddílu. Mým nejbližším kolegou je Mirek Matušina.   

 

Pro rok 2008 se tradiční dubňanský Open přejmenoval na "Šachový festival Dubňany" a rozdělen na FIDE a národní. Není to trochu velké sousto? To už asi neutáhneš jako pořadatel i rozhodčí v jedné osobě. Máš představu, kolik by mělo přijet hráčů do obou turnajů, aby se akce "vyplatila" a ty jsi mohl spokojeně vytisknout další propozice s rokem 2009?

 

Změna názvu je v podstatě vyplynula z toho, že budou turnaje dva. Je tedy takový malý festiválek, ale nutí každého kdo uvidí název si přečíst celé propozice protože neví co se tam skrývá. Taky je to název s výhledem do budoucna. To však nebudu v této chvilce rozvádět. Plány jsou...

Co se týká velikosti sousta, to se uvidí. V každém případě bude hlavním rozhodčím Miroslav Hurta, ústřední rozhodčí. Věřím, že mi Mirek jako zkušený arbitr pomůže tuto akci úspěšně zvládnout. Já bych viděl spíš velkým soustem to, že se šachy v Dubňanech hrají bez velkého sponzora a to je teď věc, která přijde na řadu. Za těch pár let jsme ukázali že máme kvalitu (není to sebechvála???), historii a uděláme další krok. Věřím, že v na 9.ročník přijede minimálně stejný počet účastníků a snad udržíme i trend růstu. Pak nás turnaj určitě nezrujnuje. Jestli bude 10.ročník? To se uvidí až v květnu 2008.

 

 

Z tradičního, prostorného a světlého sálu v Domu kultury se turnaj stěhuje do sportovního centra Želva. Jaké byly důvody? Můžeš nám přiblížit nové hrací prostředí, stabilní účastníci si zvykli na určitý standard...

 

Změna místa konání turnaje byla jednou z věcí, která se mnou dost „zacvičila“. Určitě víš že náš termín je „plovoucí“, abychom využili májové svátky a nenutili účastníky si brát dovolenou. Tento rok došlo ke konfliktu s druhou májovou nedělí, což je Svátek matek. Navíc vedení města domluvilo stejný termín na návštěvu družebního bulharského města a chce využít prostory KD k „družební“ akci. Byl jsem pozván na jednání na vedení města a bylo mi vysvětleno že KD je majetkem města a v jeho režii. Aby si někdo nemyslel, že jsem byl nějak tvrdě atakován. Dostal jsem nabídku na prostory SC Želva, které by normálně byly finančně nedostupné za podmínek KD.

Teď bych rád uklidnil všechny, kdo si myslí, že budou sedět uprostřed velké sportovní plochy. Turnaj se bude hrát v sále pro stolní tenis, který má rozměry zhruba jako sál v KD. Osvětlení sálu s vysokou klenbou je na vysoké úrovní, umístnění mimo hlavní provozní prostory je pro šachy ideální. V objektu, který je asi 5 let starý, je spousta možností dalších aktivit a taky je zde restaurace s kuchyní a malý bar. Možná nepotěším kuřáky, protože celý objekt je nekuřácký a kouří se jen venku. Takový je ale trend. Můžete se podívat kliknutím na obrázek.

 

 

Na závěr zkus pozvat do turnaje nejen místní jihomoraváky, ale i ty "přespolní" - proč by měli přijet zrovna do Dubňan? A jak to vypadá s ubytováním a stravováním? Co bys návštěvníkům doporučil?

 

Co na závěr. Dubňanský turnaj se blíží ke konci první desítky a na rozdíl od turnajů ve velkých městech a nebo s velkými sponzory si svou cestičku klestí pomalu, ale na dobrých základech. Je pro nás největší radostí, když se nám účastníci vracejí. Zkuste to přijet do Dubňan a uvidíte jestli to umíme. My Vám na oplátku můžeme slíbit, že uděláme všechno pro to, aby se Vám u nás líbilo a termín OPENu Dubňany, nebo nově Šachového festivalu Dubňany měl vždy své místo ve Vašem diáři. Každý rok chystáme nějakou novinku, která zpříjemní nejen šachový pobyt v Dubňanech. Pro ty vzdálenější je možné v našem vinařském kraji zajistit i ubytování. Je však potřeba se včas přihlásit.   

 

Petra Galušky se

ptal David Ciprys

přidal David Ciprys dne 01.01.2008 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009