Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

MČR v pevnosti zradilo týlové zabezpečení

Strategický plán skvělý, taktické provedení slušné, týlové zabezpečení mizerné - rozpačité a protichůdné budou zřejmě komentáře z právě skončeného víkendového MČR mládeže v rapid šachu v pevnostním městě Josefově.

Na jedné straně nádherný hrací sál, hladký průběh pod dohledem zkušených rozhodčích, do detailu promyšlený scénář zahrnující originální úvodní ceremoniál, krásné "akreditační" kartičky a jmenovky, on-line přenos partií nebo doplňkový program pro účastníky (simultánka s nejlepším místním odchovancem Lubošem Roškem - ta se celkem povedla, diskotéka - o tu byl naopak zájem nulový, prohlídka kasemat).

Na druhé straně spory s trenéry a rodiči, kteří na úvodní ani závěrečná kola nebyli vpuštěni do sálu, lehký chaos s ubytováním a hlavně těžký problém se stravováním, kde kvalita byla diskutabilní, obsluha neprofesionální a rychlost výdeje stravy katastrofální. Jelikož zprávy z turnajů nepíšou děti, ale dospělí, nebude asi celkový součet kladů a záporů z MČR příliš radostný. Z pohledu dětí by to zřejmě bylo mnohem lepší.

Výsledky a informace hledejte souhrnně na stránce pořadatele nebo po kategoriích zde:

H14, H12, H10

D14, D12, D10

Partie posledního kola si můžete přehrát zde, všechny partie sehrané na prvních šachovnicích si můžete stáhnout zde.

Úvodní ceremoniál mistrovství byl tak trochu mistrovským kouskem pořadatelů s jedinou drobnou vadou, že na rozdíl od minulých let začínal už po půl desáté, což pro vzdálenější výpravy znamenalo vyjíždět za tmy nebo objednat nocleh navíc.

V krásném slunečném dopoledni odklonila městská policie v Josefově dopravu na jedné z hlavních městských tepen a u sochy zakladatele města-pevnosti císaře Josefa II. (mimochodem tato socha je v našich zemích raritou, drtivá většina pomníků "nenáviděných" Habsburků nepřežila rok 1918) se mohly začít nerušeně houfovat desítky budoucích mistrů a velmistrů prošlých síty krajských kvalifikací.

 

Kromě bronzového císařpána budilo zaslouženou pozornost pevnostní dělo (jak vzápětí uvidíme plně funkční) s čestnou stráží dělostřelců - bývalá dělostřelecká kasárna jsou největším objektem celého Josefova složeného z kasáren, velitelství, skladů, koníren a kostela.

Po úvodních slovech starosty Jaroměře Jiřího Klepsy (na dolním snímku vysoký tleskající muž uprostřed), ředitele turnaje Tomáše Backa (mladý - 20letý! - muž s akreditační kartičkou na krku), šéfa Královéhradeckého krajského svazu Jaroslava Šmída (schovává se za ředitelem), předsedy oddílu Jiskra Jaroměř Miroslava Martinovského (šedivý pán ve světlém obleku) a nádherném zazpívání státní hymny z úst mládence zcela vpravo, se všichni jako na povel zadívali k fotografovi hledajícímu záběr a kráčejícímu pozpátku k dělu.

Sotva fotograf spokojeně zmáčkl spoušť, zatmělo se mu před očima a fotoaparát vypadl z ruky, když dělo zcela nečekaně vystřelilo. Od té doby už nejenom on ví, že výraz "rána jako z děla" není vůbec žádné novinářské klišé.

Hrdinní dělostřelci zasáhli do turnaje ještě jednou. Po rozptýlení dýmu se totiž postavili ke vstupním dveřím do hracího sálu, kam pouštěli jen hráče s akreditačními kartičkami. Dospělí měli zaujmout balkon a sledovat své děti z ptačí perspektivy.

Jak je však z předchozího snímku patrné, nemohl balkon ani boční okna náporu rodičů a trenérů zdaleka stačit. Navíc rozeznat dění na šachovnici vzdálené několik metrů hluboko a několik desítek metrů daleko by měl problém i bystrozraký. Jako ve všem v mládežnickém šachu byl o krok napřed Frýdek-Místek, jehož šéftrenér sledoval dění na šachovnicích dalekohledem.

Po nekonečných debatách ("Má smysl přítomnost trenéra na turnaji, kde partie nevidí a děti je nezapisují?") pořadatelé kapitulovali a dělostřelce odvolali, ale v posledních dvou kolech už byly dveře pro doprovod dětí opět zavřené. Naštěstí se pořadatelům podařil husarský kousek a na obrovském plátně v restauraci, kde probíhalo společné stravování, se on-line přenášely partie ze všech 6 prvních šachovnic (4 šachovnice byly na plátně jen v 1. kole). Obraz byl ostrý, přenos plynulý a diváci nikdy nechyběli.

Mnohem větší rozladění rodičů a trenérů způsoboval systém ubytování a stravování. Částečně byla na vině nezkušenost ředitele turnaje, dvacetiletého Tomáše Backa (mimochodem část jeho rodiny sídlí v jihomoravských Valticích). Těžko říct, zda funkci přijal jako nadějný adept organizátorského řemesla (vstřícnost, rozvážnost a snaha řešit problémy mu rozhodně nechyběly) nebo jako náhrada za obecně těžko přijatelného jaroměřského Kamila Möllera, vnímaného mnohými jako muže s "temnou šachovou minulostí".

