Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

20 let šachového oddílu v Lipovci

Vánoční a Novoroční bilancování patří k přelomu roku stejně neodmyslitelně jako nekonečné zástupy bloudící s přetékajícími vozíky nákupními centry za řevu ampliónů zpívajících o tiché noci a chudobném dítku zrozeném na seně mezi domácím zvířectvem.

 

Nebo takto praví Hospodin zástupů, Bůh Izraelský: Ještěť kupováni budou domové, a rolí, i vinice v zemi té.“ Kdyby tak prorok Jeremiáš tušil, jak v zemi té zástupové před pokladnami hypermarketů nekoneční budou a co vše kromě rolí a vinic (ty dnes spíše prodávají nebo zatravňují) k jeho oslavě kupovati budou…

 

Snad se pan Luboš Ševčík neurazí za trochu netradiční úvod k tradičnímu ohlédnutí za uplynulým rokem na šachovnicích jižní Moravy. Před několika dny od něj dorazil zajímavý mail s tímto skromným úvodem.

 

„Zdravím z Lipovce! V neděli mě pan Vémola z Vyškova dotlačil k tomu, abych Vám poslal svůj článek ke 20. výročí našeho klubu, který jsem zasílal do okresních novin. Stále si myslím, že to může zajímat jen malé procento lidí, proto mě samotného vůbec nenapadlo Vám něco zasílat…“

 

Za 20 let se Lipovec vypracoval na jeden z nejúspěšnějších jihomoravských oddílů, jehož příjemná klubovna je jen malým náznakem všeobecně vysoké šachové kultury tohoto oddílu zahrnující celou řadu dalších aktivit spojených především se jménem Ing. Vlastimila Chládka (venkovní šachy, šachy a bowling, originální kniha o šachu a životě „Gens una sumus“, podpora významných šachových akcí atd.). Připomenout si dvacetiletí takového oddílu určitě do přehledu významných událostí uplynulého roku patří.

 

A nyní už samotný článek Luboše Ševčíka, předsedy lipoveckého šachu (fotografii pana předsedy za šachovnicí si můžete najít např. v článku o zápase Vyškova s Lipovcem B).

 

20 LET ŠACHOVÉHO ODDÍLU V LIPOVCI

 

Blíží se konec roku 2007, který pro lipovecké šachisty znamenal 20. výročí svého (znovu)založení. Šachy se v Lipovci hrály již někdy v letech 1960-1975, to místní šachový klub hrával okresní soutěž, žádné dokumenty se však nezachovaly. Po mnohaletém šachovém vakuu přichází Josef Plch s myšlenkou oživit v Lipovci šachy. Dává dohromady partu mladíků doplněnou několika zkušenými hráči. První soutěžní zápas jsme odehráli na podzim 1987 v Němčicích.

 

Hned ve 2. sezoně (1988/1989) jsme vybojovali postup do okresního přeboru 1. třídy. Významná byla sezona 1991/1992, v níž jsme se stali okresními přeborníky a vybojovali postup do oblastního přeboru. Přelomová byla sezona 2001/2002, kdy „A“ tým zvítězil v oblastním přeboru a „B“ tým v okresním přeboru! Áčko postoupilo do 2. ligy (tehdejší moravskoslezské divize - jih) a béčko do oblastního přeboru! „A“tým od té doby dvakrát z 2. ligy sestoupil (podruhé letos), „B“ se bez větších problémů drží v krajském přeboru doposud.

 

Významným je také fakt, že jako jediní na okrese a jedni z mála v kraji nasazujem do soutěží 5 družstev („C“+„D“ v okresním přeboru, „E“ v základní soutěži). Do roku 2000 jsme byli součástí TJ SOKOL, od podzimu 2000 působíme jako samostatný subjekt pod názvem ŠACHOVÝ KLUB GARDE LIPOVEC.

 

Josef Plch byl předsedou klubu v letech 1987-1989, po něm jednu sezonu Metoděj Průcha (bohužel v roce 2000 zemřelý) a od roku 1990 dodnes Luboš Ševčík. V současnosti máme 43 členů. Za 20-ti letou historii nastoupilo za Lipovec 73 hráčů, z toho 4 šachisté již odehráli víc než 200 partií - Milan Ševčík 243, Zdeněk Hloušek 221, Luboš Ševčík 219 a Michal Nečas 212. Co se úspěšnosti týká, nejlepší procentuální výkon má Martin Habina - víc než 61%, těsně pod 60% jsou bratři Václav a Vlastík Chládkové.

 

V roce 1997 jsme při příležitosti 10. výročí znovuzaložení šachového oddílu uspořádali 1. ročník „Okresního šachového turnaje"(OŠT). Zejména díky sponzorům probíhá tento turnaj každoročně a společně se sloupským „Vánočním turnajem“ je na okresní úrovni suverénně nejvíc navštěvovaný.

 

Právě všem sponzorům patří náš obrovský dík!!! Kromě četných sponzorů OŠT máme i 2 sponzory hlavní a to člena našeho klubu a hráče „A“týmu Vlastíka Chládka a Karla Bartoně, který v Lipovci podniká v oblasti sítotisku. Naše díky také patří zastupitelstvu obce za možnost pořádání turnaje v místní sokolovně a sehrávání zápasů ve spolkové místnosti domu služeb. Kromě samotné šachové hry se snažíme utužovat kolektivního ducha i jinou činností. V rámci klubu jsou už mnoho let oblíbené zejména turnaje v kuželkách, bowlingu, šipkách a jednou ročně se vždy v hojném množství scházíme na sportovně-kulturním soustředění v Krasové, jehož letošní součástí byla právě oslava 20. výročí znovuzaložení našeho klubu. Oslovili jsme několik okresních oddílů, které daly dohromady 20 hráčů a proběhlo utkání GARDE LIPOVEC – VÝBĚR OKRESU na 20 šachovnicích s tempem hry 2x20 minut. Výsledek není až tak důležitý, ale byli jsme skvělí hostitelé a zápas těsně prohráli…

 

Kdo má zájem se dozvědět i jiné zajímavosti z činnosti našeho klubu, může si nás najít na internetových stránkách ŠK Garde Lipovec.

 

Za ŠK GARDE LIPOVEC

Luboš Ševčík

přidal David Ciprys dne 25.12.2007 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009