Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Školení a seminář rozhodčích II. a III. třídy v Brně

Po delším licitování o vhodných termínech jsou konečně k dispozici propozice školení a semináře rozhodčích druhé a třetí třídy v Brně - najdete je v Kalendáři. Pátek 28. září odpoledne a sobota 29. září kolidují jen s minimem dalších akcí.

 

Co je školení a co seminář? Od letošního roku je mezi nimi podstatný rozdíl - díky benevolenci Komise rozhodčích ŠSČR (vynucené spíše hrozbou úplného zdecimování rozhodcovského sboru po letošním 31. prosinci, kdy končí platnost všech tříd, které byly získány v roce 2003 a dříve) nemusí účastníci semináře (tj. ti, kteří si chtějí třídu obnovit, nikoliv získat vyšší) skládat poměrně obtížné zkoušky a stačí jim seminář "odsedět" (a zaplatit příslušný poplatek, samozřejmě).

 

Aby to ani pro ně nebyl ztracený den (resp. 1,5 dne pro uchazeče o II. třídu), jsou kromě zkušených lektorů, kteří nejen pravidelně sami rozhodují a školí druhé, ale podílejí se i na tvorbě příslušné legislativy, připraveny tradiční a velmi oblíbené scénky (či chcete-li "případové studie"), kde všichni adepti rozhodcovského řemesla velice rychle zjistí, že "rozhodčí ten tvrdej chleba má..."

 

Cílem těchto soubojů rozhodčích a hráčů nad zapeklitými situacemi na šachovnicích však není nachytat rozhodčí na hruškách (už se také stalo, že polovina z téměř 30 členného sboru účastníků hlasovala "vyhrál bílý" a polovina "vyhrál černý", dokud někdo nepřišel s geniálním nápadem "vždyť je to vlastně remis", po čemž se počet hlasů pro jednotlivé výsledky rozdělil přesně na třetiny), ale uvědomit si, že rozhodčím se člověk nestává po jednom školení nebo jednom turnaji. Je to řemeslo jako každé jiné, které se člověk učí celý život.

 

Samostatnou kapitolou je výuka Swiss-Managera, který by možná měl být od standardních školení oddělen. Kdo jím pravidelně řídí turnaje, ten školení nepotřebuje a kdo je neřídí, ten obsluhu stejně ihned po školení zapomene.

 

Na závěr několik užitečných informací:

1. Jihomoravský KP II. mohou pískat rozhodčí alespoň III. třídy

2. Jihomoravský KP I. mohou pískat rozhodčí alespoň II. třídy

3. Školení rozhodčích II. třídy se od letoška mohou zúčastnit i zájemci bez III. třídy a bez praxe.

4. Potřebnou legislativu hledejte na stránkách ŠSČR, podrobný program školení a vzor otázek bude přihlášeným účastníkům obratem zaslán – čtěte propozice v Kalendáři

přidal David Ciprys dne 31.08.2007 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009