Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Bratislavský dorostenecký pohár opět na jižní Moravu

S myšlenkou příhraničního "Rakousko-Uherského" poháru pro reprezentační dorostenecké výběry ze sousedících regionů bývalé podunajské monarchie přišli slovenští pořadatelé předloni  a vybrali pro něj vedle plavání, střelby, karate a jachtingu i šachy. Těsné vítězství jižní Moravy v tehdejším nultém ročníku si můžete připomenout zde.

V šachové sekci se nepodařilo navázat kontakt s vhodným regionem z Rakouska - tam organizovaná práce s mládeží, jak ji známe ze zemí bývalého východního bloku, prakticky neexistuje. Maďarskou župu Györ-Moson-Sopron, Bratislavský a Jihomoravský kraj tak doplnili na soutěžní kvarteto borci ze středních Čech.

Ti si pak odvezli "Pohár predsedu Bratislavského samosprávneho kraja" loni, když v nejistotě po slovenských volbách oznámili pořadatelé termín konání až těsně před akcí, Jihomoravský kraj na ni odmítl přispět a čtyřutkání se smrsklo na zápas mezi středními Čechami a Bratislavou.

Letos se akce vrátila k předloňské velkorysejší podobě, ovšem termínové kolize oslabily startovní listiny o některé (u domácích Bratislavanů téměř o všechny) hvězdy. Jihomoravská výprava složená výhradně z medailistů MČR (4 ze 6 účastníků si už dokonce vyzkoušeli, jaké je to být mistrem ČR) tak byla vysokým favoritem a svou roli beze zbytku splnila - výsledky 4,5:1,5 proti mladým Bratislavanům, 5:1 proti Středočechům a 4,5:1,5 proti maďarskému výběru hovoří za vše.

Motorem týmu byly stejně jako předloni první dvě šachovnice. Milan Kratochvíl a Lukáš Kuchynka

nezaváhali ani jedinkrát, byť v partii proti středočeskému lídrovi Janovi Fojtů

stál Milan po oběti věže pravděpodobně na prohru (navíc měl i horší čas), ale zkušeným přitvrzením a zrychlením v závěrečných minutách a sekundách soupeře totálně zdeptal a vzápětí i obral o materiál a zmatoval.

Vlaječka v rukou soupeře nebyla jedinou pozorností od Jihomoravského krajského úřadu, kde se o kontakt s pořadateli vzorně starala paní Fantová známá šachistům z velkolepých dětských Olympiád. Reprezentační "zlatou" knihu jižní Moravy a dárkovou tašku vidíme na stole při zahajovacím utkání s Bratislavou (bílo-zelené vlnky poskytli společně s bohatým výběrem pitného režimu pozorní pořadatelé).

Dalšími stoprocentními členy týmu se stali Anna Bálková na třetí

a Martin Blahynka na 5. desce.

Původně by Martin asi raději než matové obrazce v hracím sále objevoval krásy Bratislavy se svými rodiči a sourozenci, ale "lovecký instinkt" nakonec zvítězil a nejmladší (devítiletý) účastník se stal i jedním z nejúspěšnějších. Mimochodem výraz "krásy Bratislavy" není nijak nadnesený a kdo v ní několik let nebyl, sotva by ji poznal - nakonec oba dva poměrně zkušení řidiči jihomoravské výpravy vybavení satelitní navigací byli natolik paf z nového dálničního tunelu na vjezdu do Bratislavy, že nezávisle na sobě minuli odbočku do centra a nedobrovolně se projeli až za Dunaj do Petržalky.

O něco méně než ostatním se dařilo Karlovi Svobodovi (který se ale zase staral o dobrou náladu v týmu) a zejména Lucce Kuchynkové, která by směle mohla kandidovat na miss turnaje,

ale pro její tradičně padající praporek bylo 25 minut na partii ukrutně málo.

Nakonec ale sportovní spravedlost zvítězila a vítězný pohár si z rukou místopředsedy bratislavského sportovního sdružení a za přihlížení ředitele turnaje Jozefa Soršáka převzal kapitán z jihu Moravy

za výsledek 14 bodů z 18 partií před Středočeským krajem (8,5), Bratislavou (7,0) a Györem (6,5).

Vítězové se nejdříve vyfotili před originální fontánou se skákajícími "vodními delfíny" tvořenými úzkými, přerušovanými a velmi intenzívními proudy vody,

aby se vzápětí přemístili do mamutí obchodní galerie sousedící s hracím sálem v Domu športu na Pasienkoch na vítězné palačinky z Palačinkárny a Mac bůčky od Mac Donalda.

Je s podivem, že po dobrém obědě, velkobagetě na cestu od pořadatelů a této zběsilé konzumaci nemuselo auto na zpáteční cestě ani jedinkrát zastavovat.

Na další poznávání Bratislavy nezbyl čas, neúprosný termínový kalendář nedovoloval přijet o den dříve, což pořadatelé na své útraty účastníkům nabízeli. Ti zaslouží velký dík za velkoryse pojatou akci, která snad nezajde na úbytě a příště přitáhne všechny nejlepší i z pořádajícího kraje. Co by se mohlo zlepšit je výsledkový servis. Ač měli pořadatelé k dispozici počítač a tiskárnu, výsledky si museli účastníci opisovat ručně a zásada "přes den turnaj, večer výsledky na internetu" zdaleka ke všem organizátorům ještě nedorazila.

Takže díky a na shledanou opět za rok. Nad přehlednými výsledky na webu Bratislavského šachového svazu snad o něco dříve. Nakonec adresa výsledkové stránky přišla mailem. Prohlížejte zde.

přidal David Ciprys dne 07.10.2007 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009