V každém případě už předturnajové maily některým v termínu přihlášeným účastníkům "Kapacita vámi žádaného ubytování je vyčerpána, budete ubytováni hromadně v DDM ve vlastních spacích pytlích..." dokázaly hnout žlučí. Snaha ubytovat se v průběhu sobotního dne se míjela účinkem, protože bylo buď zamčeno nebo až do pozdně odpoledního příchodu ředitele turnaje v ubytovacích zařízeních o nějakých šachistech nic nevěděli.

Největší katastrofou však bylo zajištění stravování v "MöRestauraci", kterou shodou okolností už několik měsíců neprovozuje nikdo jiný než pan Kamil Möller. Kvalita jídla a hlavně úroveň obsluhy s nekonečným čekáním a občasným zábavným hlasováním "Kdo ještě nedostal najíst, ať zvedne ruce...", potrápila část výprav už při sobotní večeři, aby se chmurné předpovědi "No to jsem zvědav na nedělní oběd", vyplnily měrou vrchovatou.

Naštěstí se všichni nakonec nějak najedli (některé dokonce i přešel hlad a rozhodli se počkat až na domácí oběd u maminky) a mohlo se začít vyhlašovat - opět za osobní účasti pana starosty. Keramické medaile a velcí černí a bílí šemíci ze stejného materiálu byli originální a moc pěknou upomínkou na turnaj.

Speciální cenu - skleněný pohár pro hráče s nejvyšším počtem uhraných bodů převzala Helena Grussová z Klášterce nad Ohří (8,5 bodu). Za ní stojí ředitel turnaje Tomáš Back, jen o pár let starší než dekorovaná vítězka.

Následovalo vyhlášení jednotlivých kategorií. U čtrnáctiletých děvčat nestačilo Barboře Kolomazníkové ze Zlína (vlevo) ani 8,5 bodu na titul! O 1 bod buchholze ji předběhla Helena Grussová. Třetí skončila Zdeňka Šimurdová z Říčan (vpravo).

Mezi čtrnáctiletými chlapci vyhrál suverénně hlavní favorit Jakub Rabatin z Frýdku Místku před Tomášem Kracíkem z Třebechovic (vlevo) a Michalem Šrejbrem z Hořic (vpravo).

V kategorii D12 vyhrála loňská mistryně Evropské unie Jana Maříková z Veselí nad Lužnicí před svou věčnou rivalkou Eliškou Johnovou z Hořic (vlevo) a Natálií Dunglovou ze Žamberka (vpravo).

Stejná kategorie chlapců našla vítěze v Jakubu Hamanovi z Kladna před překvapením turnaje Janem Šlampou z Údlic (vlevo) a hlavním favoritem Tomášem Krausem z Hořic (vpravo).

Kategorii desetiletých děvčat vyhrála Martina Fusková ze Starého Města před Veronikou Mackovou z Prahy - Smíchova (vlevo) a Klárou Zemkovou z Frýdku-Místku (vpravo).

Nejmladší kategorii chlapců vyhrál superfavorit Tomáš Pavelek z Frýdku-Místku, ale nechybělo mnoho, aby se mistrem ČR stal jeho zcela neznámý oddílový kolega Michael Kubík (vpravo) - že by další frýdecká hvězda? O zlato jej nakonec připravil celkově druhý Ondřej Toman z Údlic (vlevo).

Po medailových žních z minulých let vyšla jižní Morava tentokrát naprázno a za Královéhradeckem a Frýdkem-Místkem zaostala o několik koňských délek. Těsně za medailí na 4. místě skončil Karel Svoboda z Lokomotivy Brno v H14, šestá byla loni zlatá Karolína Zavadilová z Durasu Brno v D12, sedmý Jiří Musil z Lokomotivy Brno v H12. Tím výčet úspěchů bohužel končí.

Vrátí se vrcholný šach někdy do Josefova? Určitě by to nebylo špatné. Město, ač jde o památkově chráněnou oblast s jedinečnou klasicistně - empírovou zástavbou, je od prvního pohledu velmi schátralé s vysokou koncentrací bytů nejnižší kategorie obývaných komunitou typickou pro podobné oblasti, ale má obrovský potenciál. Zachovalé části opevnění (vlevo je vnější hradba, po jejím zdolání by obléhatel musel dolů do hlubokého příkopu, kde by měl vysokou zeď vnitřní hradby před sebou a palbu ze střílen v kasematech vnější hradby v zádech, brrr...)

a systém několika desítek kilometrů neosvětlených chodeb, kde návštěvníci chodí se svíčkami za hrůzostrašného slovního doprovodu průvodce ("Kdyby se v labyrintu náhodou někdo ztratil, pomůže v hledání i náš sponzor, Krematorium Jaroměř s.r.o..."), jsou prvotřídním turistickým lákadlem. Škoda, že pořadatelé naplánovali prohlídku až po skončení turnaje, kdy bylo hlavním cílem všech účastníků dopravit se co nejrychleji domů. Některé z dětí, které stihly prohlídku v sobotu, byly tak nadšeny, že žadonily o její opakování i v neděli.

přidal David Ciprys dne 23.09.2007 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009