Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Karlovy Vary s prezidentským leskem

Týdenní odpočinek musel stačit většině protagonistů ČEZ Chess Trophy, aby nabrali síly před ještě skvělejším šachovým svátkem - velmistrovským turnajem v Karlových Varech. Mezi nimi nechyběl ani Petr Zálešák z Prušánek a tak máme opět možnost podívat se přímo do centra dění očima (tedy čočkama) jeho fotoaparátu.

Prostředky pro zajištění turnaje exkluzívního i v celosvětovém měřítku pocházejí zejména ze 3 zdrojů. Prvním je titulární partner, skupina Czech Coal, jejíž vlajkovou loď Mosteckou uhelnou ovládají dva z nejkontroverznějších českých miliardářů "uhlobaron" Antonín Koláček a finanční dravec Pavel Tykač (mimochodem tato hnědouhelná loby spolu se svým zahraničním partnerem E.ON podniká i na jihu Moravy - v Teplárně Otrokovice a Energetice Malenovice). Na svém webu má Czech Coal na čestném místě odkaz "Věhlasný šachový turnaj po 100 letech opět v Karlových Varech". Jen tak dál...

Druhým pilířem turnaje je lázeňské město Karlovy Vary a skupina Eden Group vlastnící pětihvězdičkový hotel (jen pro zajímavost, kromě Prahy a Varů už existují v celé ČR pouhopouhé 3 pětihvězdičkové hotely - v Brně, Ostravě a Českém Krumlově). Carlsbad Plaza - to je skutečný luxus.

Posledním, ale možná nejdůležitějším partnerem projektu je bývalý šéf bývalého Eurotelu Bessel Kok (na snímku s manželkou),

jehož renomé a vliv jsou jsou takřka bez hranic. Vzpomeňme na jeho loňskou oslavu pětašedesátin - charitativní "black and white party"

kde se v prostředí šachu a za přítomnosti Davida Navary a Judity Polgárové bavila celá pražská smetánka v čele s bývalým prezidentem Václavem Havlem.

Letos přitáhl Bessel Kok do Karlových Varů současného prezidenta Václava Klause

a jeho přítomnost byla skutečným leskem, nikoliv jen pozlátkem. Vážně míněný zájem nebyl nikterak předstíraný. Po předání ocenění Viktoru Korčnému

setrval prezident na místě až do časovek a neuniklo mu nic ani z výkladu Vlastimila Horta a Michala Konopky v sále komentátorů (všimněte si moderní zobrazovací techniky).

Věčný Karpovův soupeř o světové prvenství Viktor "Hrozný" Korčnoj (na snímku se svou ženou) je určitě nejprominentnějším hostem turnaje.

O mistra světa bojoval s Karpovem v letech 1978 a 1981 a de facto i v roce 1974, protože vítěz tohoto finále turnaje kandidátů se stal o rok později mistrem světa bez boje. Šachová dlouhověkost Viktora Korčného je fascinující, ovšem určitá roztržitost přicházející s věkem nemíjí ani jeho. V prvním kole se postaral o vzrušení v sále hned dvakrát. Poprvé, když se s nevinným obličejem zeptal s minutou na hodinách a 10 zbývajícími tahy do časové kontroly rozhodčího, "Jakýmpak se vlastně hraje tempem?". Podruhé se k němu všichni otočili v okamžiku, kdy začal za zvuků připomínajících tření dvou kousků polystyrenu o sebe soukat cenu předanou prezidentem Klausem do úzké tašky, která ne a ne objemnou krabici pojmout.

O světové prvenství hrál s Karpovem i Jan Timman (na snímku s přítelkyní), to bylo ovšem až v roce 1993.

Horkým adeptem na korunu šachového krále byl i Alexej Širov. V roce 1998 porazil Vladimíra Kramnika a vyzval k souboji Kasparova. Pro finanční problémy ze zápasu nakonec sešlo, aby posléze v roce 2000 Kasparova z trůnu sesadil právě Kramnik... Tomu se říká promarněná životní šance.

Davida Navaru jste určitě poznali, pravděpodobně poznáte i parťáka Sergeje Movsesjana na následujícím snímku - Vladimír Akopjan je juniorským mistrem světa a poraženým finalistou zápasu o mistra světa FIDE s Chalifmannem v roce 1999.

Všechny předchozí zahraniční hvězdy skončily svou pouť těsně před branami šachového trůnu. Jediným, kdo na něj v roce 2002 skutečně usedl, je Ruslan Ponomarjov, někdejší nejmladší světový velmistr (za ním hlavní rozhodčí Pavel Votruba).

Posledním účastníkem turnaje je hrdina prvního kola Viktor Láznička - po výhře černými se Širovem musela být radost jeho i IM Piska bez hranic.

Spokojen byl určitě i Vlastimil Hort, jeho nástupci mu v poslední době dělají jen radost.

Posledním z velmistrovských hostů byl Jiří Štoček. Cena pro nejlepšího hráče Karlovarského kraje z rukou hejtmana Josefa Pavla určitě potěšila.

Internetovou prezentaci turnaje (mimochodem zcela rekordně navštěvovanou) najdete klikem na logo v úvodu článku nebo zde.

přidal David Ciprys dne 10.09.2007 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009