Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Jan Píše mistrem ČR seniorů

Dr. Píše – pro mladou generaci „nějaký důchodce“, pro střední a starší nepostradatelná až kultovní postava brněnského šachu. Pověstný svými bleskovými partiemi a „Píšeho hrou“ 1. d4 – cokoliv kromě h6 nebo f6 – 2. Sg5. Pro ty, kteří se v době „bratrské pomoci“ ještě vozili v kočárku, trochu tajemná postava, „To je doktor Píše, pracoval v Akademii, ale v osmašedesátém šel hlavou proti zdi a teď dělá v papírnách…“ šeptali jim do ucha nenápadně jeho „rozumnější“ kolegové.

 

Janu Píšemu nikdy nechyběla schopnost porážet i ty nejlepší a jeho vynalézavost a invence je pověstná. V 67 letech se loni na superturnaji v Hustopečích posadil v závěrečném kole na 1. desku proti celkovémi vítězi Sergeji Movsesjanovi!

 

 

Včera se v Rychnově nad Kněžnou stal mistrem ČR seniorů! Blahopřejeme.

I když v 6. kole prohrál s nejvýše nasazeným Vlastimilem Vodičkou (2228) z Mladé Boleslavi, díky raketovému startu 5/5 obsadil po remíze v závěrečném 7. kole nejvyšší příčku před Vodičkou a Hastíkem z Jeseníku (všichni získali 5,5/7).

 

Kromě vlastního MČR hráli ještě samostatný turnaj „dorostenci“ nad 50 let a „důchodci“ nad 70 let – celkem 81 hráčů.

 

Na výsledky se můžete podívat na stránkách Pandy Rychnov nad Kněžnou. Pořadatelé slibují i fotografie a ohlasy tisku – zatím tam nejsou. Vy si však můžete připomenout osobnost vítěze MČR v medailonku z připravované knihy Jana Kalendovského Slovník brněnských šachistů:

 

„Když před třiceti lety začínala extraliga, hrával dnešní šedesátník dr. Jan Píše za Lokomotivu Brno jako náhradník. Ovšem náhradník nepostradatelný - neboť porážel všechny své soupeře. Přitom si vystačil se dvěma zahájeními: za bílé používal tzv. Opočenského hru 1.d4 Jf6 (d5 a j.) 2.Sg5 a za černé Caro-Kann. Ostatně stejná zahájení používá tvrdošíjně dodnes. Svého vrcholu dosáhl v roce 1977, kdy vyhrál v tehdejším Jihomoravském kraji snad vše, co se dalo. Hrával rychle, ba bleskově. Často měl na hodinách 5-6 minut a soupeři padala fangle. Ale Jan Píše nikdy nepropadl šachu natolik, aby mu nezbyl čas na práci a kamarády. Je jednim z předních našich geologů, znalcem Moravského krasu, miluje posezení v hospodě. Dvacet let musel po vyloučení z KSČ pracovat jako pomocný dělník v Brněnských papírnách a přesto se nestal disidentem. V roce tuším 1992 na víkenďáku v Tišnově přišli jeho kamarádi s transparentem, na němž stálo černé na bílém: "Soudruhu Píše, táhni!" A v příštím roce se na mistrovství Brna v bleskové hře družstev se proslavil tím, že vypil tolik piv, kolik udělal bodů - a nebylo jich málo - tuším 11 ze 12. Historek o Píšem kolují desítky a neméně jich umí vyprávět sám o svých šachových soupeřích. Nemá líbivé partie, ale jeho nápady mátly i ty nejlepší hráče.“

přidal David Ciprys dne 27.08.2007 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009