Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

ČEZ Chess Trophy 2007 a šachové osobnosti

Zítra, tj. 30.8.2007, začne v pražském Best Western Hotelu Kampa další ročník ČEZ Chess Trophy - utkání našich jedniček Davida Navary a Jany Jackové proti proti účastníkům finálových zápasů o šachový trůn, Nigelu Shortovi a Janu Timmanovi.

Připomeňme si, že tyto konkurenční zápasy odstartovaly na podzim 1993 "Velké schizma" v šachovém království, které mělo od té doby 2 krále - Kasparov se po vítězství nad Shortem 12,5:7,5 v Londýně (někdejší zázračné dítě Short před tím v kandidátských zápasech FIDE regulérně vyřadil v semifinále Karpova a ve finále Timmana) prohlásil "mistrem světa profesionální organizace PCA", Karpov se po vítězství nad Timmanem 12,5:8,5 v Holandsku a Indonésii zval "mistrem světa FIDE".

Doufejme, že luxusní prostředí čtyřhvězdičkového hotelu Kampa (kde mimochodem před týdnem za doprovodu moravské cimbálky roztínal narozeninový dort v podobě Strakovy akademie Jiří Paroubek), přitáhne letos více návštěvníků než loni, kdy boss našeho národního energetického šampióna Martin Roman zahajoval akci prakticky jen za přítomnosti hráčů, pořadatelů a svazových funkcionářů (vše tehdy v přímém televizním přenosu).

Letos pořadatelé tvoření zejména kouzelníkem v získávání štědré sponzorské podpory Pavlem Matochou více vsadili na internetovou prezentaci. Přímý přenos partií - podívat se můžete kliknutím na obrázek s logem akce - nebude obsluhovat nikdo jiný než nepostradatelný Petr Zálešák z Prušánek, tak se rozhodně dívejte. Slíbil pořídit a zaslat i pár fotografií.

Před někdejším zápasem Nigela Shorta o mistra světa jeho soupeř Kasparov sebevědomě vyhlašoval, "Můj soupeř je Short a zápas bude také short..." (tj. "krátký", pro neangličtináře) - pěkný příklad tvrdého předzápasového psychologického boje. Možná Kasparov věděl své, protože "psychlogický" problém měl Short např. i s Kamským, kterému dokonce letos v Montrealu odmítl podat ruku. Prý na něj v minulosti otec Kamského vyvíjel nepřiměřený nátlak.

Patří tyto aspekty boje do šachu nebo ne? Je docela pozoruhodné, že v podobných souvislostech nejčastěji zmiňovaný Vojta Plát se opět dostal na stránky tisku. Jeho televizní show s Janen Krausem nedala po dvou měsících spát komentátorovi týdeníku Respekt Michalu Matouškovi, který spojil televizní pořad s pardubickou simultánkou proti Mamedjarovovi. Co z toho vzešlo, čtěte zde. Holt jako všude jinde, "propírání" hvězd je mediálně vděčnější než suchá řeč jejich výsledků.

Abychom se nedopustili této nectnosti i my, připomeňme, že minulý týden Vojta exceloval na International Children´s Chess Games Vojvodina, kde po skvělém startu 6/6 jen mimořádně nešťastným závěrem skončil v ostré konkurenci "až" na 5. místě.

Hlavní město srbské autonomní oblasti Vojvodiny Novi Sad (známé bombardováním jeho mostů silami NATO v roce 1999 a také nedobytnou pevností Petrovaradín tyčící se nad Dunajem, pod níž proběhlo nespočet krvavých bitev tureckých, uherských, rakouských a srbských armád)

poskytlo zdarma pobyt 3 hráčům a 1 trenérovi z prvních 20 přihlášených federací a nad celou akcí bděl osobně Anatolij Karpov - takovou velkorysost můžeme srbským přátelům jen závidět.

přidal David Ciprys dne 29.08.2007 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009